Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Dva prešovské vnútrobloky s krajšou tvárouVytlačiť
 

Prešov sa darí - z eurofondov získal výraznú finančnú dotáciu na ďalšie dva projekty. Tentoraz sa Prešovčanom skvalitnia verejné priestranstvá na uliciach Hviezdoslavova a 17. novembra.

„Do rôznych úprav vnútroblokov sme v Prešove za tri roky investovali takmer 400 000 eur. V tomto roku sa vďaka dvom úspešným projektom, ktoré máme podporené z eurofondov sumou vyše 300 000 eur, púšťame aj do ich rozsiahlejších rekonštrukcii," skonštatovala primátorka Andrea Turčanová v súvislosti s poskytnutím nenávratných finančných prostriedkov na revitalizáciu dvoch veľkých vnútroblokových priestorov.

V prvom prípade ide o vnútroblok Dva prešovské vnútrobloky s krajšou tvárouna ulici 17. Novembra (126-130), kde sa vďaka projektu opravia schátrané pevné plochy, odstránia sa nevhodné konštrukcie, upraví sa park a V mieste detskej šmykľavky bude dobudované oplotené detské ihrisko s hojdačkou, trampolínou a lanovou vežou. Na nevyužitej zelenej ploche bude vybudované outdoor fitness a oddychová zóna s lavičkami. V parku budú rozmiestnené lavičky a odpadkové koše. Okrem toho na ploche 152 m2 pribudne dlažba, 312 m2 bude vysiatych trávou a 219 m2 bude mať bezpečnostný povrch pre hru.

Tento projekt V celkovej hodnote 119 407,52 eur bol z európskeho fondu regioná1neho rozvoja v rámci IROP-u sumou 113437,14 eura.

Dva prešovské vnútrobloky s krajšou tvárouVyrazne väčším projektom je vnútroblok na rohu Hviezdoslavova - Štefánikova, na ktorého revitalizáciu Prešov získal z eurofondov 197 929,37 eura, pričom ho spolufinancuje piatimi percentami celkovej sumy.

Obyvatelia tohto vnútrobloku sa môžu tešiť na obnovou zelene na ploche 4,5 tisíc metrov štvorcových. Vysadí sa tam vyše 30 stromov, viac ako 40 krov, garáže bude oddeľovať živý plot, pribudnú aj popínavé rastliny. Vybudujú sa tiež chodníky a nainštalované budú aj lavičky a smetné koše. Spevnené plochy budli z liatej gumy a pribudnúť má aj osvetlenie, ktoré zvýši bezpečnosť pri pohybe obyvateľov. Zrekonštruujú sa aj klepáče na koberce a sušiaky na bielizeň.

Pre športovcov sú navrhované fitness prvky a taktiež hracie prvky detského ihriska: dvojitá reťazová hojdačka, kolotoč so sedadlami, dve veže so šmykľavkou, mostom a vylezmi i modulárny lezecký balvan.

Obidva projekty by mali byť dokončené do konca tohto roka.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka