Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Cześć (Ahoj), Prešov!Vytlačiť
 

Prešov sa od dnes stáva dejiskom III. Poľských dní. Počas troch týždňov sa Poliaci budú prezentovať na koncertoch, výstavách či workshopoch.

„S Poľskom sme spojení Cześć (Ahoj), Prešov!kultúrne i mentalitou, spája nás aj svätec Ján Pavol II, ktorý navštívil naše mesto. Keďže Prešov je aj cieľom množstva poľských turistov a poľské mestá zasa lákajú Prešovčanov, je prirodzené, že Poliaci sa rozhodli prezentovať svoju krajinu práve u nás,“ vyslovila primátorka Andrea Turčanová v súvislosti s dnešným začiatkom III. Poľských dní, ktorých centrom sa na najbližšie dva týždne stáva práve Prešov.

Slávnostné otvorenie Poľských dní sa uskutoční počas večerného koncertu Sądeckého komorného orchestra v historickej sále Parku kultúry a oddychu Čierny orol. Koncert je zároveň otváracím koncertom Prešovskej hudobnej jesene.

Na Hlavnej ulici je už inštalovaná výstava Odhaľ krásu poľských kúpeľných miest, ktorú pripravilo tamojšie Združenie kúpeľných obcí. Postupne pribudnú aj výstavy o sv. Jánovi Pavlovi II. a o poľskom štátnikovi Józefovi  Piłsudskom.

Poľskí umelci obohatia svojimi vystúpeniami a výstavami prešovskú klubovú scénu a galérie, priestorom pre rôzne odborné prednášky bude zasa Prešovská univerzita.

Od 12. do 14. októbra sa Poliaci budú prezentovať tiež svojimi filmami v rámci festivalu POCITY FILM 2018, nad ktorým Andrea Turčanová prevzala záštitu.

III. Poľské dni vyvrcholia 18. októbra koncertom Krzysztofa Kobylińskieho a KK Pearls na Jazz Prešov v Čiernom orle.


 
 
ÚvodÚvodná stránka