Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

» 770. výročie prvej písomnej zmienky

Dátum, kedy sa začala písať história...

Jedným z najvýznamnejších dátumov v histórii metropoly Šariša, nádherného mesta Prešov, je nepochybne 7. november 1247, z ktorého pochádza prvá písomná zmienka. Vstupom do roku 2017 si tak Prešov pripomenie 770. výročie od prvej písomnej zmienky.

Prvá písomná správa o Prešove pochádza zo 7. novembra 1247 a je ňou listina uhorského kráľa Belu IV. V texte je Prešov uvedený pod menom "Epuries", latinizovanou podobou maďarského názvu Eperjes.

História Prešova – súboj dvoch legiend

Podľa historika Petra Švorca, zostavovateľa knihy  Sprievodca po historickom Prešove, starší maďarskí historici sa domnievali, že názov Eperjes bol odvodený od slova eper (jahoda). O vzniku tohto mena, aj keď iste nie historicky verne, hovoria dve stredoveké legendy.

Podľa prvej dal na pustatine na mieste Prešova postaviť hrádok zemepán z Fintíc. Dôvodom bolo veľké množstvo jahôd, rastúcich na tomto mieste, ktoré veľmi obľubovala jeho manželka. Od nich vraj dostal meno hrádok i neskoršie mesto.

Známejšia je druhá povesť, ktorej dej sa odohráva v prvej polovici 12. storočia, keď sa v tomto kraji zdržiaval kráľ Belo II. Slepý (vládol v r. 1131-1141) počas prenasledovania svojho synovca Boriča, obvineného zo zrady. Podľa nej sa kráľ raz stratil svojmu sprievodu a pretože cestu nájsť sám nebol schopný, smäd a hlad zaháňal jahodami, ktoré rástli všade v hojnom množstve. Keď ho potom večer našli rytieri, rozhodol sa na pamiatku tejto udalosti pomenovať neďalekú dedinu podľa jahôd.

Ani jedna z legiend nie je podľa citovanej knihy písomne doložená a všeobecné používanie maďarského miestneho názvu od raného stredoveku poukazuje skôr na prítomnosť a početnosť tohto etnika v Prešove a okolí.

Niektorí starší autori uvádzajú (rovnako bez zmienky v historických prameňoch) aj prvý nemecký názov Prešova - Langdorf (Dlhá ves). Podľa tradície takto pre jej tvar pomenovali slovenskú osadu prví saskí kolonisti. Čoskoro však i oni prevzali už existujúce pomenovanie v podobe Eperies. Od neho sú utvorené takisto latinské podoby mena mesta: Epuries, Eperiessinum, Aperiascinum, Fragopolis.

Spracované z: Peter Švorc a kolektív: Sprievodca po historickom Prešove. 1997,  UNIVERSUM.


 
ÚvodÚvodná stránka