Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

ARTIS – festival komornej hudby 2017 Vytlačiť
 

Prichádza leto a s ním 5. ročník  medzinárodného festivalu komornej hudby ARTIS, ktorý sa už tradične uskutoční v unikátnych priestoroch Ortodoxnej synagógy v Prešove. Aj tohto roku festival ponúkne pestrú paletu štyroch letných koncertov. Poslucháči sa môžu tešiť na starostlivo pripravené večery plné hudby v podaní elitných umelcov národnej a svetovej úrovne.

Prvý koncert 6. júla  s názvom „ Keď sa páni zišli…“ bude vskutku veľkolepým otvorením festivalu. Zaznie zábavná tanečná hudba mestskej šľachty 18. storočia, ktorá vás zaručene dostane do veselej povznesenej nálady. Hudbu z hornouhorských šľachtických dvorov predvedie popredný súbor starej hudby SOLAMENTE NATURALI, ktorého umeleckým vedúcim je jedna z najvýznamnejších osobností interpretácie barokovej hudby na Slovensku – huslista Miloš Valent.

Hlavnou devízou súboru je entuziazmus, tvorivosť a profesionálny prístup jeho členov, sprevádzaný spontánnosťou a prirodzenosťou, čoho dôkazom bude aj tento koncert.

Súbor hrá tradične na barokových sláčikových nástrojoch, no v tomto programe prekvapia aj hrou na ľudových nástrojoch ako cimbal, flauty a píšťalky, zlobcoky, ozembuch či drumbľa.

Miloš Valent: „Želám všetkým poslucháčom, aby im koncert priniesol toľko radosti a zábavy ako má naša „banda“ vždy, keď sa stretneme a hráme túto hudbu“.

23. júla sa poslucháči môžu tešiť na koncert SAXOPHONE SYNCOPATORS - unikátneho saxofónového kvarteta, ktoré sa špecializuje najmä na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny. Členovia zoskupenia sa vo veľkej miere venujú aj interpretácii skladieb klasickej hudby. Ich repertoár pozostáva z˙originálnych diel komponovaných pre toto zoskupenie, ako aj vlastných úprav slávnych diel v klasickom alebo ragtimovom štýle.

Program koncertu obsahuje atraktívny výber z diel klasických autorov aj skladby upravené v ragtimovom štýle.

26. júla festival  pozýva na  ROMANTICKÉ SOIRÉE - večer zaručene veľkého umeleckého zážitku vďaka vystúpeniu výnimočnej trojice umelcov, v podaní ktorých zaznejú poetické i vrcholne virtuózne skladby Rachmaninova, Šostakoviča, Ysaÿea a Moszkowského.

Po niekoľkých rokoch sa na domáce pódium vracia výnimočný huslista, prešovský rodák pôsobiaci v švajčiarskom Luzerne Igor Karško, ktorého nesmierne pôsobivý recitál pred piatimi rokmi  bol  inšpiráciou a hlavným impulzom k založeniu ARTIS festivalu komornej hudby v Prešove. Spolu s hosťami – manželkou a taktiež špičkovou interpretkou Janou Karškovou a klaviristkou a zakladateľkou festivalu Dagmar Duždovou pripravili program plný skvostov klasickej hudby.

Festival vyvrcholí 7. augusta koncertom PAGANINIANA. V posledný večer festivalu vytryskne gejzír vrcholnej virtuozity v podaní hviezdy nastupujúcej generácie českých interpretov huslistu Daniela Rumlera, absolventa husľovej triedy I. Karška na Hochschule Luzern. V unikátnom koncepte sólového husľového recitálu zaznejú technicky najnáročnejšie diela Bacha, Ysayea, Paganiniho a Milsteina.

Viac informácií o ARTIS festivale komornej hudby: www.artis-oz.sk

ARTIS – festival komornej hudby 2017


 
 
ÚvodÚvodná stránka