Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

BilancujemeVytlačiť
 

Je tomu rok, čo Mesto Prešov spustilo novú oficiálnu webovú stránku. Prehľadnejšia stránka s novým dizajnom, funkciami a informačnými sekciami obyvateľom zjednodušila prístup k potrebným informáciám i ponúkla vyššiu prehľadnosť. Počas krátkej doby stihla získať priazeň návštevníkov, ale aj prestížne ocenenie Zlatý erb.

Ambície novej stránky boli vysoké. „Našim cieľom bolo, aby návštevníci webu našli rýchlo všetko, čo potrebujú. Tiež mi záležalo na tom, aby bol obsah stránky zreteľný, transparentný a najmä prehľadnejší,“ vysvetlila vlaňajší zámer primátorka Andrea Turčanová, kedy bola stránka vytvorená celkom nanovo. „Osobne sa mi veľmi páči aj nová grafika,“ doplnila.

Zámerom bolo, aby občan našiel všetky informácie na jednom jedinom mieste. Rok tak platí  zásada, aby dostupnosť bola maximálne na 3 kliky. Väčšina požadovaných informácií je na 1 klik. Stránka ponúka zjednodušené odkazy (už nafiltrované témy), hlavne z údajov Portálu Informačného systému samosprávy mesta Prešov egov.presov.sk, ktorý obsahuje 42 tabuľkových prehľadov, denne automaticky dopĺňaných. Veľa geoinformácií o meste sa nachádza na portáli webgis.presov.sk, spolu až v 55 mapových témach. Stránka navyše ponúkla viacero nových funkcií, napr. čítačku textu pre slabozrakých a nevidiacich, nástroj na zväčšovanie textu a pod.

Prešovský web sa tiež zobrazuje v responzívnom dizajne, vďaka ktorému sa prispôsobí aj všetkým typom mobilných zariadení, tabletov a smartfónov, zároveň obsahuje aj prepojenie na sociálne siete. Štatistiky ukázali, že vďaka responzívnemu zobrazovaniu narastá počet používateľov, ktorí sa na stránku pripájajú z mobilných zariadení (až 30 percent). Zároveň obsahuje aj prepojenie na sociálne siete.

Na „pozadí“ stránky prebieha neustále meranie návštevnosti a vyhodnocovanie správania sa návštevníkov, na základe čoho sa web postupne optimalizuje a upravuje. Počas roka stúpla denná čitateľnosť článkov na 3.000 až 5.000 čítaní, mesačná návštevnosť na viac ako 28.000 unikátnych návštev, priemerný počet zobrazení stránok za mesiac je 115.000, za rok viac ako 1.200.000. O tom, že používatelia nájdu skôr to, čo potrebujú, svedčí aj klesajúci trend v čase strávenom na stránke, kým na začiatku to bolo cca 5 minút, po čase, keď sa používatelia lepšie zorientovali, je to v súčasnosti len cca 2,5 minúty.

Nová stránka – nové možnosti

 • Nový prešovský web bol do skúšobnej prevádzky spustený 3. augusta 2016. Prešovčanom i návštevníkom prináša prehľadnejšie informácie v zjednodušenej a prehľadnejšej forme, aby sa dostali k požadovaným správam, novinkám či tlačivám bez zdĺhavých procesov.
 • K tomu dopomáha prepojenosť rôznych informačných zdrojov: egov.presov.skPortál Informačného systému samosprávy mesta Prešov, webgis.presov.sk Mapová aplikácia na zobrazenie priestorových informácií, digitalnemesto.sk Materiály a informácie z MsZ, MsR a Komisií MsZ, www.gopresov.sk  Portál pre návštevníkov mesta Prešov.
 • Neustále sa monitoruje správanie sa používateľov, tie témy, o ktoré je prejavený zvýšený záujem, sú viac zviditeľnené. Vysoký záujem je o živé internetové prenosy zo zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Prešove, ktoré sú dostupné aj vo videoarchíve.
 • Uviedol sa do praxe nový spôsob zverejňovania vyhlášok na Elektronickej úradnej tabuli s archívom, v štruktúrovanej forme. Ročne sa zverejní okolo 1.000 vyhlášok. Takto je možný jednoduchý prístup ku úradným vyhláškam o:
 • Distribúcia elektriny – prerušenie
 • Doručenie / uloženie písomnosti
 • Obchodná verejná súťaž
 • Oznámenia Okresného úradu
 • Oznámenia PSK
 • Oznámenia samosprávy
 • Oznámenia Stavebného úradu
 • Prenájom / predaj nehnuteľností (zámer)
 • Výberové konania
 • Výrub drevín / krovia
 • VZN mesta Prešov
 • Podobným spôsobom je aj realizované formulárové podávanie a evidencia Podnetov a požiadaviek od občanov a sledovanie stavu ich riešenia. Do dnešného dňa bolo zaevidovaných vyše 2.275 podnetov na riešenie.
 • Zaujímavými novými funkčnosťami sú, o. i. aj interaktívne zobrazenie otváracích hodín mestského úradu, ktoré vizuálnym spôsobom zobrazuje momentálnu dostupnosť kancelárií a pokladní MsÚ. Inovatívna je napr. čítačka textu pre slabozrakých a nevidiacich s nástrojom na zväčšovanie textu, napríklad pre seniorov.

S prešovským webom ste vždy „v obraze“

Nový web mesta v sebe zahŕňa aj osobitné tematické podstránky. Pri príležitosti osláv mesta - 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste Prešov, bola vytvorená nová, graficky príťažlivá podstránka, ktorá dokumentuje aktuálne výročie. Podobne, pre informovanie verejnosti o programe Dni mesta Prešov 2017 bola publikovaná podstránka, ktorá prehľadným a jednoduchým spôsobom priniesla informácie na každý deň osláv. Nová je aj stránka Školského úradu a nedávno uzrela svetlo sveta stránka pre Mestskú políciu.

Prednedávnom, v máji, bola spustená nová služba SMSinfo, informovanie verejnosti prostredníctvom mobilnej aplikácie, e-mailov či SMS správ.

Pri on-line komunikácii s návštevníkmi prešovského webu sa úspešne využíva aj aplikácia Livechatoo, pomocou ktorej operátor klientskeho centra odpovedá na otázky, informuje alebo naviguje klienta. Ak sa teda porovnáva „starý web“ s novým, vychádza, že sa darí napĺňať ciele, ktoré boli pred rokom stanovené.

Nový prešovský web je v prevádzke už rok, prináša viacero noviniek

Nový prešovský web je v prevádzke už rok, prináša viacero noviniek

Nový prešovský web je v prevádzke už rok, prináša viacero noviniek

Nový prešovský web je v prevádzke už rok, prináša viacero noviniek

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka