Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Tatran porazil slávny West Ham UnitedVytlačiť
 

Nádejní futbalisti kategórie U11 1.FC Tatran Prešov odohrali kvalitné zápasy na turnaji „This is my sen“ v Trenčíne. Teší ich hlavne výhra nad rovesníkmi z anglického klubu West Ham United.

Tatran porazil slávny West Ham United„Turnaj v Trenčíne mal veľmi vysokú úroveň po všetkých stránkach. "This is my sen" určite patrí medzi najlepšie turnaje v Európe pre kategóriu prípravok. Počas troch dní odohralo družstvo 15 kvalitných zápasov. Mali pritom možnosť konfrontácie s top akadémiami Slovenka, Česka a Poľska. Samozrejme vrcholom boli zápasy proti družstvám West Hamu, Neapolu a Fenerbahce.

Pre chalanov to bola obrovská skúsenosť, možnosť konfrontácie s celkami, ktoré rovnako ako 1.FC Tatran Prešov pracujú výborne s Tatran porazil slávny West Ham Unitedmládežou. Najlepší výkon sme podali v zápase s MŠK Žilina, ktorý sme paradoxne nešťastne prehrali 1:2. V zápase sme si však vypracovali množstvo gólových príležitostí. Ozdobou nášho úsilia bol zápas proti jednej z najlepších akadémií Londýnskemu West Hamu United, chlapci v zápase siahali na dno svojich síl a dosiahli fantastický výsledok 1:0. West Ham na turnaji prehral len s víťazom turnaja Fenerbahce Istanbul a 1.FC Tatranom Prešov.

Na turnaji sme, ale doplatili na slabú finálnu fázu a streli sme len šesť gólov. Náš najlepší strelec Philip Palša strelil štyri z nich. Vynieslo nám to konečné 14.miesto a 11 bodov. Turnaj nám samozrejme odhalil naše slabé stránky, na ktorých musíme pracovať.

Chalanom chceme poďakovať za reprezentáciu klubu 1.FC Tatran Prešov a mesta Prešov,“ zhodnotil turnaj tréner kategórie U11 Ján Novák.

1.FC Tatran Prešov na turnaji "This is my sen" v Trenčíne reprezentovali:

Timko - Rabatin, Sčislák, Polaščák, Blaško, Palša, Molčan, Kozel, Breznoščák, Fabián, Bystroň, Bilas a Sudimák. Tréneri: Mäsiarik a Novák.

 

Výsledky 1.FC Tatran Prešov na turnaji:

 • 1.FC Tatran Prešov – AS Trenčín biely 0:0
 • 1.FC Tatran Prešov – West Ham United 1:0 gól: Sudimák
 • 1.FC Tatran Prešov – MŠK Žilina 1:2 gól: Palša
 • 1.FC Tatran Prešov – Górnik Zabrze 1:0 gól: Palša
 • 1.FC Tatran Prešov – Slovan Bratislava 0:3
 • 1.FC Tatran Prešov – 1.FC Slovácko 0:1
 • 1.FC Tatran Prešov – FC Spartak Trnava 0:0
 • 1.FC Tatran Prešov – AS Trenčín červení 1:0 gól: Palša
 • 1.FC Tatran Prešov – Zaglebie Lubin 1:2 gól: Molčan
 • 1.FC Tatran Prešov – AC Sparta Praha 0:4
 • 1.FC Tatran Prešov – SK Slavia Praha 0:1
 • 1.FC Tatran Prešov – Baník Ostrava 0:1
 • 1.FC Tatran Prešov – Fenerbahce 0:2
 • 1.FC Tatran Prešov – Zbrojovka Brno 0:2
 • 1.FC Tatran Prešov – SSC Neapol 1:2 gól: Palša

 


 
 

Rodina - mesto - ornamentVytlačiť
 

Ornament je nosnou témou výtvarnej súťaže, ktorú vyhlásili prešovskí matičiari v spolupráci so Súkromným etnografickým múzeom HUMNO Košice.

Výtvarná súťaž s názvom RODINA – MESTO - ORNAMENT je určená pre žiakov základných a umeleckých škôl v meste Prešov a v jeho okrese. Súťaží sa v troch kategóriách:Rodina - mesto - ornament

 • I. kategória: žiaci ZŠ 1. – 3. roč.,
 • II. kategória: žiaci ZŠ 4. – 6. roč.,
 • III. kategória: žiaci ZŠ 7. – 9. roč.

„Hlavným cieľom tejto súťaže je viesť žiakov k pozitívnemu vzťahu k rodine a mestu, vychovávať k hodnotám kultúrneho dedičstva, vytvoriť žiakom podmienky na výtvarný prejav, ktorý by pozitívne formoval ich vlohy a rozvíjal talent, poskytnúť priestor na prezentáciu a konfrontáciu výtvarných diel,“  uviedla Mgr. Sláva Jurková, riaditeľka Domu Matice slovenskej Prešov. Ďalšími spoluorganizátormi sú Mladá Matica a MO MS Prešov, Mesto Prešov a Súkromné etnografické múzeum HUMNO Košice.

Podmienkou je vyobraziť tému na výkres, ktorý musí obsahovať celý názov témy, t. j. RODINA –  MESTO – ORNAMENT ako dekoratívny prejav ľudovej kultúry. Téma je pripomenutím si významu rodiny, domova, spolupatričnosti, súčasných i historických hodnôt v prepojení na 100. výročie oživenia Matice slovenskej.

Práce vytvorené ľubovoľnými výtvarnými technikami, alebo ich kombináciami, majú mať rozmery formátu A3, alebo A4.

Všetky je potrebné označiť: menom a priezviskom žiaka, kategóriou, kontaktnými údajmi školy a zaslať do 26. 4. 2019 (vrátane) na adresu: Dom Matice slovenskej, Masarykova 2, P. O. BOX 148, 080 01 Prešov.

Slávnostné vyhodnotenie súťaže a výstava prác sa uskutoční 15. mája 2019.

Kontakty: Dom MS, Jarková 2, 08001 Prešov, tel. č.: 0918 904 938, e-mail: dms.presov@matica.sk


 
 

Prešov plný umenia a tvorivostiVytlačiť
 

Budúci týždeň odštartuje obľúbená súťaž amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, ktorá má za sebou bohatú tradíciu. 53. ročník Akademického Prešova bude prebiehať od 23. do 26. apríla a zúčastnia sa ho študenti z viacerých vysokoškolských centier.

Akademický Prešov patrí k významným podujatiam, ktoré každoročne dávajú priestor tvorivým vysokoškolákom prezentujúcim svoju umeleckú prácu. Festivalu sa môžu zúčastniť všetci študenti slovenských vysokých škôl a výberovo aj stredoškolskí študenti so zameraním na tvorivý umelecký experiment.

Prešov plný umenia a tvorivosti53. ročník Súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov bude prebiehať v štyroch kategóriách: pôvodná literárna tvorba (poézia, próza, esej); študentské divadlá; umelecký preklad a mediálne umenie: film,“ bližšie vysvetlil Miron Pukan, dramaturg festivalu. Ako doplnil, súťaže sa konajú najmä v priestoroch Vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity v Prešove, v Divadle A. Duchnoviča a v Divadle J. Záborského.

Hosťami budú už tradične domáce a zahraničné profesionálne a amatérske súbory, spisovatelia, herci, prekladatelia a predstavitelia viacerých umenovedných disciplín.Tento rok okrem domácich prešovských vysokoškolákov uvedú svoje programy aj študenti z Banskej Bystrice, Bratislavy či Košíc,“ doplnil Miron Pukan. Zaujímavá na dramaturgii festivalu je účasť súborov s mladšou generáciou interpretov. Organizátori  sa totiž usilujú aktivizovať divadlo mladých na základných a stredných školách - budúcich hercov, scenáristov, režisérov v divadle.

Prešov plný umenia a tvorivostiV rámci programu sa predstaví napríklad Slovenské komorné divadlo Martin. To uvedie hru francúzskej autorky Jasminy Rezy - Kumšt, podobne Sláva Daubnerová so svojím Solo lamentoso v divadle PAT. Z hostí je potrebné spomenúť taktiež študentov 3. ročníka VŠMU BA, ako aj vysokoškolákov z brnenskej JAMU. Už nie prvý raz na Akademickom Prešove vystúpi maďarské divadlo zo Szegedu – Homo Ludens Project. Jedným z vrcholov tohtoročného festivalu bude poľské divadlo KTO Krakov, to uvedie svoju produkciu Vôňa času v exteriéri na priestranstve pred novou budovou DJZ.

Vyhlasovateľom Súťaže amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska je Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Rektorát Prešovskej univerzity v Prešove, Mesto Prešov, Fond na podporu umenia a Občianske združenie Akademický Prešov.


 
 

Dobrovoľníci spoja Prešov s celým krajomVytlačiť
 

Aj vy môžete byť súčasťou obľúbeného festivalu priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto. Tento rok sa podujatie rozšíri na celý Prešovský kraj.

Vlani sa v Prešove uskutočnil 2. ročník festivalu priateľstva a dobrovoľníckej činnosti „Milujem svoje mesto”, ktorého cieľom bola dobrovoľnícka pomoc pri úprave a skrášlení Prešova.

Dobrovoľníci spoja Prešov s celým krajomTento rok sa do projektu k mestu Prešov pripojí aj Prešovský samosprávny kraj na čele s predsedom Milanom Majerským a primátormi okresných miest.

Festival s novým názvom Milujem svoje mesto – Milujem svoj kraj sa uskutoční v dňoch 20. – 24. mája 2019. Organizátori naň pozývajú žiakov, študentov a všetkých dobrovoľníkov, ktorí majú záujem upratať a skrášliť mesto, v ktorom bývajú.

Okrem upratovania sa budú čistiť aj trávnaté porasty od odpadkov, stĺpy verejného osvetlenia od plagátov, ale bude sa aj upravovať okolie škôl, športových areálov či vodnej nádrže Delňa.

Prostriedky, nástroje a ďalšie pomôcky budú pripravené na jednotlivých stanovištiach.

Dobrovoľníci spoja Prešov s celým krajomAk sa chcete zapojiť aj vy, prihláste sa prostredníctvom webovej stránky https://krestaniavpresove.sk/msm-po-2019-pozvanka/

Prihlásiť sa môžete do 26.04.2019. Po tomto termíne vás budú organizátori kontaktovať a poskytnú vám ďalšie informácie o priebehu festivalu.

V roku 2017 sa 1. ročníka festivalu Milujem svoje mesto zúčastnilo približne 1500 dobrovoľníkov a o rok neskôr ich počet  stúpol na 3300. Dobrovoľníkmi boli najmä žiaci a študenti z prešovských základných a stredných škôl. Mnohí sa tohto projektu zúčastnili už aj v predchádzajúcich ročníkoch.


 
 

Príďte sa bezplatne poradiť s advokátomVytlačiť
 

Slovenská advokátska komora.jpgSlovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie 2019 organizuje v Prešove bezplatné právne poradenstvo pre občanov.

V stredu 24. apríla 2019 Vás pozývame, v spolupráci s primátorkou mesta Andreou Turčanovou, do priestorov Mestského úradu na Jarkovej 26, do m. č. 217A (zasadacia miestnosť), kde Vám regionálni advokáti poradia v oblastiach pracovného, rodinného, civilného i trestného práva.

Poradenstvo sa uskutoční v čase od 9.00 do 14.00 hod.

Viac informácií o tom, ako si správne vybrať advokáta, ako si s ním dohodnúť odmenu a v akých prípadoch ho vyhľadať, nájdete na stránke www.advokatinavasejstrane.sk

Tešíme sa na Vás!


 
 

Na Wolkerovej ulici už zaparkujete pohodlnejšieVytlačiť
 

Wolkerova ulica v Prešove prešla úpravami, vďaka ktorým môžu Prešovčania bývajúci v tejto lokalite zaparkovať ľahšie a pohodlnejšie.

Na Wolkerovej ulici už zaparkujete pohodlnejšiePred samotnými úpravami bolo pre bytovými domami na Wolkerovej ulici č. 9 - 11 šikmé parkovisko a až po koniec bytového domu č. 19 parkovali vodiči pozdĺžne.

Priestor bol malý a nepostačujúci, preto mali obyvatelia tejto ulice často problém s parkovaním.

Po výstavbe nových parkovacích miest sa teda zvýšil komfort pre občanov a lokalita teraz pôsobí krajšie a upravenejšie.

Prešovčania tak môžu parkovať na 18 novovytvorených parkovacích miestach, z toho 11 šikmých a 7 pozdĺžnych. Z tohto počtu je jedno parkovacie miesto so šírkou 3,5 metra určené pre telesne postihnutých. Šírka šikmých parkovacích miest je 2,5 m. Rozmery pozdĺžnych parkovacích miest sú 5,5 x 2,0 m.

Na Wolkerovej ulici už zaparkujete pohodlnejšieÚpravy pokračovali aj neďaleko bytového domu č. 27 (zo strany Mlynského náhonu), kde pôvodné parkovisko takisto kapacitne nepostačovalo. Na voľnej ploche vedľa neho sa preto vybudovalo nové parkovisko, kde je 8 kolmo situovaných parkovacích miest. Z tohto počtu je jedno parkovacie miesto určené pre telesne postihnutých. Rozmery kolmých parkovacích miest sú 4,5 x 2,5 m, parkovacie miesto pre telesne postihnutých má rozmery 4,5 x 3,5 m.

Na Wolkerovej ulici už zaparkujete pohodlnejšieV rámci úprav v celej tejto lokalite sa vysadilo aj niekoľko druhov nových stromov. Na podnet občanov sa vyrúbala stará breza, ktorú nahradili tri nové mladé stromčeky.

Stavebné práce realizovala firma DINIS s.r.o. a financovalo ich mesto Prešov. Celkové náklady boli v objeme 27 802,74 € (s DPH).

 

 


 
 

TSMP, a.s. informujú o vývoze komunálneho odpadu počas sviatkovVytlačiť
 

Technické služby mesta Prešov, a.s. dávajú do pozornosti harmonogram vývozu komunálneho odpadu počas veľkonočných sviatkov.

TSMP informuje o vývoze odpadu počas sviatkov19.4.2019 (Veľký piatok) - vývoz KBV ( bytovky), IBV (rodinné domy) - pracovná zmena

22.4.2019 (Veľkonočný pondelok) - voľný deň

23.4.2019 (utorok) - vývoz KBV, IBV - pracovná zmena (vývoz pondelkového rajóna)

Zberné dvory budú v piatok (19.4.2019) a sobotu (20.4.2018) otvorené v čase od 8.00 - 18.00 hod. V pondelok 22.4.2019 budú zberné dvory zatvorené.

 

 • KBV - komplexná bytová výstavba
 • IBV - individuálna bytová výstavba

 

TSmP, a.s.


 
 

Prešovskí taekwondisti bodovali v MaďarskuVytlačiť
 

Početná výprava prešovských taekwondistov sa 6. apríla zúčastnila 8. ročníka medzinárodného turnaja TKD ITF SPIRIT OPEN 2019 v športovej hale v Budapešti.

Farby prešovského klubu zastupovalo 12 súťažiacich. Po otváracom ceremoniáli sa začalo súťažiť v kategóriách žiakov v 4 súťažných discplínach (športový boj, súborné cvičenia, špeciálne techniky a prerážacie techniky).

Prešovskí taekwondisti bodovali v MaďarskuV jednotlivých kategóriách a súťažných disciplínach sa postupne začali predstavovať aj zástupcovia prešovského klubu, ktorí sa v tvrdej konkurencii nestratili a predviedli veľmi dobré výkony, za ktoré si vyslúžili aj ocenenie v podobe medailí - 4 zlaté, 4 strieborné a 4 bronzové.

Najúspešnejšími boli:

 • David Trochan, ktorý vybojoval zlatú medailu v športovom boji a striebornú medailu v súborných cvičeniach,
 • Veronika Balážová, ktorá získala zlatú medailu v súborných cvičeniach a bronzovú medailu v špeciálnych technikách
 • Diana Obcovičová, ktorá získala zlatú medailu v športovom boji a striebornú medailu v súborných cvičeniach.

Ďalšie medaily pre klub a metropolu Šariša vybojovali Samuel Karniš, Ela Skirková, Lukáš Leščák, Stella Majerová, Richard Novák a Jakub Tomáš. Z celkového počtu 46 zúčastnených klubov a vyše 500 registrovaných súťažiacich získali prešovskí taekwondisti ako klub 7. miesto.

Okrem toho stihli aj ligu TKD PONTE v Prešove. Uskutočnila sa v ZŠ Bernolákova v Prešove a pod hlavičkou Slovenského zväzu TKD ITF ho organizovala skvelá partia trénerov, rodičov a priateľov ŠK GE-BAEK Prešov. Úvodného kola sa zúčastnilo vyše 100 súťažiacich z 9 klubov. Taekwondisti úspešne vykročili za obhajobou minuloročného pohára o najlepší klub a so ziskom 121 bodov sa usadili na prvom mieste. Vybojovali aj viacero pohárov v jednotlivých kategóriách. Najlepším seniorom sa stal Jakub Tomáš, seniorkou Veronika Balážová, juniorom Richard Novák, juniorkou Diana Obcovičová a najlepší žiak do 10 rokov bol Stanislav Szecszody. Získali 5 z ôsmich pohárov, 26 zlatých medailí, 16 strieborných a 11 bronzových.

Športovcom blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!

ŠK Taekwon-Do GE-BAEK Prešov


 
 

Tentoraz idem voliťVytlačiť
 

Tentoraz idem voliťIde aj o tvoju budúcnosť. Príď sa 30. apríla 2019 do Prešova na Hlavnú ulicu presvedčiť, že zúčastniť sa volieb do Európskeho parlamentu má zmysel.

V bohatom programe vám predstavíme projekty, ktoré rozvíjajú región, o skvelú zábavu sa postarajú miestni speváci, tanečnici a hudobníci a diskutovať budete môcť so zástupcami európskych inštitúcií.

Prešov, Hlavná ul. 30. 4. 2019

 

10:00 - 11:30 - diskusia so študentmi na Prešovskej univerzite

12:00 - 17:00  - žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy DAMA

            - spevák a gitarista Brano Višňanský

            - hudobná skupina Papyllon Band

17:30 - 19:00 - diskusia s občanmi v Parku kultúry a oddychu v Prešove

 

25. mája 2019

Európske voľby


 
 

5. PREŠOVSKÝ CYKLOMARATÓNVytlačiť
 

Malí i veľkí cyklomaratónci sa môžu chystať - 5. Prešovský cyklomaratón sa blíži.   

5. Prešovský cyklomaratónPod mottom "Vypnime počítače, televízory, opusťme gauče a hor sa do prírody“ chystajú organizátori už 5. ročník podujatia Prešovský cyklomaratón. Je určený pre všetky vekové kategórie. 

Trasa Prešovského cyklomaratónu spoji mestá Prešov, Sabinov a Veľký Šariš i viaceré obce okresov Prešov a Sabinov. 5. ročník tohto športového podujatia sa uskutoční v sobotu 31.augusta 2019. Štart bude na pešej zóne v Prešove o 13.00 hod a cieľ v Jazdeckom areáli v Prešove (Boowling pro trati - Sídlisko III).

Podujatie je určené pre širokú verejnosť s cieľom ochrany a podpory zdravia prostredníctvom cielenej telesnej aktivity a ako prevencia civilizačných ochorení  so zameraním na pozitívny vplyv cykloturistiky na zdravie.

Počas cyklomaratónu sa v Jazdeckom areáli uskutoční od 13.30 h aj popoludnie plne hier  a je určené aj pre deti, ktoré sa nezúčastnia cyklomaratónu.

Záštitu na podujatím, ktoré organizuje Občianske združenie CYKLOMARATÓN PREŠOV, prevzal predseda PSK Milan Majerský a primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Bližšie informácie na:

Web: www.cyklopresov.com  

FB: cyklomaratonpresov

Email: cyklomaratonpresov@gmail.com

 

 


 
 
Položky 1-10 z 1439
ÚvodÚvodná stránka