Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Komunitný plán sociálnych služieb

Milí čitatelia,                       

Starostlivosť o občana či poskytovanie kvalitných sociálnych služieb, to sú jedny z hlavných cieľov a základných úloh samosprávy. Napriek neskutočne rýchlemu rozvoju technológií a stále sa zvyšujúcej úrovni, vždy budú medzi nami skupiny ľudí, ktoré potrebujú pomoc, podporu či nasmerovanie na správne rozhodnutie. Neustálu podporu si zaslúžia rodiny s deťmi, osoby so zdravotným postihnutím, seniori či inak ohrozené skupiny. V našom komunitnom pláne nachádzajú tieto tri veľké skupiny ľudí ponuku služieb a možností, ktoré by im mohli a mali uľahčiť život.

Prioritou mesta i štátu by mala byť predovšetkým starostlivosť a vytváranie podmienok pre ľudí, ktorí v meste a krajine žijú. Vytvárať podmienky pre plnohodnotný život tých, ktorí pre nás vychovávajú novú generáciu, ale aj tých, ktorí svoju službu štátu a mestu plnohodnotne odovzdali. Na ohrozené skupiny ľudí sa často dívame, ako sa vraví, „cez prsty“. Marginalizované skupiny, závislí či ľudia bez domova nám možno len naháňajú strach, vyvolávajú predsudky. Zámerom mesta Prešov v rámci komunitného plánu je vytvárať podmienky pre fungovanie systému sociálnych služieb, ktorý bude poskytovať kvalitné a dostupné služby pre každú sociálnu skupinu občanov a vytvorí priestor na komunikáciu. Zapájať jednotlivcov, organizácie, podnikateľov a vytvárať komunitu, posúvať ju kvalitatívne na vyššiu úroveň by malo byť samozrejmosťou.

Komunitný plán bol diskutovaný s občanmi z rôznych sociálnych skupín, predložený na dopracovanie a schválený Mestským zastupiteľstvom mesta Prešov. Pre tento plán je kľúčovým slovom „komunita“. To znamená isté partnerstvo medzi všetkými, ktorí užívajú a vytvárajú komunitu, zapájať aj miestne spoločenstvo, hľadať zdroje na fungovanie sociálnych služieb, schopnosť pracovať s informáciami. Komunitné plánovanie nie je jednoduchá záležitosť. Ide o víziu, jej naplnenie a realizáciu. Vždy závisí od organizačného, riadiaceho zabezpečenia a spolupráce.

Pred nami je určitý kompromis v podobe komunitného plánu na roky 2018 – 2025. Je dôležité, aby všetci zainteresovaní spolupracovali a podieľali sa na jeho napĺňaní tak, aby kvalitná sociálna služba putovala k občanovi. Komunitný plán mesta Prešov totiž vychádza z faktu, že dominantnú úlohu má občan a jeho rodina.

Verím, že predkladáme svojim občanom najlepšie možné riešenia a budeme radi, ak sa vízie komunitného plánu naplnia v zmysle spokojnosti užívateľov sociálnych služieb. Dôverujem zainteresovaným, že sa podarí naše plány v rámci týchto sociálnych služieb pre ľudí dotiahnuť do konca a k vzájomnej spokojnosti.

Ing. Andrea Turčanová
primátorka mesta Prešov


 
komunitny_plan_socialnych_sluzieb_mesta_Presov__2018-2025_Prešov-zverejnenie.pdf(2 MB)komunitny_plan_socialnych_sluzieb_mesta_Presov__2018-2025_Prešov-zverejnenie.pdf
akčny_plan_2018-2020.pdf(1.2 MB)akčny_plan_2018-2020.pdf
Zoznam_registrovanych_poskytovatelov_socialnych_sluzieb_na_uzemi_mesta_Presov.pdf(340.1 kB)Zoznam_registrovanych_poskytovatelov_socialnych_sluzieb_na_uzemi_mesta_Presov.pdf
Vyhodnotenie_dotaznikoveho_zistovania.pdf(240.5 kB)Vyhodnotenie_dotaznikoveho_zistovania.pdf
ÚvodÚvodná stránka