Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Dve prešovské školy sú „zelené“Vytlačiť
 

Dve prešovské materské školy získali medzinárodný certifikát „Zelená škola“ Svojich žiakov dlhodobo vedú k  šetrnejšiemu prístupu k životnému prostrediu.

Materské školy Budovateľská 8 a Škôlkari z MŠ Antona Prídavka 1 sa zamerali na zeleň a ochranu prírodyAntona Prídavka 1 sa môžu hrdiť prívlastkom „Zelená škola“. Súčasne sa pýšia aj vlajkou siete Eco-Schools. Medzinárodný certifikát získali za svoje aktivity v uplynulých dvoch školských rokoch.

Škôlkari z MŠ Antona Prídavka 1 sa počas tohto obdobia zamerali na zeleň a ochranu prírody. Prijali EKO-kódex, v ktorom sa zaviazali, že sa budú starať o vtáčiky v zime a tiež o rastliny a kvety na školskom dvore a v jej interiéri. Rozhodli sa tiež vysádzať zeleninu a starať sa o ovocné stromy. V škole tak majú množstvo farebných kvetov, ktoré deti sadia so svojimi učiteľkami, na stromoch sú vtáčie búdky a zo zeleninových záhonov zberajú vlastnú úrodu.

V MŠ Budovateľská si titul Zelená škola potvrdili, lebo jeden už získali pred dvoma rokmi. Tentoraz sa venovali tématike „Doprava a ovzdušie“. V rámci svojich aktivít v tomto projekte malí škôlkari pripravili informačné letáčiky o negatívnom vplyve dopravy na prírodu, k tejto téme pripravili aj divadielko, s ktorým vystupovali v jednotlivých triedach a spravili aj prieskum ako sa deti i personál dopravuje do škôlky. Deti tiež spoznávali ekologické dopravné prostriedky, na výlet sa vybrali vlakom a v areáli škôlky sa tešia z troch stojanov na bicykle.  

Slávnostná certifikácia ocenených škôl sa uskutoční 17. októbra 2018 v priestoroch Divadla Aréna v Bratislave. 

xxx

Program Zelená škola (Eco-Schools) je najväčší environmentálny vzdelávací program pre deti a mládež na svete. Zapojilo sa do neho viac ako 51000 škôl zo 67 krajín sveta.

Na Slovensku tento program pomáha školám realizovať environmentálnu výchovu od roku 2004.

Do trinásteho ročníka bolo zapojených 321 škôl, z ktorých 84 získalo certifikát „Zelená škola“ a jedenásť diplom „Na ceste k Zelenej škole“.


 
 
ÚvodÚvodná stránka