Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Budúci týždeň bude v Prešove patriť všetkým manželomVytlačiť
 

Od 11. do 17. februára sa v Prešove uskutoční Národný týždeň manželstva, na ktorý pozývame nielen manželské páry, ale aj celé rodiny.

Budúci týždeň v Prešove patrí všetkým manželomKampaň Národný týždeň manželstva (NTM) sa uskutoční už po deviaty raz. Je súčasťou celosvetovej kampane The Marriage Week www.marriage-weekinternational.com, ktorá má tradíciu už od roku 1997. Prvý raz sa uskutočnila v Anglicku, dnes je do nej zapojených takmer 30 krajín.

Jedným z cieľov NTM je manželstvo oslavovať ako vzácnu hodnotu pre jednotlivcov a podporiť tých, ktorí v manželstve žijú alebo sa ho chystajú uzatvoriť.

Tohtoročným heslom kampane Národný týždeň manželstva na Slovensku je slogan „Hráme spolu“. Organizátori ním chcú zamerať pozornosť spoločnosti na hravosť, zábavu a priateľstvo v manželstve. Pretože práve tieto charakteristiky pomáhajú udržať vzťah čerstvým, príťažlivým a odolným. V každodennom kolotoči života však hrozí, že sa môžu pomaly a nenápadne z manželstva vytratiť.

Manželstvo funguje ako zväčšovacie sklo. Čokoľvek tam pridáte, bude zväčšené. Každá pozitívna vec – pochvala, ocenenie, každý prejav lásky, ale takisto aj čokoľvek negatívne, čo do tohto priestoru pustíte, bude zväčšené – každá kritika, uštipačná poznámka či hádka. Každá hádka má tendenciu narásť do obrovských rozmerov, pokiaľ nezačneme počúvať druhú stranu a nie sme ochotní pripustiť, že môj pohľad nemusí byť ten jediný správny. Pritom väčšina manželských hádok je o banálnych záležitostiach.

Budúci týždeň v Prešove patrí všetkým manželomKľúčom k úspechu pri hádkach môže byť rozhodnutie, že začneme svojho partnera jednoducho počúvať.

Často si vieme vyhradiť čas pre iných s nevysloveným ospravedlnením, že tých najbližších máme predsa doma stále. Pokiaľ sme už pochopili, že aj voľný čas si potrebujeme plánovať, tak sa môžeme sústrediť na to, že ho chceme tráviť SPOLU. V manželstve to znamená MY DVAJA! Spoločné zážitky prehlbujú priateľstvo. A úprimné priateľstvo zasa stmeľuje vzájomný vzťah.

Počas vlaňajšieho NTM 2018 sa objavila hra DUET pre manželské páry, ktorá je zameraná na lepšie spoznávanie prostredníctvom rozhovorov. Cieľom tejto hry je znovuobjaviť a prehĺbiť vzájomné priateľstvo medzi manželmi a hravou formou ich viesť k vzájomnému počúvaniu sa. Hra sa stretla s veľkým záujmom, zakúpilo si ju už viac ako 880 dvojíc.

Viac informácií o Národnom týždni manželstva na Slovensku, ale aj rôzne tipy a články nájdete na webovej stránke www.ntm.sk.

Vladimír Sochor, koordinátor

 

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka