Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Dni mesta Prešov vyvrcholia historickým sprievodomVytlačiť
 

Dni mesta Prešov sú tento rok venované 770. výročiu prvej písomnej zmienky o meste. Vyvrcholia zajtra historickým defilé, v ktorom sa predstaví 18 významných medzníkov z dejín Prešova stvárnených až 400 účinkujúcimi.

V sobotu program osláv vyvrcholí divadelno‑historickým defilé mestom. Historický sprievod pripomenie významné osobnosti i udalosti z histórie mesta, v osemnástich obrazoch bude prezentovaná história mesta, od prvej písomnej zmienky až po súčasnosť. Zúčastní sa na ňom vyše 400 účinkujúcich z Prešova i širšieho okolia.

Naposledy sa takýto historický sprievod uskutočnil v Prešove pred dvadsiatimi rokmi. Scenáristicky a režijne túto časť programu pripravuje vedúci mestského Divadelného štúdia pri Parku kultúry a oddychu v Prešove Vlado Šmihula.

Začiatok slávnosti sa uskutoční na Hlavnej ulici v centre mesta o 16.30 h  uvedením postavy alegórie mesta, ktorú bude predstavovať herečka Lívia Bielovič, prešovská rodáčka známa zo SND v Bratislave, ale aj filmov a televíznych seriálov. Primátorka Andrea Turčanová pred začiatkom defilé odovzdá do rúk alegórie mesta symbolický kľúč od radnice a sprievod si pozrie z tribúny v strede parku v centre mesta. ilustračný obrázok, historická fotografia Prešova

Pred každým obrazom pôjde tzv. herold, oznamovateľ správ, s tabuľkou, na ktorej bude napísaný rok udalosti a jej význam, každý obraz bude doprevádzaný aj opisom udalosti, ku ktorej sa daný obraz v podaní dobrovoľníkov v dobových kostýmoch, šermiarov či klubu vojenskej histórie, viaže.

Historické defilé sa v centre začína zajtra o 16.30 hod. Podujatie si vyžiada aj

24 hodinové dopravné obmedzenia,

od 12. hodiny do polnoci bude z Hlavnej ulice odstavená mestská hromadná doprava, trolejbusová doprava bude nahradená autobusovou dopravou. Základná obchádzková trasa povedie cez Okružnú ulicu, všetky spoje, ktoré začínajú na zastávke Divadlo Jonáša Záborského, budú začínať na zastávke Okružná smer Floriánova; linka 32 smer Sibírska bude začínať na zastávke Poliklinika, z nástupiska na Remscheidskej ulici, spoločný večerný odchod spojov o 22:22 hod. s možnosťou prestupu je presunutý zo zastávky Na Hlavnej na zastávku Okružná, smer Floriánova. Dočasne je zriadené nástupisko zastávky Poliklinika na Remscheidskej ulici (smer Veľká pošta) za odbočením z Levočskej na Okružnú ulicu.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka