Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Generáli pri primátorkeVytlačiť
 

Primátorka Andrea Turčanová dnes prijala brigádnych generálov Martina Stoklasu a Vladimíra Kubáňa v súvislosti s ich rotáciou na pozícii veliteľa 2. mechanizovanej brigády v Prešove.

Generáli pri primátorke„Som rád, že som v tomto krásnom a rozvíjajúcom sa meste, akým je Prešov, prežil tri zaujímavé roky,“ skonštatoval brig. gen. Martin Stoklasa počas dnešného stretnutia s primátorkou Andreou Turčanovou. Zároveň jej predstavil svojho nástupcu brig. gen. Vladimíra Kubáňa, ktorý ho na pozícii veliteľa 2. mechanizovanej brigády vystrieda od 1. januára budúceho roku. Ten do Prešova prichádza z topoľčianskej posádky, v rokoch 2008 - 2010 však už v Prešove pôsobil na pozícii náčelníka logistiky.

IMG_6123.JPGPrimátorka počas rozhovoru zhrnula spoločné aktivity s 2. mechanizovanou brigádou počas pôsobenie brig. gen. Martina Stoklasu a v ďakovnom liste ocenila jeho osobnú ústretovú spoluprácu s mestom Prešov.

Martin Stoklasa okrem iného spomenul aj pripravovanú rekonštrukciu vojenských objektov v meste Prešov. S primátorkou sa zhodli na potrebe intenzívnejšieho vzdelávania školákov v oblasti brannej výchovy.

Brigádny generál Martin Stoklasa bude po novom roku pôsobiť v oblasti diplomacie v zahraničí.

 


 
 

Letíme do vesmíru z PrešovaVytlačiť
 

Z pera Prešovčanky Márie Csatáryovej sa pred Vianocami k deťom dostáva zaujímavá náučná kniha.

Letíme do vesmíru z Prešova„Kniha je založená na situačnom príbehu dievčatka, Kamilky a jej  starého otca. Obsahuje pätnásť  príbehov s vysvetlením daných javov a sú tam tiež úlohy pre deti na maľovanie, alebo modelovanie,“ vraví o svojej knihe Prešovčanka, ktorá sa astrofyzikou zaoberá aj profesijne na Katedre fyziky, matematiky a techniky Prešovskej univerzity. 

Tentoraz k svojim vedeckým dielam pridala aj interaktívnu knihu, pomocou ktorej môže objavovať vesmír naozaj každý bez toho, aby sa zaoberal nejakými poučkami. Svojím obsahom sa zhŕňa to, čo by mali predškoláci či žiaci prvého stupňa základných škôl o vesmíre vedieť.

Pri čítaní určite využijú aj ceruzky, nožnice, lepidlá či Letíme do vesmíru z Prešovaďalšie kreatívne pomôcky a ich vesmírny let bude plný zábavy.

Deti sa hravou formou naučia skúmať vesmír, spoznávať súhvezdia, objekty slnečnej sústavy či vesmírne objekty, ktoré môžu vidieť ďalekohľadom.

Autorka všetko vysvetľuje jednoducho, primerane veku detí, pre ktoré je kniha určená. Dokonca aj pre zložité astronomické fakty nachádza pochopiteľný výklad.

Prajeme príjemné čítanie.


 
 

Hlavná ulica bude na Silvestra vyhradená zábaveVytlačiť
 

Posledný deň roka 2018 oslávime so všetkým, čo k tomu patrí. Hlavná ulica bude preto počas osláv vítania nového roka 2019 úplne uzavretá pre autá aj MHD.

Hlavná ulica bude na Silvestra vyhradená zábavePrešovčania sa budú môcť zabávať na pešej zóne už od 22.00 spoločne s prešovskými kapelami Elevenhill, Satin Lead a Chiki Liki Tu-a. Tie vystúpia na pódiu pri Južnom parku. 

Prvé sekundy Nového roka 2019 budeme spoločne vítať za jedinečnej atmosféry veľkolepého ohňostroja a súčasťou osláv bude aj novoročná zdravica primátorky mesta. Po polnoci bude novoročná zábava s prešovskými kapelami pokračovať do cca 01.00 hod.

V súvislosti so silvestrovským programom bude Hlavná ulica úplne uzavretá pre autá aj MHD.

Doba uzávierky: 31.12.2018 /pondelok/ - 01.01.2019 /utorok/ v čase od 22:00 hod. do 01:00 hod.

Úsek uzávierky: Hlavná ulica v úseku od križovatky s Jarkovou ulicou po križovatku s ulicou Hurbanistov

Hlavná ulica bude na Silvestra vyhradená zábaveCestná premávka bude vedená po priľahlých komunikáciách na ul. Duklianska, Vajanského, Grešova, Masarykova, Levočská, Remscheidská, Okružná a Štefánikova.

Počas uzávierky Hlavnej ulice bude MHD presmerovaná po náhradnej trase cez ul. Levočská, Remscheidská, Okružná, Štefánikova a Masarykova. Trolejbusová doprava bude nahradená autobusovou. Dopravný podnik mesta Prešov a.s. zriadi dočasnú zastávku "len na výstup" na ul. Remscheidskej cca 150-200 m za križovatkou s ul. Levočskou.

Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. bude o týchto zmenách cestujúcu verejnosť v predstihu informovať vo vozidlách a na zastávkach MHD.


 
 

Na Silvestra aj poza školuVytlačiť
 

Ak radi beháte, na Silvestra môžete dokonca aj poza školu. Základná škola Šmeralova pozýva všetkých nadšencov behu vychutnať si posledný deň roka športovo.

Na Silvestra aj poza školuRozlúčkou so športovým rokom 2018 bude Silvestrovský beh. Jeho tridsiaty tretí ročník sa uskutoční 31. decembra v areáli ZŠ na Šmeralovej ulici na Sídlisku III. Silvestrovský beh poza školu sa uskutoční 31.12.2018 o 9.00 štartom žiackych kategórií a o 10.00 štartom hlavnej kategórie.

Miesto: ZŠ Šmeralova 25

Prezentácia a prihlášky : od 8:00 h do 9:00 h v telocvični ZŠ Šmeralova

Súťažiť sa bude v troch kategóriách podľa roku narodenia žiakov.

Najmladší žiaci

r. 2007– 2009 žiaci, žiačky - 400m (Detská atletika)

Mladší žiaci

r. 2005 - 2006 mladší žiaci, žiačky - 800m (1 okruh okolo areálu ZŠ Šmeralova)

Starší žiaci

r. 2003, 2004 st. žiaci, žiačky - 1600m (2 okruhy okolo areálu ZŠ Šmeralova)

Najlepší bežci v žiackych kategóriách budú odmenení. K dispozícii budú aj šatne na prezlečenie.

Na Silvestra aj poza školuObľúbené bežecké podujatie v Prešove pripravujú Oblastný bežecký spolok Prešov, ZŠ na Šmeralovej ulici a Olympijský klub Prešov.

Kým chlapci a dievčatá v žiackom veku si zasúťažia na tratiach od 800 do 1 600 m., zabehať si budú môcť aj dospelí v kategóriách muži, veteráni (4 kategórie), ženy (3 kategórie), dorastenci, dorastenky. Beží sa 7 000 m po nábreží Torysy.

Vlani v kategórii mužov zvíťazil Jaroslav Szabo (Obalservis Košice) časom 23:47 min - bol to jeho siedmy triumf, šiesty v rade. Jeho traťový rekord z roku 2012 má hodnotu 21:23 min. V ženskej kategórii prvý raz zvíťazila Andrea Hudáková (Active Life Košice) za čas 28:31 min.

Na Silvestra poza školuŽenskou traťovou rekordérkou je Katarína Labašová (Geoma Myslava) - v roku 2014 dosiahla čas 26:45 min. V cieli 32. ročníka Silvestrovského behu bol aj veteránsky majster sveta, rodák z Demjaty, Vincent Bašista - bol najrýchlejší medzi mužmi nad 70 rokov, nevidiaci bežec zo Širokého Milan Križovenský, supervytrvalec z Košíc Peter Polák. V cieli všetkých ročníkov bol prešovský športový nezmar a podpredseda oblastného bežeckého spolku František Bednár - v auguste oslávil významné životné jubileum - šesťdesiate narodeniny.      

Podujatie je aj záverečným kolom oblastnej bežeckej ligy 2018 regiónov Prešov a Sabinov. Súčasťou Silvestrovského behu je aj čoraz obľúbenejší Nordic Walking (Severská chôdza) v kategóriách mužov a žien.

Silvestrovský beh v metropole Šariša vznikol v roku 1986 z podnetu funkcionárov a bežeckých zanietencov TJ Sídlisko III Prešov. Táto sídlisková telovýchovná jednota ho organizovala až do roku 2009, po nej hlavnú organizátorskú štafetu prevzal Oblastný bežecký spolok Prešov.


 
 

Šarišan pridáva ďalší termín koncertuVytlačiť
 

Ľudové súbory Starišan, Šarišan a Šarišanček spoločne v krásnom programe na jednom pódiu. Pre veľký záujem pridali ďalší koncert.

Šarišan pridáva ďalší termín koncertuUnikátny trojgeneračný koncert klenotov ľudovej kultúry v Prešove, súborov Starišan, Šarišan a Šarišanček si môžete vychutnať v Kine Scala už dnes 14.12.2018 o 18.00.

Ak však chcete tento jedinečný program zažiť ešte raz, máte na to skvelú príležitosť.

Pre veľký záujem je totiž pridané predstavenie aj 11.1.2019 o 18.00.

Tešíme sa na vás!


 
 

Najstaršia Prešovčanka má 104 rokovVytlačiť
 

Najstaršia Prešovčanka Anna Zaťková dnes oslávuje úctyhodných 104 rokov.  Okrem najbližšej rodiny jej prišla zapriať veľa zdravia a spokojnosti i primátorka Andrea Turčanová.

Najstaršiu Prešovčanku narodeninová Najstaršia Prešovčanka má 104 rokovnávšteva očividne potešila. „Niekedy sme oslavovali tak, že sme sa stretávali. Nie ako teraz, keď je každý sám,“ načrela do svojich spomienok počas privítania sa s primátorkou Andreou Turčanovou. Má veľmi rada spoločnosť, vtedy sa vôbec necíti unavená.  

Žena, ktorá sa, ako vraví, narodila „v taký bosorácky deň, na Luciu“ je stále rovnako veselá. Už si však viac pospí ako ešte v nedávnej minulosti.

„Mám sa dobre,“ vystihuje Anna Zaťková v krátkej vete svoj celoživotný optimistický postoj. Narodeniny sú pre ňu malým sviatkom, ktorý si patrične užíva. Svojou vitalitou a vystupovaním prekvapuje i primátorku. Tá odhaduje či oslávenkyňa pracovne nepôsobila ako ekonómka. „Kdeže, ja som bola obyčajná predavačka. Svoju prácu som milovala,“ odpovedá žena, ktorú určite milovali aj jej zákazníci.  

Pamäť jej stále slúži, rada vtipkuje. Najstaršia Prešovčanka má 104 rokov„O stoštyroch rokoch je ťažké hovoriť, nie to ešte prežiť,“ rozosmiala prítomných ďalšou svojou múdrosťou. Lieky neberie žiadne, občas si dopraje malý pohárik dobrého koňaku. Pohárik si dopriala aj v deň svojich narodenín.

Von z bytu kde žije s dcérou Evou už nechodí. Väčšinu času trávi vo svojej izbe. Spoločnosť jej, okrem blízkych, robí rádio, rada počúva sväté omše. „Ale hrajú tam aj iné veci,“ pripomenula. Niekedy veľmi rada plietla svetre, háčkovala a venovala sa mnohým ručným prácam. Zrak však už nie je taký ako býval, preto tieto svoje koníčky odsunula do úzadia.

Pani Anna väčšiu časť svojho života prežila síce v Košiciach, no od svojej osemdesiatky sa usadila v Prešove.  Pochádza z mlynárskej rodiny. Narodila sa v Čeľovciach pri Trebišove počas prvej svetovej vojny. Otec ju však videl len raz – na Vianoce 1915. O mesiac neskôr padol v boji niekde v Rumunsku a rodina doposiaľ netuší kde je jeho hrob.

Krátko po otcovej smrti však na zápal pľúc Najstaršia Prešovčanka má 104 rokovzomrela aj mama pani Anny a z nej sa stala úplná sirota. „Vychovala ma teta s ujom. Hovorila som im mamka, otec, veď svojich rodičov som nepoznala,“ zaspomínala si na detstvo plné ťažkej práce v mlyne, no hneď dodáva, že to bolo  zároveň aj najkrajším obdobie jej života.

Vydávala sa za súdneho úradníka pochádzajúceho od Trenčína keď nemala ešte ani osemnásť rokov. Kvôli manželovej práci sa však viackrát sťahovala: „Žili sme spočiatku v Košiciach, neskôr v Michalovciach, kde sa mi narodili obe deti a následne sme sa vrátili do Košíc.“ 

Ovdovela pred vyše štyridsiatimi rokmi, jediný syn zomrel ešte pomerne mladý. Rozvetvenú rodinu tvoria aj štyri vnúčatá a osem pravnúčat. 


 
 

Skúška sirén na celom území SRVytlačiť
 

Ministerstvo vnútra SR preskúša schopnosť prevádzky sirén na celom území Slovenska. Skúška sirén na celom území SR

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky uskutoční v piatok 14. decembra o 12.00 hlasitú skúšku elektronických sirén na celom území Slovenskej republiky.

V tejto súvislosti prosí občanov o trpezlivosť.


 
 

Krajšia vstupná brána do ZŠ Matice slovenskejVytlačiť
 

Žiaci ZŠ Matice slovenskej majú pred Vianocami dôvod na radosť. Ich základná škola má krajší vchod a vstupnú halu.

Predmetom stavebných prác bolo dokončenie vnútorných úprav vstupnej časti školy a tiež spojovacích chodieb.

ZŠ Matice slovenskej otvára svojim žiakom nové dvereV rámci stavebných prác boli realizované dlažby, maľby a kúrenie. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj nové osvetlenie priestorov chodby a zriadenie zádveria s novými vstupnými dverami. Zároveň sa upravili odvedenia dažďových vôd zo strechy spojovacej chodby.

Do vstupnej haly a spojovacích chodieb sa položila nová keramická dlažba. Vonkajšie obvodové steny boli omietnuté silikónovou omietkou. Vnútorné steny, ktoré boli poškodené pri výmene dverí, boli opravené interiérovou stierkou a dostali aj nový náter.

Celkové náklady na dokončenie prác na ZŠ Matice slovenskej boli v objeme 54 730,26 eur vrátane DPH. Rekonštrukciu realizovala firma PO-STAV, spol. s.r.o.


 
 
Položky 1-8 z 1251
ÚvodÚvodná stránka