Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

"natura vulgaris"

Oficiálna FB stránka Mesta PrešovOficiálny YouTube kanál Mesta PrešovOficiálna FB stránka Transparency Prešov - eGovernment

natura vulgarisVytlačiť
 

"natura vulgaris" - (lat.) natura/príroda, (lat.)vulgaris/zvyčajný, obvyklý, je názov spoločnej výstavy Jána Juhaniaka a Adriány Vančovej. Prezentuje ich spoločné strety myšlienok, predstavuje výtvarný dialóg medzi autormi, medzi prírodou a človekom, medzi realitou a snovosťou, na ktorej zohráva svet prírody hlavný motív.

Príroda, ktorej interpretácie a reprodukcie sú nekonečné, neustále vábi pozornosť výtvarníkov. "Vančová rojčivo zobrazuje krajinu, ktorá tvorí kulisu k jej osobným citlivým príbehom, alebo zachytáva jej holú autentickú impresiu. Pozvoľne presahuje médium fotky do performance a inštalácií. Zachytáva situácie, ktoré utvárajú osoby okolo nej, a v ktorých je zároveň i ona samotná," uviedol Mgr. art. Peter Janáčik PhD., kurátor výstavy. Predmetom pozorovania sa v konečnom dôsledku podľa jeho slov nestáva len človek, ale aj priestor v ktorom žije. Jej meritom prác sa stáva príroda s vnútornými a vonkajšími krajinami, duchovná rovina bytia podľa neho predstavuje prioritu nad hmotnou existenciou.

"Juhaniakove teritórium je médium koláže a jej presahov. Symbolicky na tejto výstave pracuje s ,,vykostenými“ knihami, ktoré stratili informačnú a obsahovú hodnotu. Ostali z nich len relikty informácií, zvyšky z reprodukcií," pokračoval dr. Janáčik. Kurátor výstavy zároveň zdôraznil, že knihy, ktoré mali pôvodný prírodovedný obsah, využíva ako objekty k inštalácií a s kritickou hravosťou ich komentuje obrázkami, kolážami, či fotkami, čím komentuje vzťah človeka k prírode, vzťah reprodukovaných obrázkov prírody so surreálnou nadsázkou, vytvára tak v prítomnosti nové spojitosti rôznych fragmentov a stavia sa tak k otázkam reprodukovania sveta.

Vernisáž sa uskutoční 23.1.2018 v galérii Caraffova väznica v Prešove,

výstava potrvá do konca februára.

natura vulgaris

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka