Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Ceny pre nadšencov z predzáhradokVytlačiť
 

V Prešove už druhýkrát ocenili tých, ktorí pred svojimi obydliami vytvorili najkrajšie predzáhradky. 

Ceny pre nadšencov z predzáhradok„Priestory pred mnohými domami v našom Prešove rozkvitajú aj vďaka ľuďom, ktorí svojou prácou zveľaďujú priestor nielen sebe, ale robia ho krajším pre všetkých. Chcem preto poďakovať všetkým takým nadšencom, aj tým, ktorí v tomto roku neboli ocenení, alebo sa tentoraz do súťaže neprihlásili,“ pochválila primátorka Andrea Turčanová oduševnenú prácu Prešovčanov pri estetizácii prostredia, v ktorom žijú.

Spoločné dielo

Víťazmi kategórie o najkrajšiu predzáhradku pred rodinným domom sa stali manželia Ciglárovci, ktorý z priestoru okolo svojho, nie tak dávno dokončeného domu v centre Prešova, vytvorili doslova oázu Ceny pre nadšencov z predzáhradokpokoja. S návrhom predzáhradky im na začiatku pomohla záhradná architektka, no ďalej to už zostalo na starostlivosti domácich. „Je to však hlavne manželov priestor - on kosí trávnik, strihá kvety či vyrovnáva terénne nerovnosti,“ chváli si manžela pani domu.

Zelený priestor u Ciglárovcov je zaplnený nielen farebnými kvetmi a rôznymi zaujímavými trávami, ale riešenie našli aj pre stromy, okolo ktorých zasa rozvoniava  levanduľa. S predzáhradkou je prepojená aj terasa, kde rodina trávi mnoho času. „Ďakujeme, naozaj sme prekvapení, že s tým našim dielkom máme úspech,“ zhodujú sa manželia.

Pred sídliskovým panelákom

Ceny pre nadšencov z predzáhradokNajkrajší priestor pred bytovým domom je v tomto roku podľa poroty na Sibírskej ulici. Je to kráľovstvo pána Kravca. „Baví ma to. Už roky udržujem živý plot, tvarujem ho, aby nebol len taký jednotvárny,“ sprevádza nás senior plný energie okolo paneláku, kde už desaťročia býva. Okrem živých plotov vytvoril aj stenu z popínavých rastlín, ktorá tieni vchod. Pochváli súčasne aj susedov, ktorí bývalé pieskovisko, na ktorom sa už deti prestali hrať, teraz premenili na kvetinový záhon.

„Nie je zložité vytvoriť niečo pekné, komplikovanejšie je udržať to,“ posťažuje si pri vyschnutom konári, ktorý zlomili mladí, keď si zo živého plota urobili trampolínu. „A ďakujem za praktickú cenu, ktorú som získal. Hlavne odstraňovač buriny zo špár ma veľmi potešil, lebo pritom sa vždy narobím a teraz to budem mať jednoduchšie,“ pousmial sa. 

Oceňovala aj primátorka

Primátorka Andrea Turčanová ocenila aj pani Škvarlovú  z Levočskej ulice. „Je jednou z tých, ktorí v Prešove svoj čas venujú udržiavaniu priestorov pred domami, no do súťaže sa neprihlásili. Toto ocenenie nech je takým impulzom, že ich práca nezostáva nepovšimnutá,“ vraví primátorka, ktorá si všimla upravené predzáhradky aj v iných častiach Prešova: „Zaujímavo si to urobili napríklad pred bytovým domom na Fučíkovej ulici, ale aj pred panelákmi na uliciach Švábska či Volgogradská.“   

Ceny pre nadšencov z predzáhradokPani Škvarlová bola z nečakaného ocenenia príjemne prekvapená. O to viac, že sa o záhon medzi chodníkom a panelákom stará už vari štyridsať rokov. „Je to pre mňa relax a som rada, keď sa to ľuďom páči,“ vraví skromne žena, ktorá je vo vchode paneláku zároveň domovníčkou, takže na nedostatok práce sa sťažovať nemôže. „Nedávno nám záhon rozkopali pri ťahaní káblov, no už som stihla nasadiť tulipány, hyacinty i ďalšie kvety, aby nám to tu na jar opäť nádherne rozkvitlo.“

Súťaž určenú pre Prešovčanov, ktorí bývajú v rodinných domoch a obytných domoch na území mesta vyhodnocovala porota zložená z odborných pracovníkov Mestského úradu. Tá pri víťazoch ocenila hlavne to, že pri úprave verejných priestranstiev postupujú v súlade s platnými predpismi, pričom svojou prácou podporili estetizáciu a vytváranie krajšieho a oku lahodiaceho verejného priestoru. 

V kategórii predzáhradka pred rodinným domom bolo udelené iba prvé miesto a do kategórie najkrajší balkón sa Prešovčania neprihlásili. V kategórii predzáhradka pred bytovým domom sa na druhom mieste umiestnil pán Sarnecký z Prostějovskej ulice a na treťom p. Šimková z ulice Federátov. 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka