Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Ginko v Záhrade umenia

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba L.) - stromový jedinec, ktorý je botanickým šperkom v systéme zelene mesta, rastie v Záhrade umenia.

Je to nevšedný zástupca rastlinného rodu, ktorý biologicky nepatrí ani medzi ihličnaté ani listnaté dreviny, ale považuje sa za dôkaz ich vývojového prepojenia. Má prastarý rodokmeň, v geologickom vývoji Zeme bol najviac rozšírený v druhohorách. Najviac fosílií ginka sa našlo v Číne, preto sa za jeho pôvodnú domovinu považuje juhovýchodná Ázia. Zachránil sa vďaka čínskym mníchom, ktorí ho ako raritu pestovali v kláštorných záhradách. Z Japonska do Európy bol dovezený v roku 1730 a pestoval sa v zbierkových fondoch botanických záhrad.

Do hradobnej priekopy v Prešove sa zástupca toho vzácneho druhu dostal v medzivojnovom období 20. storočia a dodnes jeho symetrická koruna s priebežným, v hornej časti rozdvojeným kmeňom, dominuje centrálnemu priestoru Záhrady umenia. Typický je tvar jeho listov, ktoré majú vejárovitú listovú čepeľ spojených ihlíc rozdelenú na dva laloky. Ich farba je svetlozelená a v jeseni sa sfarbuje do svietivo zlatožltej.
Iný zástupca tohto rodu v takom veku sa na území mesta Prešov nenachádza.

 


 
ÚvodÚvodná stránka