Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Dedko medzi richtármiVytlačiť
 

Stanislava Hlaváča,  riaditeľa Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), počas návštevy Prešova prekvapil nečakaný objav. V rodinnej histórii má prešovského richtára.

„V rodine sa síce tradovalo, že dedo, Dedko medzi richtármiAlexander Chrapa,  bol v minulom storočí nejakým významným mestským funkcionárom v Prešove, no my, neskôr narodení, sme nepoznali žiadne podrobnosti,“  vraví Bratislavčan Stanislav Hlaváč, súčasný šéf Fyzikálneho ústavu SAV. Jeho rodina vedela, že Alexander Chrapa, rodák z Jura pri Bratislave, v medzivojnovom období prišiel do Prešova z Rožňavy, že tu pôsobil ako riaditeľ vtedajšieho Štátneho reálnehDedko medzi richtármio gymnázia a povrávalo sa tiež, že jeho funkcionárske pôsobenie v rámci samosprávy údajne pripomína tabuľa, umiestnená niekde na radnici. „Netušili sme však aká tabuľa, ani či dedko bol poslancom, zamestnancom úradu, alebo nejakým iným funkcionárom. Dedo sa totiž presťahoval do Bratislavy, kde pôsobil na Ministerstve školstva ako štátny radca pre stredné školy a domaDedko medzi richtármi sa detaily jeho prešovského pôsobenia nespomínali,“ dodáva Stanislav Hlaváč.

Počas nedávnej návštevy Prešova preto využil príležitosť a počas stretnutia s primátorkou Andreou Turčanovou otvoril aj túto, rodinnú tému. „Možno bol váš dedo aj  richtárom,“ pousmiala sa primátorka.

Keďže na mramorových pamätných tabuliach v budoveDedko medzi richtármi radnice meno Alexander Chrapa nefigurovalo, zostávalo už iba skúmanie v zozname prešovských richtárov, predsedov národného výboru a primátorov, ktorý je na čestnom mieste vedľa prijímacej siene.

„Tu je,“ usmial sa natešene i prekvapene zároveň Stanislav Hlaváč po krátkom hľadaní medzi 157 menami mužov a jedinej ženy, ktorí pôsobili, resp. pôsobia na čele Prešova od roku 1497. V tej chvíli sa dozvedel, že dedo Alexander chrapa bol prešovským richtárom, ktorý na čele mesta pôsobil v rokoch 1938 a 1939. 

V  rodinnej histórii tohto vedca sa tak podarilo doplniť jeden zaujímavý údaj, ktorý by inak bol splynul s časom. A to vďaka úcte, ktorú radnica aj takýmto zoznamom mien predstaviteľom mesta prejavuje.

ooo

Udelením mestských privilégií v roku 1299 získali Prešovčania právo voliť si svojho richtára. Richtár stelesňoval najvyššiu výkonnú a súdnu moc v meste. Bol volený spomedzi vážených mešťanov obyčajne na jeden rok. Prvým richtárom v meste Prešov, ktorého meno sa zachovalo bol Hanus zvaný Ogh, ktorý sa v historických prameňoch spomína už v roku 1314. Kompletný zoznam všetkých richtárov Prešova sa však podarilo historikom skompletizovať až od roku 1497. V súčasnosti obsahuje 157 mien.


 
 
ÚvodÚvodná stránka