Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Deti z MŠ Čapajevova sa tešia z krajšej škôlkyVytlačiť
 

Deti z Materskej školy na Čapajevovej ulici v Prešove a ich pani učiteľky majú v novom školskom roku dôvod na radosť. Učia sa a hrajú v krajšej a modernejšej škôlke.

Deti z MŠ Čapajevova sa tešia z krajšej škôlkyPrioritou mesta Prešov bolo navýšenie kapacity materskej školy, zníženie energetickej náročnosti budovy a vytvorenie estetického a moderného prostredia pre skvalitnenie vyučovania pre deti. Rekonštrukcia zahŕňala aj modernizáciu hracích prvkov, úpravu areálu v okolí škôlky či opravu oplotenia.

„Veľmi ma teší, že sa nám úspešne darí obnovovať školskú infraštruktúru. MŠ Čapajevova bola jednou z materských škôl, v ktorej sme evidovali najväčší počet žiadostí o prijatie nových detí, preto som úprimne rada, že sa nám podarilo navýšiť kapacitu tejto škôlky a vďaka rekonštrukcii vytvoriť pre deti aj ich učiteľky pekný, moderný a bezpečný priestor,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

V Materskej škole na Čapajevovej ulici sa rozšírila kapacita o 25 detí. V zrealizovanej nadstavbe pribudla jedna trieda, spálňa, šatňa, umyvárne s WC, sklad hračiek, kuchynka a kancelária.

Deti z MŠ Čapajevova sa tešia z krajšej škôlkyAreál Materskej školy Čapajevova tvoria 2 budovy s učebňami pre deti, hospodárska budova, kotolňa a ihrisko. V rámci stavebných prác sa zrekonštruovala strecha, všetky budovy sa zateplili a staré okná škôlky nahradili plastové. Nové sú aj parapety, dvere, keramické obklady, dlažby a podlahy. Kompletne sa vymenila elektroinštalácia a osvetlenie, a interiér materskej školy je nanovo vymaľovaný. Škôlka je krajšia a farebnejšia aj navonok. Vzhľadom na to, že ide o objekt pre deti, jednotlivé okná oddeľujú pestré farby na fasáde.

Stavba zároveň spĺňa podmienku bezbariérovosti. Na úrovni prvého nadzemného podlažia je sociálne zázemie riešené tak, že je prístupné a použiteľné aj pre dieťa s obmedzenou schopnosťou pohybu. V MŠ je tak bezbariérovo prístupná učebňa, umyváreň a WC, šatňa, jedáleň, spálňa, chodby a taktiež vonkajšie detské ihrisko.

Zrekonštruoval sa aj objekt hospodárskej budovy škôlky. Budova je zateplená a má vymenené okná aj dvere. Komplexnou rekonštrukciou prešla aj kotolňa, kde sa kompletne vymenil vykurovací systém – zdroj tepla, rozvody vody aj rozvody kúrenia, vrátane vykurovacích telies. Kotolňa je takisto zateplená, má vymenené okná, dvere aj podlahy. Opravil sa aj komín a strešná konštrukcia.

Deti z MŠ Čapajevova sa tešia z krajšej škôlkyV areáli materskej školy vyrástli aj nové detské ihriská s multifunkčnými zostavami, kde nechýba šmykľavka, preliezačky a ďalšie hracie prvky. Ihriská takisto spĺňajú podmienku bezbariérovosti, sú tak prístupné a použiteľné aj pre deti s obmedzenou schopnosťou pohybu. V rámci exteriérových úprav sa zrealizovali aj spevnené plochy na dvore materskej školy a opravilo sa oplotenie.

Deti z MŠ Čapajevova sa tešia z krajšej škôlkyDeti z MŠ Čapajevova sa tešia z krajšej škôlkyMesto Prešov na tento projekt získalo finančné prostriedky z 2 zdrojov – Integrovaného regionálneho operačného programu a Operačného programu Kvalita životného prostredia. Rekonštrukciu MŠ Čapajevova realizovala firma IBEG. Celkové náklady boli v objeme 1 179 312,84 eur, z toho poskytnutá výška nenávratného finančného príspevku bola spolu vo výške 1 120 347,20 eur. Zvyšných 58 965,64 eur realizovalo mesto Prešov z vlastných zdrojov.


 
 
ÚvodÚvodná stránka