Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Do práce na bicykli aj v PrešoveVytlačiť
 

„Roztočíme to spolu!“ je hlavné motto 6. ročníka najväčšej kampane podporujúcej rozvoj udržateľnej mobility v mestách, ktorú vyhlásilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Zaregistrovaná je už aj prešovská samospráva.

Do práce na bicykli aj v Prešove„Bicyklovanie je každým rokom populárnejšie, na čo v prešovskej samospráve reagujeme budovaním cyklociest, aby bol pohyb cyklistov v meste bezpečný. V tomto roku dokončíme cyklocestu vedúcu po trase bývalej pionierskej železnice i ďalšie rozostavané úseky. Pribudnú nám aj kryté státia pre bicykle či ďalšia infraštruktúra, ktorú cyklisti potrebujú,“ reaguje primátorka Andrea Turčanová v súvislosti s registráciou prešovskej samosprávy do aktuálneho ročníka kampane.

Do práce na bicykli aj v PrešoveDo práce na bicykli sa tak v máji opäť vydajú stovky Prešovčanov. Svojou registráciou v súťaži upozornia na potrebu zlepšenia podmienok pre cyklistov a potrebu zvýšenia tolerancie zo strany motorizovaných účastníkov premávky.  

Vlani Prešovčania počas trvania tejto kampane uskutočnili celkom 4 242 jázd, pričom najazdili 19 005,34 km a ušetrili 4 992,53 kg CO2. Na jedného obyvateľa Prešova tak v priemere pripadlo 0,21 km. Celkovo bolo v roku 2018 zapojených 66 tímov, ktoré evidovali 210 členov. Najviac, až 1 483,84 najazdili členovia tímu ENERGIZER, ktorým sa to podarilo počas 149 jázd.

Do práce na bicykli aj v PrešoveKeďže prešovská samospráva sa už prihlásila do aktuálneho ročníka kampane, môžu sa registrovať so svojimi tímami aj zamestnanci, ktorí majú v Prešove trvalé bydlisko, alebo do Prešova dochádzajú za zamestnaním. Registrácia tímov bude možná až do 5. mája 2019.

Vlaňajší rekordný ročník s viac než 11-tisíc účastníkmi z 81 samospráv a takmer 1400 zapojenými firmami by chceli organizátori prekonať.

„Kampaň nie je len o šírení posolstva, chránení životného prostredia či upevňovaní si svojho zdravia. Dokáže byť aj veľmi atraktívnou vnútropodnikovou aktivitou, kedy sa kolegovia vzájomne motivujú k jazdeniu na bicykli a zasúťažia si medzi sebou,“ hovorí Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, ktorá je národnou koordinátorkou kampane.

Kampaň však nie je určená len pre zamestnancov, ale zúčastniť sa jej môžu tiež študenti stredných a vysokých škôl. Aj oni sa tak pridajú k obrovskému pelotónu, ktorý zabojuje o atraktívne ceny v podobe elektrického bicykla, elektrokolobežky či skladacích bicyklov. Okrem toho účastníci podporia svoje mesto aj v súťaži o cyklostojiská s verejnými cyklopumpami, ktoré poputujú do 5 aktívnych samospráv.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka