Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

ARTIS festival komornej hry 2018Vytlačiť
 

Festival ARTIS je prešovčanom dobre známy, už šiesty rok si všetci milovníci klasickej hudby budú mať možnosť vychutnať umenie špičkových domácich i zahraničných interpretov na koncertoch prebiehajúcich v nádherných priestoroch prešovskej Ortodoxnej synagógy. Festival sa koná v lete a stal sa vyhľadávanou udalosťou v ponuke Kultúrneho leta mesta Prešov.

 V tomto roku organizátori pripravili štyri ARTIS festival komornej hry 2018augustové a jeden septembrový koncert. Festival v tomto roku prináša novinku: okrem Ortodoxnej synagógy sa podujatie uskutoční aj v Evanjelickom kostole Sv. Trojice, kde usporiadatelia poslucháčov radi privítajú hneď na prvom koncerte. Ponúkame stručný prehľad koncertov a veríme, že si z pestrej ponuky určite vyberiete!

6. august | 19.00 h | Poklady raného baroka

V interpretácii medzinárodného barokového súboru Le Nuove Musiche si na prvom koncerte môžete vypočuť vokálno – inštrumentálnu hudbu talianskeho raného baroka 17. storočia. Je to hudba plná lásky, túžby, sĺz, smútku i radosti, ktorej farby a nálady súbor verne vyjadruje vďaka hraniu na dobových nástrojoch ako sú chittarone, baroková gitara, harfa, arcilutna, viola da gamba a ďalším.

16. august | 19.00 h | BOGDAN Quartet

Protagonistom koncertu je sláčikové kvarteto, ktorého členmi sú umelci zoskupení okolo violončelistu Jána Bogdana. Na festivale vystúpili už pred piatimi rokmi, keď boli označovaní ako najväčšie talenty svojej generácie. Pred domáce publikum sa vracajú po ukončení štúdia už ako zrelí umelci, pôsobiaci na svetových koncertných pódiách. V ich podaní zaznie, okrem iného, aj sláčikové kvarteto A. Borodina č. 2, ktoré patrí medzi najkrajšie diela romantickej hudobnej literatúry vôbec.

23. august | 19.00 h | Beau Soir...s láskou z Paríža

Koncert z diel francúzskych skladateľov vrcholného romantizmu a impresionizmu pre flautu, husle a klavír. Zvukomalebná až jemne erotická hudba C. Debussyho, šarm a elegancia v hudbe P. Gauberta, náruživá vášeň flautovej Fantázie  na motívy známej opery Carmen od F. Borneho, či veľkolepá krása najslávnejšieho diela C. Francka - Sonáty pre husle a klavír A dur sú jednoznačnou zárukou prežitia krásneho večera.

30. august  | 19.00 h | Recitál - BRUNO PHILIPPE (FR)

Exkluzívny prešovský koncert jedného z najlepších violončelistov súčasnosti Bruna Philippeho je súčasťou jeho tohtoročného letného európskeho turné, počas ktorého vystúpi na vyše tridsiatich koncertných podujatiach v rôznych štátoch Európy. Toto veľkolepé turné umelec ukončí jedinečným vystúpením v prešovskej Synagóge.

ARTIS festival sa tak opäť môže pýšiť ďalším skvostným prvenstvom: koncert umelca bude jeho jediným recitálovým vystúpením na Slovensku. Program obsahuje diela pre sólo violončelo a výber z romantického repertoáru pre violončelo a klavír.

1.september | 19.00 h | Pressburger Klezmer Band

Po siedmich úspešných albumoch a viac ako dvadsaťročnej činnosti prichádza Pressburger Klezmer Band s novým projektom BALADEN alebo BALADY. Ide o projekt predstavujúci „židovské balady“ – zhudobnené básne najväčších poetov píšucich v jazyku jidiš.

Viac informácií o umelcoch a programe si návštevníci môžu prečítať na web stránke festivalu www.artis-oz.sk


 
 
ÚvodÚvodná stránka