Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Európa diskutovala v PrešoveVytlačiť
 

Verejná diskusia s predstaviteľmi Výboru regiónov EÚ zaplnila historickú sálu PKO Čierny orol. Diskutujúcich okrem iného zaujímalo, ako Európa dokáže zmenšiť rozdiely medzi regiónmi.

Európa diskutovala v Prešove„Pre Prešov je praktický význam Európskej únie jednoznačný – získali sme výrazné zdroje na podporu našich projektov. Za ostatné tri roky sme vďaka tejto podpore výrazne znížili spotrebu energie verejného osvetlenia, zateplili sme viaceré školy, tvoríme stratégiu verejnej dopravy, začíname rekonštruovať dopravný uzol na Masarykovej ulici, pribudnú nám tiež viaceré úseky cyklociest či parkovacie cykloboxy“ pripomenula prešovská primátorka Andrea Turčanová v PKO počas verejného dialógu s občanmi európsku pomoc, ktorú už mesto Prešov získalo.  

Okrem primátorky, ktorá pôsobí v Komisii pre Európa diskutovala v Prešoveprírodné zdroje pri Európskom Výbore regiónov v Bruseli sa diskusie zúčastnili aj Doc. RNDr. Ladislav Miko, PhD., vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Mgr. Miloslav Repaský, pôsobiaci v Komisii pre hospodársku politiku a v Komisii pre prírodné zdroje a PhDr. Mgr. Ján Ferenčák, primátor mesta Kežmarok, ktorý Slovensko v Bruseli zastupuje v Komisii pre občianstvo, riadenie, inštitucionálne a vonkajšie záležitosti, a v Komisii pre životné prostredie, klimatické zmeny a energetiku.

Hovorilo sa predovšetkým o praktickom význame EÚ pre život obyvateľov jej členských krajín. „Kto z vás v ostatnom čase vycestoval do zahraničia a kto tam využil roaming?“  spýtal sa Ladislav Miko a v hľadisku sa zdvihli takmer všetky ruky. „Uvedomujete si pritom, že aj to je vďaka Európskej únii?“ pripomenul ďalšou otázkou.

Európa diskutovala v PrešovePredstavitelia výboru regiónov však predovšetkým odpovedali a vysvetľovali svoju prácu v Bruseli. „Každý štát únie má iné problémy a preto presadzuje iné priority. Niektoré štáty presadzujú, aby sa viac podporovalo zdravé stravovanie, iné chcú riešiť svoje problémy so zemetrasením. My s Poliakmi sme zasa trvali na podpore rozvoja dopravnej siete,“ načrtla Andrea Turčanová diskusie, ktoré v Bruseli prebiehajú. Z jej pohľadu je dôležitá aj pomoc málo rozvinutým regiónom v rámci Slovenska, riešenie nezamestnanosti, zvýšenie miezd či efektívnejšie využitie prírodného bohatstva kraja na rozvoj turistiky.

„Európska únia predovšetkým vytvára Európa diskutovala v Prešovepredpoklady, aby si jednotlivé štáty určovali svoje priority. Je na nás, aby sme si vytýčili tie správne,“ zdôraznil Ján Ferenčák.

Miroslav Repaský zasa pripomenul tému ekologizácie či obnoviteľnosti zdrojov. „Toto sú momenty, kedy sa rozhoduje o budúcnosti, lebo ak neurobíme nič, práve mladá generácia si to o pár desiatok rokov odnesie,“ zdôraznil Ján Ferenčák. 

Diskutujúci sa zhodli, že často sa európska pomoc pretavuje na realizáciu veľkých projektov, lebo je to jednoduchšie z hľadiska ich administrácie. „Procedúry sú totiž rovnaké pri projekte za milión i pri projekte za desať tisíc. to komplikuje realizáciu malých projektov, ktoré by obyvatelia možno viac pocítili,“ vyslovil Ladislav Miko.

V rámci diskusie tiež zazneli úvahy o správnosti podpory niektorých technických riešení pri zavádzaní nových technológií osvetlenia, diskutujúci hovorili aj o etike a morálke, pripomenuli aj prílišnú byrokratizáciu, súvisiacu s realizáciou projektov, podporili tiež zachovanie slovenských priorít v oblasti rozvoja dopravy, študentov zasa zaujímalo ako Európska únia dokáže zmenšiť rozdiely medzi regiónmi.

„Z pohľadu nášho mesta je dôležitá podpora rozvoja infraštruktúry i vzdelávania či rekvalifikácie. Zas tri roky sme naplnili náš priemyselný park, máme tu firmy , ktoré rozširujú svoju výrobu, chýbajú im kvalifikovaní zamestnanci,“ uviedla v odpovedi Andrea Turčanová. „U nás pociťujeme nedostatok kvalitných ľudí, ktorí by zobrali zodpovednosť za realizáciu projektov na seba,“ dodal Ján Ferenčák.“


 
 

Pri prešovskom amfiteátri otvoria sochársky parkVytlačiť
 

Po niekoľkých mesiacoch príprav a plánovaní  je Oddychový park pri prešovskom Amfiteátri pripravený na letnú sezónu. Zároveň prichádza aj pozvánka pre prešovskú verejnosť na Slávnostné otvorenie sochárskeho parku pri Amfiteátri, ktoré sa uskutoční už túto sobotu 21. apríla 2018.

Pri prešovskom amfiteátri otvoria sochársky parkV zrevitalizovanom a upravenom parku bude dlhodobo nainštalovaných 20 sochárskych prác od súčasných mladých sochárov, kováčov a rezbárov zo Slovenska a Čiech, ktoré vznikli na ostatných ročníkoch prešovského sochárskeho sympózia PRÁCI ČESŤ!. Rozsiahlu výberovú inštaláciu bude dopĺňať aj socha Partizána od akad. sochára Františka Patočku, ktorú sa pri predaji jeho ateliéru na Sídlisku 2 podarilo zachrániť.

Pri prešovskom amfiteátri otvoria sochársky parkZačiatok slávnostného popoludnia je plánovaný na 13.00 h a pre návštevníkov s deťmi je pripravená aj jazda na koni a nafukovací hrad, pre starších živá „cigánska hudba“, občerstvenie a Art market, kde si budú môcť pozrieť či kúpiť aj drobnejšie dielka od vystavovaných autorov. Vernisáž bude završená slávnostným krstom Katalógu PRÁCI ČESŤ! 2017, ktorý je naplánovaný na 17.00 h.

Tento zaujímavý a netradičný projekt sa podarilo zrealizovať vďaka vzácnej spolupráci občianskych  združení  Amfiteáter  Prešov a Otvorená Dielňa za technickej podpory ateliéru kovu METALLIN. Cieľom je, aby tento unikátny sochársky park spríjemňoval oddychové chvíle nielen domácim návštevníkom, ale aj kultúrnym turistom.

Autori: 

Mgr. art Jakub Cmarko (PD), Mgr. art Juraj Gramantik (BA), Mgr. Martin Grega (BJ), Mgr.Marek Hanudeľ (PO) , Akad. mal. Anka Hausová (PO), Jozef Chovanec (PO), Martin Jackuliak (RS), Mgr. art Michal Kačmár (PO), Mgr. art Ján Križovenský (PO), Bc. Václav Križovenský (PO), Mgr. art Ondřej Mácha (ČR), Mgr. Ďoďi Michňa (SL), Pavel Merkl dis.(ČR), Bc. Ján Poľanský (PO), Mgr. art Jozef Poník (PO), Maroš Puhalla (PO), Stanko Raab (ZA), Mgr. art Soňa Ševčíková (BA), Juraj Špalek (ZA), Mgr. art Gabriel Štrassner (BA), Mgr. art Veronika Vargová (SN) , Pavol Zlatoš (ZA) +dielo akad.soch.Františka Patočku (PO)

 


 
 

Bienále kresby a grafiky 2018 Vytlačiť
 

V prešovskej Galérii v Caraffovej väznici sa predstavia amatérski výtvarníci, ktorí inklinujú k tvorbe ceruzou a grafickým technikám. Vernisáž výstavy sa uskutoční 19. apríla 2018 o 17.h. Výstava potrvá do 26. mája 2018.

Bienále kresby a grafiky 2018 Galéria v Carafovej väznici pri PKO Prešov, raz do roka, poskytuje priestor aj širokej verejnosti. Tohto roku sa predstavia v galérii tí najlepší, ktorí inklinujú k tvorbe ceruzou a grafickým technikám. Odborná porota v zložení akad. maliarka Anna Gregorová, Mgr. art. Zuzana Kaliňáková (predsedníčka poroty), Mgr. art Jakub Scholtés vybrala 19 autorov, ktorých práce budú vystavené v galérii. Najviac ocenených je zo SUŠ Vodárenská, úspech dosiahli aj niektorí zo SSOŠ ELBA, ďalší sú z radov verejnosti.

Súčasťou Bienále bude aj výstava s názvom Nebyť ticho, keď sa koná zlo, ktorá reaguje na aktuálne spoločenské dianie. Kresby amatérskeho výtvarníka Antona Klamára a grafiky prešovského výtvarníka Vlada Semana nám pripomenú udalosti osudových zlomov našej spoločnosti v rokoch 1968 a 2018.

Anton Klamár bol v časoch sovietskej okupácie pred 50 rokmi 20 ročný študent na vysokej škole v Nitre. Svoj protest proti sovietskej okupácii vyjadril cyklom 19 kresieb, ktoré zachytávajú dobovú atmosféru agresie, strachu , túžby uniknúť, násilnej transformácie spoločnosti, ale nechýba im ani  humor. Bohatá fantázia jeho obrazov pripomína tvorbu surrealistických výtvarníkov. Po tomto cykle kresieb z rokov 1968 až 1970 Anton Klamár už nezobral ceruzu do ruky. Jeho kresby sú preto pozoruhodným autentickým svedectvom mladého tvorivého ducha, ktorý sa vyrovnával s ťaživou spoločenskou atmosférou. Cyklus kresieb doteraz ešte nebol vystavený, návštevníci galérie tak budú mať jedinečnú možnosť zoznámiť sa s týmto pozoruhodným tvorivým činom.

Na udalosti po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a na tému postavenia novinárov v našej spoločnosti zareagoval svojimi grafikami, s ostrým spoločensko-kritickým nábojom, aj výtvarník Vlado Seman. Spoločenská atmosféra spred 50 rokov  zachytená na kresbách Antona Klamára a súčasné  protesty Za slušné Slovensko v grafikách Vlada Semana ponúkajú paralely hodné zamyslenia. 

Sprievodnou akciou bude aj výstava kresieb a odtlačkov originálneho prešovského sochára Jána Zelinku držiteľa Ceny Oskára Čepana.   

Vlado Šmihula


 
 

Sto dní pred akciou zverejnili program Národného stretnutia mládeže P18 Vytlačiť
 

Už o 100 dní sa uskutoční Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove (26. – 29. júla 2018). Jeho organizátori dnes pri tejto príležitosti zverejnili oficiálny program.

Na P18 vyvrcholí špeciálna duchovná príprava Odvážny rok. Tím P18 prostredníctvom desiatok akcií na podujatí vyzve mladých vykročiť, ísť proti prúdu a byť skutočným mladým. Štvordňová mozaika láka na desiatky duchovných, kultúrnych a umeleckých čísel pripravených špeciálne na mieru, ktoré sa na akcii objavia po prvýkrát. Predvedú ich profesionálni aj amatérski umelci. Mladí zaplnia celé mesto. Najväčšia časť programu bude v Tatran Handball Aréne, záverečná bodka bude na Hlavnej ulici v Prešove. V metropole Šariša mladí odštartujú prípravu na Svetové dni mládeže v Paname.

Neoľutujete, keď prídete na P18,“ hovorí v špeciálnom video vlogu režisér programu P18 Pavol Danko, ktorý stál aj za programom dvoch predošlých Národných stretnutí mládeže. Aj to najbližšie bude programovo späté so SDM. Za ich myšlienkou stojí dnes už svätý Ján Pavol II., ktorý osobne zavítal do Prešova v rámci svojej druhej apoštolskej návštevy Slovenska (prvej v samostatnej republike) – 2. júla 1995. O konaní P18 rozhodli ešte pred dvomi rokmi biskupi Slovenska. Hlavné prípravy sa začali vlani v septembri – po blahorečení saleziána kňaza Titusa Zemana. P18 preberie štafetu po R13 v Ružomberku (v roku 2013) a P15 v Poprade (2015). Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove ponúkne mladým zažiť univerzálnosť Cirkvi na Slovensku.

Celá príprava je spojená s tzv. Odvážny rokom. „Táto myšlienka nám napadla z podnetu SDM. Ako vieme, tie najbližšie sa uskutočnia v Paname, pre ktorú je voda mimoriadne dôležitá. Vymysleli sme si preto slovnú hračku. Ak si známy vzorec vody H2O napíšeme a prečítame odzadu, dostaneme O2H, resp. "o-dva-ha". Z toho vznikol Odvážny rok. V lete v Prešove začneme prvý deň programu otváracím ceremoniálom o odvahe a vode, čím sa nám skladačka uzavrie. Pozývam všetkých, ktorí to chcú zažiť, nech sa nezabudnú prihlásiť,“ hovorí Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorej tím spolu s dobrovoľníkmi stojí za P18. Generálnym partnerom projektu je mesto Prešov.

Centrálnym bodom každého dňa bude svätá omša. Prvý deň jej bude predsedať košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Večer vyvrcholí špeciálnym programom vo viacerých chrámoch v Prešove – "N(M)oc modlitby". „Tento bod programu zároveň celý otvárame aj pre verejnosť. Na mladých a všetkých, ktorí prídu, čaká napríklad večiereň, modlitba Taizé, tichá adorácia, mariánska modlitba, moderovaná adorácia s komunitou Emanuel, chvály s Marana Tha, hudobno-slovné pásmo s Tvorivou skupinou Poetica Musica, lectio divina s predsedom KBS Stanislavom Zvolenským a cesta svetla s hudobnou skupinou Anastasis,“ vymenúva Ondrej Chrvala, hlavný zodpovedný za prípravu P18.

Pápež František mladým stále pripomína, aby neboli tzv. "gaučoví kresťania", ale aby mali odvahu vykročiť. Na túto časť odvahy sa zameriame druhý deň. Pozveme ich vykročiť. Nielen v hale, ale aj mimo nej. Špeciálnymi bodmi programu budú popoludnie angažovanosti na desiatkach miest v celom meste a krížová cesta so sfilmovanými zamysleniami košického pomocného biskupa Marka Forgáča,“ avizuje Chrvala. Sobotný deň podľa jeho slov vyzvú organizátori mladých ísť proti prúdu. Na Hlavnej ulici sa uskutoční napríklad špeciálne EXPO povolaní, v hale gréckokatolícka svätá liturgia s prešovským arcibiskupom metropolitom Jánom Babjakom a modlitbová vigília s Riekou života. Celý nedeľný program bude mať príchuť Svetových dní mládeže v Paname. 

PROGRAM je možné nájsť tu: www.narodnestretnutiemladeze.sk/program/ 

Link na promo: https://www.youtube.com/watch?v=Kc0AsbZ1tg8&feature=youtu.be

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove

Komunikačný tím P18

 
 

Európa si vybrala na diskusiu PrešovVytlačiť
 

Predstavitelia Výboru regiónov Európskej únie mieria do Prešova. V PKO budú vo štvrtok predpoludním 19. apríla diskutovať s Prešovčanmi.

„Ideme medzi občanov, priblížime im svoju Európa si vybrala na diskusiu Prešovprácu v tejto inštitúcii, ale hlavne chceme zrozumiteľnou rečou debatovať nielen o hodnotách, ktoré získavame našim členstvom v Európskej únii,  ale tiež o tom jej rozhodnutia ovplyvňujú životy nás všetkých a zároveň chceme získať spätnú väzbu od občanov,“ skonštatovala prešovská primátorka Andrea Turčanová v súvislosti s pripravovaným podujatím Európa si vybrala Prešov.

Primátorka, ktorá pôsobí v Európskom Výbore regiónov v Bruseli, konkrétne v Komisii pre prírodné zdroje, ďalej doplnila: „Je dôležité, aby Európska únia mala spätnú väzbu od občanov, aby jej predstavitelia poznali ich myšlienky a názory, a aby tieto podnety dokázali v oveľa väčšej miere zakomponovať do svojich výstupov.“

Verejná diskusia s názvom Európa si vybrala Prešov sa uskutoční v historickej sále PKO Čierny orol, medzi 9.00 h a 12.00 h. Svoju účasť okrem prešovskej primátorky potvrdili aj Doc. RNDr. Ladislav Miko, PhD., vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Mgr. Miloslav Repaský, poslanec PSK, Komisia pre hospodársku politiku, Komisia pre prírodné zdroje pri Európskom Výbore regiónov v Bruseli a PhDr. Mgr. Ján Ferenčák, primátor mesta Kežmarok, Komisia pre občianstvo, riadenie, inštitucionálne a vonkajšie záležitosti, Komisia pre životné prostredie, klimatické zmeny a energetiku pri Európskom Výbore regiónov v Bruseli .

Vstup je voľný.

P r o g r a m:

09:00 h – 09:10 h

Ø Oficiálne otvorenie podujatia, privítanie a predstavenie hostí

09:10 h – 10:30 h

Ø Vystúpenia zástupcov európskych štruktúr 

10:30 h – 11:00 h

Ø Otázky a odpovede

11:00 h – 12:00 h

Ø Prezentácia prešovských modelov  a projektov spolufinancovaných zo zdrojov EÚ)


 
 

Štatistický úrad bude zisťovať Vytlačiť
 

Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) bude zisťovať údaje o príjmoch a životných podmienkach domácností a tiež o tom ako využívajú informačné a komunikačné technológie. 

Zbieranie informácií o príjmoch a životných podmienkach domácností, ktoré sa uskutoční v termíne do 26. júna 2018, sa týka 320 miest a obcí Zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácnostína Slovensku, vrátane Prešova. Do zisťovania je zaradených približne 6700 slovenských domácností. 

Zisťovanie ako slovenské domácnosti i Slováci využívajú informačné a komunikačné technológie sa uskutoční od 19. apríla do 31. mája 2018, vybraných bolo 150 obcí a 4600 domácností na Slovensku. 

Vybrané domácnosti v uvedených obdobiach navštívi poverený pracovník ŠÚ SR, ktorý je povinný preukázať sa v domácnostiach osobitným poverením. Všetky poskytnuté informácie a názory sú chránené, nezverejňujú sa a slúžia výlučne pre potreby štátnej štatistiky. Ochranu dôverných údajov upravuje zákon č. 540/2001 Z.z. o štátnej štatistike. 

Týmto spôsobom Slovenská republika realizuje projekty európskych štatistických zisťovaní.  Ich cieľom je vytvoriť podklady pre štatistiky krajín Európskej únie, čo umožní   z dlhodobého hľadiska nielen analyzovanie životnej úrovne domácností, ale aj posúdenie vývoja v oblastí informačných a komunikačných technológií na Slovensku i medzinárodné porovnávanie SR v rámci EÚ. 

Podrobnejšie informácie sa môžete dozvedieť na stránke ŠÚ SR www.statistics.sk alebo telefonicky na čísle 051/7735323 - Ing. Iveta Popovcová. 


 
 

Neptún je už  vo vodeVytlačiť
 

Najstaršia prešovská fontána Neptún je už v prevádzke. Prešla pravidelnou údržbou a už dotvára jarnú atmosféru prešovského centra. 

Fontána Neptún je prvou z desiatich mestských fontán, Neptún je už  vo vodektoré už spríjemňujú život návštevníkom Hlavnej ulice. V rámci pravidelnej jarnej údržby bolo v tomto roku špeciálnou hmotou utesnené jej dno, vyčistili sa aj všetky rozvody, ktorými voda koluje cez sochy do nádrže. „Problémom sú hlavne kamienky, ktoré deti často hádžu do fontány a tie sa následne dostanú aj do samotného systému. Možno by sa zišlo viac dozoru od rodičov,“ povzdychli si  majstri, ktorí akurát Fontána Neptún dokončovali čistenie.

Fontána  s dominantnou sochou Neptúna, vládcu morí a oceánov, od košického kamenára a sochára Vincenta Staviarského, je na svojom mieste od roku 1826. Okrem Neptúna držiaceho v ruke trojzubec, sú pre túto fontánu typické aj ďalšie vodné živočichy - veľká ryba sa ovíja Neptúnovi okolo nôh, žaba na neho hľadí z východu, had zo severu, korytnačka zo západu a krokodíl z juhu.Bola postavená v priestore pôvodnej vodnej nádrže – cisterny, ktorá dovtedy slúžila Prešovčanom ako rezervoár úžitkovej vody. Dás a povedať, že v súčasnosti je to jediná takáto zachovaná nádrž, pričom pred postavením vodovodu bolo v Prešove desať podobných cisterien.

Aktuálne  je však v Prešove desať fontán – na Námestí mieru, Neptún na Hlavnej ulici, Pionierska fontána na Masarykovej ulici, ďalej na uliciach Švábska, Martina Benku (Opál), Sekčovská (Angelinum), Obransov mieru (Park mládeže), Československej armády (Centrál) Šmeralová a na námestí Kráľovnej pokoja (Družba).  

V prevádzke sú od apríla až do konca októbra. Okrem estetickej funkcie majú aj praktický význam v podobe zvlhčovania a ionizovania ovzdušia. Ich čerpadlá ročne spotrebujú približne 75-tisíc kWh elektrickej energie a do kolobehu uvedú približne 2000 metrov kubických vody.

Pitná fontána na Námestí mieruOkrem týchto fontán PrešovčanomPitná fontána pred radnicou slúžia v centre mesta ďalšie štyri fontány, z ktorých sa dá voda aj piť. Pitné fontány majú aj svoje označenia – Hríb sa nachádza pri Spolku svätého Vojtecha, Mušľa pred radnicou a pitná fontánka je aj súčasťou veľkej „spievajúcej“ fontány na Námestí mieru. Najčastejšie ľudia využívajú pitnú fontánku pred radnicou. Pitná fontána Lekno pri bývalom obchodnom dome na Námestí legionárov kvôli výstavbe nového obchodného centra sprevádzkovaná nebude.

Príbehy prešovských fontán

Neptún od židovského obchodníka

Postavenie fontány inicioval židovský obchodník Marek Holländer na znak zmierenia s mestskou radou, ktorá spočiatku s nevôľou niesla jeho prítomnosť v meste.

Marek Holländer (narodený v roku 1760 v Fontána Neptún Tarnopoli v Haliči, na východe Poľska), ktorý už ako mladý nadobudol svojim obchodovaním veľké bohatstvo, sa v Prešove usadil niekedy medzi rokmi 1784-1789. Vďaka obchodovaniu mal viacero významných kontaktov, dokonca aj na cisárskom dvore.

V centre mesta si kúpil dvojpodlažný dom (dnes Hlavná č. 61) a založil prosperujúci veľkoobchod so súknom a iným tovarom. Problémom, s ktorým sa mestská rada spočiatku nemohla vyrovnať, bol fakt, dovtedy nesmeli v Prešove (podobne ako aj v iných kráľovských mestách), okrem času trhov, bývať žiadni židia. Reformy ktoré zavádzal Jozef II. to síce umožnili, ale v tých časoch ešte neboli medzi ľuďmi zakorenené a mestská rada sa židovského obchodníka snažila vyhostiť.

Pomerne skoro sa však ukázalo, že úžitok z Holländerových stykov, schopností a v neposlednom rade aj z majetku môže mať aj mesto. Magistrát sa nielen zmieril s jeho trvalým pobytom v Prešove, ale podporoval aj jeho podnikanie – tiež tým, že mu prenajal aj výhradné práva na predaj liehovín a vína v meste. Časom sa Marek Holländer usadil v západnej časti mesta, v dnešnom Kmeťovom stromoradí, kde svoje podnikanie rozšíril aj na oblasť poľnohospodárstva.

Pionierska fontána na počesť mládežníckej organizácie

Pionierska fontánaPri príležitosti 10. výročia vzniku Pionierskej organizácie (24.4.1949) iniciovala vtedajšia Rada Mestského národného výboru v Prešove na jej počesť vznik fontány, ktorá dostala príznačný názov - Pionierska fontána. Fontánu následne vybudovali na Námestí legionárov, pred budovou Justičného paláca.

Pionierska fontánaAutorom troch bronzových sôch, ktoré predstavujú deti hrajúce sa pri vode,  je akademický sochár Otakar Čičátka. Autora motivovali reálne momenty z detských hier pri vode, a tak vzniklo obzerajúce sa dievčatko s vedierkom v ruke, čupiaci chlapček, púšťajúci do vody lodičku i chlapec, ktorý ležiac na bruchu rukou čerí vodu. Fontána má jednoduchý obdĺžnikový tvar, ktorý však dáva vyniknúť práve týmto sochám.

Pionierska fontána bola slávnostne otvorená a spustená do prevádzky 1. septembra 1959. Na budúci rok si teda pripomenie 60 rokov svojej existencie.


 
 

V máji Prešov opäť zaplavia dobrovoľníciVytlačiť
 

Dobrovoľnícky festival Milujem svoje mesto pokračuje aj v tomto roku. Medzi 21. až 25. májom sa do projektu môže zapojiť každý, kto chce, aby naše mesto bolo krajšie, čistejšie i zdravšie.V máji Prešov opäť zaplavia dobrovoľníci

„To, že už do nultého ročníka unikátneho Festivalu priateľstva a dobrovoľníckej činnosti sa zapojilo takmer 1500 mladých ľudí znamená, že je to dobrý projekt, a že sa v ňom oplatí pokračovať,“ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová počas stretnutia s organizátormi, zástupcami škôl či dobrovoľníckych organizácií, ktorí pripravujú pokračovanie úspešného projektu Milujem svoje mesto.

V máji Prešov opäť zaplavia dobrovoľníciTohtoročné pokračovanie projektu plánujú organizátori uskutočniť, podobne ako vlani, počas maturitného týždňa, od 21. do 25. mája, keď školy svojim žiakom vytvárajú náhradný program. Organizátori chcú do dobrovoľníckej činnosti zapojiť nielen čo najviac stredoškolákov, žiakov základných škôl, ale aj všetkých, ktorí chcú svojou prácou skrášliť Prešov. Dobrovoľníci sa môžu prihlásiť prostredníctvom registračného formulára, ktorý bude prístupný na webovej stránke www.milujemsvojemesto.sk/registracia/

V úvodnom ročníku si organizátori zo združenia Kresťania V máji Prešov opäť zaplavia dobrovoľníciv politike spolu s mestom Prešov dali za cieľ ukázať, že v mladá generácia chce budovať pozitívny vzťah k svojmu mestu, a že pri správnej motivácii dokáže vytvárať aj nezištné hodnoty. „Išli sme do toho so srdcom, urobiť niečo pre svoje okolie iba tak, nezištne. Boli sme prekvapení nielen tým, koľko mladých ľudí prišlo, ale aj pozitívnym hodnotením tých, ktorí sa pri nás pristavovali,“ pripomenula Iveta Birošová svoje vlaňajšie skúsenosti z brigádovania so svojimi žiakmi.. 

V máji Prešov opäť zaplavia dobrovoľníciTo, že sa cieľ podaril, dokazuje aj fakt, že počas šiestich dní dobrovoľnej pomoci dobrovoľníci svojou prácou vytvorili hodnotu 19 000 eur. "Natreli sa zábradlia, ktorých sa dlhé roky nikto nechytil, vyčistili sa priestory, ktoré sa bežne nečistia, ale hlavný prínos bol v tom, že mesto žilo, že všade bolo vidno veľa mladých ľudí v krásnych červených tričkách," skonkretizovala primátorka, ktorá v úvodnom ročníku tiež brigádovala pri obnove zábradlia na Námestí miestu.

Tohtoročný festival dobrovoľníctva  oslovil aj V máji Prešov opäť zaplavia dobrovoľnícipredsedu PSK Milana Majerského, ktorý dobrovoľníkov povzbudil: "Dobrovoľníctvo má obrovský význam, pretože človek nerobí preto, že si robí nárok na odmenu , ale preto, že chce robiť dobro vo vojom okolí.. Nech sa tieto prejavy dobrej vôle v oveľa väčšej miere ukážu aj v tomto roku a v tomto krásnom meste nech je vďaka mladým ľuďom krajšie."


 
 
Položky 1-8 z 878
ÚvodÚvodná stránka