Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Memorandum o spolupráci mesta Prešov a Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v PrešoveVytlačiť
 

Prepájanie teórie s praxou je jedným z pilierov kvalitného vzdelania už na úrovni stredných škôl a neskôr, samozrejme, na vyššom stupni vzdelávania. Absolventi, ktorí si už počas štúdia môžu vyskúšať nadobudnuté poznatky sú jednak pripravenejší, a jednak sú do oblasti svojho štúdia viac zainteresovaní. 

IMG_5017.JPGTo je aj cieľom Memoranda o spolupráci medzi Mestom Prešov a Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove, ktoré spoločne podpísali viceprimátor mesta Prešov JUDr. Vladimír Feľbaba a dekanka FF PU prof. Beáta Balogová.

„Považujem za nevyhnutné, aby mladí ľudia mali už počas štúdia kontakt s praxou. Tak lepšie pochopia aj samotnú teóriu a svoje vedomosti vedia efektívnejšie využiť v pracovnom živote. Som rád, že aj prostredníctvom tejto spolupráce k tomu môžeme spoločne s pani dekankou a Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity prispieť. Jej absolventi budú, takpovediac, hotovými ľuďmi pre pracovný trh.“

Slávnostný akt podpísania Memoranda sa uskutočnil počas podujatia Festival komunitnej hudby, ktorý každoročne organizuje Inštitút edukológie a sociálnej práce Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Jeho hlavným cieľom je spájať amatérske hudobné telesá s profesionálnymi, pričom hudba sa v tomto kontexte vníma ako prvok, ktorý rozvíja emócie, medziľudské vzťahy, spája generácie, a tým spája ľudí aj do komunity. Zámerom je vytvoriť priestor pre kultúrne podujatie s pridanou sociálnou hodnotou.

Hlavnou oblasťou spolupráce je participácia FF PU na implementovaní aktivít projektu Civic eState. Je to cezhraničný projekt, do ktorého je okrem Prešova zapojených ďalších šesť európskych miest (Neapol, Barcelona, Gdaňsk, Gent, Iasi, Amsterdam). Projekt je realizovaný v rámci prenosovej siete URBACT III, ktorej cieľom je prenos príkladov dobrej praxe medzi zúčastnenými mestami. Civic eState má za cieľ nielen prepájať teóriu s praxou, ale prostredníctvom jednotlivých výstupov zapájať občanov viac do správy mesta. Jednou z možností je práve práca s komunitami.

Prvou aktivitou projektu bude spracovanie a vyhlásenie otvorenej výzvy smerom k občanom, ako, prostredníctvom akých aktivít by sa dali zlepšovať podmienky pre život v našom meste. Zámerom je tiež zmapovanie komunít žijúcich a pôsobiacich v meste, druhým je nastavenie procesov vnútri samosprávy, aby sa zlepšila komunikácia s občanmi, čo by malo vyústiť do tretieho kroku, a to realizácie konkrétneho pilotného projektu.


 
 

Jonáš Dujava z prešovskej SPŠE víťazom Európskej fyzikálnej olympiádyVytlačiť
 

V lotyšskej Rige sa uskutočnil 3. ročník Európskej fyzikálnej olympiády, ktorého sa zúčastnilo 173 súťažiacich z 25 európskych krajín a 10 krajín mimo Európy. Slovensko reprezentovalo družstvo 5 stredoškolákov, medzi ktorými bol aj čerstvý absolvent SPŠE Prešov, Jonáš Dujava.

Jonáš Dujava z prešovskej SPŠE víťazom Európskej fyzikálnej olympiádyNa súťaži sa Jonášovi podaril historický úspech, keď sa ako prvý študent v ére samostatnej Slovenskej republiky stal absolútnym víťazom medzinárodnej olympiády z prírodovedných predmetov. K dosiahnutému úspechu Jonášovi i celému družstvu srdečne blahoželáme a veríme, že bude skvelou motiváciou pre ďalších talentovaných študentov.

Pre európske kolo súťaže pripravila medzinárodná akademická porota náročné úlohy, tri teoretické a jednu experimentálnu. V experimentálnej úlohe súťažiaci skúmali vlastnosti rádiových vĺn vo vzduchu a vo vode. V prvej teoretickej úlohe riešili ako vznikajú ľadové krúpy pri páde v inverznej atmosfére. Druhá teoretická úloha bola o valivom pohybe nabitej guľôčky za prítomnosti magnetického poľa. Tretia úloha riešila pohyb striekajúcej vody pri polievaní záhrady.

Jonáš Dujava z prešovskej SPŠE víťazom Európskej fyzikálnej olympiádyZa každú teoretickú úlohu mohli súťažiaci získať maximálne 10 bodov a za experimentálnu úlohu 20 bodov, spolu to predstavovalo maximálne 50 bodov. Študenti okrem riešenia aj sami moderovali úlohy s členmi nezávislej medzinárodnej poroty. Tu preukázali svoje vedomosti, ako aj taktické myslenie v tom, že takmer každý študent si zlepšil svoje dovtedajšie bodové hodnotenie. Všetci s porotcami komunikovali v angličtine, s čím nemali žiadne problémy.

Účasť družstva SR na 3. ročníku EuPhO organizačne a finančne zabezpečila IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s podpredsedom Slovenskej komisie Fyzikálnej olympiády RNDr. Ľubomírom Muchom. Garantom podujatia bolo Ministerstvo školstva a vedy Lotyšskej republiky. Organizačne akciu zabezpečila Univerzita Lotyšska (University of Latvia) v Rige.

Slovenskú republiku na súťaži reprezentovali súťažiaci:

 • Jonáš Dujava, absolvent SPŠE Prešov – zlatá medaila
 • Ronald Doboš, 3. ročník, Gymnázium Poštová 9, Košice – strieborná medaila
 • Róbert Jurčo, absolvent Gymnázia L. Štúra, Trenčín – bronzová medaila
 • Emil Lelák, absolvent Gymnázia J. A. Raymana v Prešove – bronzová medaila
 • Michal Lelák, absolvent Gymnázia J. A. Raymana v Prešove – čestné uznanie
 •  a vedúci delegácie RNDr. Ľubomír Mucha, CVČ - RCM, Košice, podpredseda SK FO

 

Mgr. Marek Soták, zástupca riaditeľa SPŠE PO


 
 

Keď sa spojí umenie a priateľstvoVytlačiť
 

Mesto Prešov vás v spolupráci s PKO Čierny orol pozýva na unikátnu spoločnú výstavu umelcov z Prešova a partnerských miest Nowy Sacz a Nyíregyháza.

Keď sa spojí umenie a priateľstvoVernisáž výstavy PRIATEĽSTVO – BARÁTSÁG – PRZYJAŹŃ sa uskutoční 11. júla 2019 o 15.00 v Galérii v Caraffovej väznici na Jarkovej ulici v Prešove.

Na slovensko-poľsko-maďarskej výstave budete môcť obdivovať originálne diela 12 umelcov, pričom každý z nich predstaví 3 diela podľa vlastného výberu.

Mesto Prešov organizuje túto spoločnú výstavu už druhýkrát s cieľom oživiť partnerské vzťahy medzi našimi najbližšími susedmi, mestami, s ktorými máme veľa spoločného.

Výstavu si môžete pozrieť v priestoroch Galérie Caraffka počas celých prázdnin až do konca augusta.


 
 

Prešovskí seniori preverili svoje vedomostiVytlačiť
 

Kedy boli mestu Prešov udelené mestské výsady? Ktorý kráľ udelil mestu prvý erb? Alebo kto podľa protokolu podáva ruku ako prvý? Prešovskí seniori preverili svoje vedomosti v súťaži Privilegia Regalia Fragopoliensia, v ktorej odpovedali na množstvo zaujímavých otázok.

Prešovskí seniori preverili svoje vedomostiSúťaž Privilegia Regalia Fragopoliensia v PKO Čierny orol v Prešove preverila vedomosti seniorov z prešovských denných centier, stacionárov a združených organizácií.

Seniori absolvovali test s 34 otázkami z histórie i súčasnosti nášho mesta, ale aj z bežného života. Ich úlohou bolo tiež doplniť aj chýbajúce slová v pesničkách. Pripravené boli známe i menej známe ľudové piesne a seniori tak "oprášili" aj rodnú šarištinu.

Prešovskí seniori preverili svoje vedomostiV 3. kole si zaspomínali na detstvo a museli nájsť 10 rozdielov medzi obrázkami. Každý zo seniorov mal vlastný obrázok, pričom obrázky si navzájom mohli medzi sebou aj vymeniť, skontrolovať a pomôcť si.

Nechýbala ani bonusová úloha, v ktorej mali seniori doplniť chýbajúcu štvrtú slohu známej piesne "A od Prešova". Vo 4. kole predstavilo každé družstvo vybrané slovenské príslovie a ostatní súťažiaci dané príslovie hádali. Súťaž tak bola nielen o vedomostiach, ale najmä o zábave.

Prešovskí seniori preverili svoje vedomostiSeniorov prišiel povzbudiť aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba a Mária Humeníková, vedúca Odboru sociálnych služieb MsÚ v Prešove.

Víťazom sa stalo družstvo z DS NS Opál so 108 bodmi z celkového počtu 130.

Súťaž pripravil Odbor sociálnych služieb, ktorý sa všetkým zúčastneným postaral aj o chutné občerstvenie.


 
 

Krátko popoludní zasiahla Prešov intenzívna búrka Vytlačiť
 

64941218_2485725261458584_8758045599149850624_n.jpg„V teréne je aktuálne desať hasičov s tromi kusmi techniky, ktorí odčerpávajú vodu zo suterénu rodinných a bytových domov na uliciach Záhradná, Odborárska, Levočská,“ uviedol pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Zásah vykonávajú dobrovoľní hasiči aj na ulici Gorkého.  

V lokalite Za kalváriou bol potrebný zásah na kanalizácii, ktorý vykonala spoločnosť MP Kanal.

Intenzívna voda sa valila aj historickým centrom mesta, rovnako ako počas nedávnej búrky na ulici Jarková a Floriánova.

Doteraz neboli hlásené žiadne spadnuté stromy, ktoré by bolo potrebné odstrániť.

Počas intenzívnej, takmer hodinu trvajúcej búrky, spadlo v Prešove 16,5 mm zrážok, ktoré spôsobili uvedené komplikácie.

Aktuálne však zrážky ustali a situácia je stabilizovaná.


 
 

Veľkolepý FRAGARIA CUP 2019 odštartuje prázdniny v PrešoveVytlačiť
 

Prázdniny sú za dverami a s nimi aj 18. ročník mládežníckeho futbalového turnaja FRAGARIA CUP 2019, ktorý si za 17 rokov svojej existencie získal srdcia mladých aj starších futbalových fanúšikov v rámci celej Európy.

Aj tento rok sa jeden z najväčších turnajov svojho druhu v rámci Európy uskutoční pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej, a to od 2. júla do 6. júla 2019, denne od 8.00 do 20.00 hod.

Veľkolepý FRAGARIA CUP 2019 odštartuje prázdniny v PrešoveVšetkých Prešovčanov pozývame na vlajkový sprievod účastníckych tímov historickým centrom mesta Prešov v utorok 2. júla o 20.00, ktorý bude sprevádzaný bohatým kultúrnym  programom. Nebude chýbať ohňostroj a minidiskotéka priamo pred budovou DJZ.

Viac ako 180 zaregistrovaných chlapčenských tímov z 15 krajín Európy odohrá svoje zápasy na 14 prírodných trávnatých ihriskách a 2 ihriskách s umelým trávnatým povrchom, situovaných v meste Prešov a blízkom okolí.

Mladí futbalisti zabojujú o cenné trofeje a zaujímavé športové ceny v  9 chlapčenských vekových kategóriách -  od 7 do 15 rokov. Novinkou tohto ročníka je najmenšia veková kategória U7.

V priestoroch 4 SPORT areálu na Sídlisku III, kde budú hrať najmenšie vekové kategórie od U7 do U11, bude počas celého turnaja zriadená  FAN ZONE s občerstvením, predajom reklamných a športových predmetov, ako aj s rôznymi atrakciami a workshopmi pre účastníkov turnaja aj návštevníkov areálu.

Ďalšou novinkou je mobilná aplikácia, v ktorej nájdu účastníci a návštevníci turnaja všetky dôležité informácie o samotných zápasoch (časový harmonogram, ihriská a výsledkový servis), kyvadlovej doprave, ubytovaní, stravovaní a sprievodnom programe počas turnaja.

Výsledkový servis bude ONLINE počas celého turnaja aj na  www.vysledky.4sport.sk.

Vekové kategórie U12 – U15 odohrajú svoje zápasy na týchto ihriskách:

 • FA 1. FC Tatran Prešov – Mukačevská ul.
 • SOŠ Technická – Volgogradská ul.
 • Ľubotice – Pod Hájom 14
 • Fintice – Hlavná 21/6

Informácie o turnaji, rozpis zápasov jednotlivých kategórií, postupové kľúče a výsledkový servis, ale aj informácie o programe a voľnočasových aktivítách,  budú počas celého turnaja poskytované aj v call centre, na I. poschodí Bowlingu pri trati.

Slávnostné vyhodnotenie víťazov všetkých vekových kategóriách bude v sobotu 6. júla  od približne 16.00 hod. v priestoroch 4 SPORT areálu.

Zoznam prihlásených družstiev a bližšie informácie nájdete na www.fragariacup.4sport.sk. 


 
 

O Akčnom pláne diskutovali odborníci aj verejnosťVytlačiť
 

Odbor sociálnych služieb mesta Prešov zorganizoval pracovné stretnutie k vyhodnoteniu Akčného plánu sociálnych služieb za prvý polrok 2019. Pozval naň nielen odborníkov, ale vyjadriť sa mohla aj široká verejnosť.

Cieľom organizátorov, teda Odboru sociálnych služieb MsÚ v Prešove, bolo nielen materiál vyhodnotiť, ale zároveň si vypočuť aj názory odborníkov.

O Akčnom pláne diskutovali odborníci aj verejnosť„Je dobré, že pomoc v meste Prešov ľudia nachádzajú prostredníctvom nás všetkých, ktorí sme sa tu stretli," uviedla Jana Zakarovská, vedúca Oddelenia starostlivosti o zdravotne postihnutých a seniorov na MsÚ v Prešove.

Svoje názory k vyhodnoteniu Akčného plánu poskytlo v Zasadačke MsÚ na Jarkovej ulici viacero odborníkov zo sociálnej oblasti, ale aj riaditelia či zástupcovia sociálnych organizácií pôsobiacich v meste Prešov:

„Je potrebné riešiť potrebu bezbariérovosti v meste Prešov," uviedla Iveta Nemčíková, riaditeľka Centra sociálnych služieb Vita vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove. Zároveň poukázala na potrebu bezbariérovej dopravy nielen v meste, ale aj mimo neho.

O Akčnom pláne diskutovali odborníci aj verejnosťAnna Palšová  z Odboru rozvoja miestnej a regionálnej kultúry MK SR poukázala na potrebu podpory všetkých skupín, ktorých náplňou je pomoc odkázaným ľuďom, a informovala o výzve na MK SR, do ktorej sa môžu organizácie zapojiť a podporiť svojich členov pri organizovaní kultúrneho života.

Na stretnutií sa hovorilo aj o potrebe poskytovania pomoci deťom, ktoré sú najviac ohrozené. Pomoc musí byť komplexná a nie je možné, aby ju zabezpečila iba jedna organizácia.

Riaditeľ Gréckokatolíckej charity Peter Valiček poďakoval mestu Prešov za spoluprácu pri poskytovaní pomoci ľuďom žijúcim na ulici a poukázal na ďalší problém, a to rodín s deťmi, ktoré Gréckokatolícku charitu žiadajú o pomoc s bývaním. Tá rieši kontajnerové bývanie, na ktoré síce má potrebné doklady, ale potrebuje kontajnery. V tejto súvislosti spomenul dôležitosť budúcej spolupráce s mestom.

O Akčnom pláne diskutovali odborníci aj verejnosťZástupkyne Združenia žien Slovenska, Zväzu diabetikov a Jednoty dôchodcov poukázali na potrebu a posilnenie poskytovania sociálnych služieb i organizovania aktivít, ktoré zmierňujú sociálnu izoláciu seniorov, a to napr. formou vybudovania „Domu pre seniorov“, ktorý by mohli navštevovať všetky aktívne organizácie v meste Prešov.

Lukáš Kvokačka, štatutárny zástupca CSS Radosť a OZ Barlička na záver poďakoval mestu Prešov za to, že si plní povinnosť poskytovať finančný príspevok na prevádzku, pretože nie všetky mestá si ju plnia. Zároveň informoval o realizovaní aktivít pre zdravotne postihnutých mladých ľudí, s ktorými OZ spolupracuje a ich cieľom je v rámci poskytovania podporovaného bývania naučiť takýchto mladých ľudí osamostatniť sa.

ooo

Podľa § 80 zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov mesto vypracúva a schvaľuje Komunitný plán sociálnych služieb mesta Prešov.

Súčasťou je aj Akčný plán, ktorý je spracovaný  na roky 2018 – 2020. Ten obsahuje aktivity previazané na jednotlivé cieľové skupiny a definované v Komunitnom pláne sociálnych služieb mesta Prešov na roky 2018 – 2025, zodpovednosť za realizáciu jednotlivých aktivít, i predpokladaný časový a finančný plán. Akčný plán bol spracovaný na obdobie troch rokov a v súlade s uvedenými dokumentmi je potrebné ho vyhodnocovať.    

 


 
 

Štatistický úrad počas leta navštívi aj prešovské domácnostiVytlačiť
 

Štatistický úrad Slovenskej republiky bude od 1. júla do 31. októbra 2019 zisťovať použitie spaľovacích zariadení a spotrebu palív v domácnostiach. Pracovníci sa okrem toho zamerajú aj na zisťovanie zdravotného stavu obyvateľstva.

Štatistický úrad počas leta navštívi aj prešovské domácnostiSlovenská republika sa prostredníctvom Štatistického úradu SR zapojila do realizácie Zisťovania o použití spaľovacích zariadení a spotrebe palív v domácnostiach. Účelom tohto zisťovania v období od 1. júla do 31. októbra je získať informácie o individuálnom vykurovaní rodinných domov. Výsledky tohto zisťovania budú v budúcnosti slúžiť ako materiál pre lepšie plnenie požiadaviek na vysokú kvalitu ovzdušia.

Okrem toho budú pracovníci Štatistického úradu SR v období od 1. júla do 31. decembra 2019 v rámci Európskeho zisťovania o zdraví (EHIS) navštevovať domácnosti s cieľom získať obraz o zdravotnom stave obyvateľstva. Zamerajú sa však aj na využívanie zdravotnej starostlivosti a faktory, ktoré významne ovplyvňujú zdravie obyvateľstva SR. Výsledky tohto zisťovania budú slúžiť na medzinárodné porovnávanie údajov o zdraví medzi všetkými členskými štátmi Európskej únie.

Štatistický úrad počas leta navštívi aj prešovské domácnostiPracovníci Štatistického úradu SR sa preukážu služobným preukazom alebo poverením. Všetky informácie a názory, ktoré domácnosti pracovníkom poskytnú, sú chránené, nezverejňujú sa a slúžia výlučne pre potreby štátnej štatistiky.

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na webovej stránke Štatistického úradu www.statistics.sk alebo na telefónnom čísle 051/7735 321.


 
 

Šarišanček - Vitajte doma!Vytlačiť
 

PKO Čierny orol Prešov vás pozýva na spoločný koncert detských folklórnych súborov Šarišanček z Detroitu (USA) a Šarišanček z Prešova (SVK). Uskutoční sa 11. júla 2019 o 18.00 v Kine Scala na Masarykovej ulici.

Šarišanček - Vitajte doma!Detská folklórna skupina ŠARIŠANČEK z Detroitu (Michigan, USA) bola založená v apríli 1994 v malej komunite Slovenských katolíkov s cieľom zachovať si dedičstvo našich praotcov. Tanec a spev sú jedinečné prostriedky na náuku a vyjadrenie lásky našej materinskej zeme.

Počas existencie tejto skupiny sa v nej vystriedali stovky detí, ktoré boli nielen slovenského pôvodu, ale aj z rôznych národnostných skupín. Početné vystúpenia týchto detí obveselili mnohých divákov. V súčasnej dobe v skupine vystupuje aj tanečníčka, ktorej praprateta prišla do Ameriky ešte loďou cez Ellisov ostrov. A tak, vďaka Bohu a vytrvalej dobročinnej práci mnohých dobrovoľníkov, tento roku súbor pod vedením Daniely Grisákovej slávi 25-ročné jubileum.

Detský folklórny súbor ŠARIŠANČEK z Prešova vznikol v marci 1986 a v súčasnosti má približne 90 členov vo veku od 6 rokov. Zásluhou skúsených pedagógov sa z kolektívu stalo kvalitné umelecké teleso schopné interpretovať technicky náročné programové čísla. Vzorne reprezentuje mesto Prešov a šarišský región na mnohých súťažných prehliadkach, festivaloch, tiež účinkoval v rozhlase, televízii, 32x účinkoval v zahraničí a pripravil 6 celovečerných programov. Deti z DFS Šarišanček tvoria prirodzenú základňu pre FS Šarišan, ale aj iné tanečné a folklórne kolektívy.

Šarišanček - Vitajte doma!

11.7.2019 (štvrtok) o 18:00 v Kine Scala, Masarykova 7, Prešov
Vstupné: 4,- €

Informácie a predaj vstupeniek:
Park kultúry a oddychu - Čierny orol, Hlavná 50, 080 01 Prešov
E-mail: pkovstupenkypo@gmail.com


 
 

Hasiči varujú pre rizikom vzniku lesných požiarovVytlačiť
 

Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru v Prešove vyhlásilo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov v lesoch od 14. júna 2019 až do odvolania.

Hasiči varujú pre rizikom vzniku lesných požiarovČas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme (50 m od hranice lesného pozemku) je v okresoch Prešov a Sabinov vyhlásený od 14. júna až do odvolania.

V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti.

Zakazuje sa najmä:

 • fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov,
 • vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov, spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch, pre ktoré je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, a v ich ochrannom pásme.

Vlastníci, správcovia alebo užívatelia lesných pozemkov sú povinní najmä:

 • zabezpečovať v lesoch a v ich ochrannom pásme hliadkovaciu činnosť,
 • zabezpečit’ umiestnenie potrebného množstva protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov,
 • udržiavať existujúce prejazdové cesty a zdroje vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek a ich využitie na účinný zásah,
 • prijímat’ osobitné opatrenia pre priestory postihnuté kalamitou, zamerané najmä na:
 1. urýchlené odstraňovanie dreva a ďalšieho horľavého odpadu z blízkosti objektov,
 2. vytváranie rozčleňovacích pásov na zabránenie šírenia požiaru,
 3. prednostné zabezpečenie prejazdnosti lesných ciest pre hasičskú techniku,
 4. vybavenie pracovných strojov prenosnými hasiacimi prístrojmi - napr. lesné kolesové traktory, harvestory a iné vozidlá, ktoré sa používajú na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe, a vybavenie týchto pracovných strojov účinným zachytávačom iskier.

 
 
Položky 1-10 z 1560
ÚvodÚvodná stránka