Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Podajte ďalej knihu a príďte na jesenné handmade trhy!Vytlačiť
 

Už 24. októbra sa na Floriánovej ulici v Prešove uskutoční obľúbené podujatie pre všetkých milovníkov kníh a ručne vyrábaných výrobkov. Podujatia Podaj ďalej knihu a Jesenné handmade trhy doplnia aj zaujímavé workshopy pre malých i veľkých.

Podajte ďalej knihu a príďte na jesenné handmade trhy!Podujatie Podaj ďalej knihu a Jesenné handmade trhy sa uskutoční 24. októbra 2019 od 13.00 hod. pred Galériou Caraffka na Floriánovej ulici.

Prešovčania i návštevníci sa opäť môžu pokochať šikovnosťou a kreativitou lokálnych výrobcov šperkov, hračiek aj bytových dekorácií. Po celý čas bude v spolupráci s OZ Podaj ďalej prebiehať aj podujatie Podaj ďalej knihu.

Nepoškodené knihy, ktoré chcú záujemcovia "podať ďalej", môžu priniesť do Galérie Caraffka od 22.10. -  23.10. v čase od 10.00 do 17.00 hod. alebo si ich priamo v deň podujatia môžu zameniť za iné knihy.

Pre malých aj veľkých kreatívcov je pripravený výtvarný workshop na tému jeseň – deti si môžu priniesť aj čerstvé alebo vylisované listy zo stromov.

Návštevníci si budú môcť pochutiť aj na čaji, ktorý dostanú za dobrý skutok. Zároveň sa môžu zapojiť aj do "Ponožkového októbra" a pomôcť tak ľuďom, ktorí to potrebujú.

V prípade zlého počasia sa podujatie uskutoční v interiéri Galérie Caraffka.


 
 

Prešovskí volejbalisti si pripisujú povinné 3 bodyVytlačiť
 

V 5. kole Edymax extraligy mužov preverilo hráčov VK MIRAD PU Prešov reprezentačné družstvo Slovenska v kategórií do 20 rokov. Na domácej palubovke si s mladíkmi poradili hladko 3:0.

Prešovskí volejbalisti si pripisujú povinné 3 bodyJuniori boli v prvom sete na dostrel do stavu 17:19, koncovka patrila domácim, rovnako ako druhé dejstvo. V treťom sete Prešovčania viedli už 21:8, ale v závere poľavili a mladíci skresali konečné manko na šesť bodov (25:19). Najviac bodov - zhodne po jedenásť - si pripísal na konto poľský univerzál Mateusz Śnieżek a dvojica z tímu U20 Michal Trubač, Adrián Vančo. Najužitočnejším hráčom zápasu sa stal smečiar Michal Ščerba.

Nahrávač Šarišanov Boris Velička ako reprezentant nastúpil proti svojím klubovým spoluhráčom. Premiéru v najvyššej súťaži si odkrútil Kristián Cigán. Hráčom zápasu sa stal smečiar Michal Ščerba. Tréner Erik Digaňa dal šancu hráčom z lavičky.

Prešovskí volejbalisti si pripisujú povinné 3 bodyJuniori sú do súťaže zaradení mimoriadne a štartujú na osobitnú súpisku, pričom sa predstavujú len v základnej časti. Mladíci hrajú s každým účastníkom jedno stretnutie. Výsledky z týchto zápasov sa riadne započítavajú do tabuľky.

Erik Digaňa, tréner VK MIRAD PU Prešov: „V prvom rade som rád, že takýto projekt reprezentantov funguje. Pre nich je to obrovská príležitosť zbierať skúsenosti, keď môžu nastúpiť proti svojím extraligovým vzorom. Je super, že sme takýto zápas mohli absolvovať. Máme stále na čom pracovať.“

Pravidelný program extraligy preruší už o týždeň nový formát súťaže o Slovenský pohár. Losovanie, ktoré v júli prebehlo na centrále SVF do prvého kola, priradilo Miraďákom družstvo TJ Spartak Myjava. Prvý zápas odohrajú na domácej palubovke budúci týždeň vo štvrtok (24.10.2019) o 19:00 hod. Odvety sú na programe v novembri.

VK MIRAD PU Prešov

Foto: Andrej Schlank


 
 

Prešovskí seniori ovládli tanečný parketVytlačiť
 

Mesiac úcty k starším sa v Prešove nesie v znamení mnohých podujatí venovaných seniorom. Jedným z nich je aj obľúbená Senior disco, na ktorú si prišli opäť zatancovať stovky ľudí.

Prešovskí seniori ovládli tanečný parketPrešovskí seniori to stále vedia "rozbaliť" vo veľkom štýle. Na Senior disco v PKO Čierny orol v Prešove sa ich dnes stretlo vyše 200, aby všetkým dokázali, že vek je naozaj len číslo, a svojou energiou dokážu ľahko konkurovať aj mladším ročníkom.

Seniorom sa prihovoril aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba, ktorý vyzdvihol, že sú stále aktívni a angažujú sa aj v rámci diania v meste. Spolu s ďalšími poslancami MsZ mesta Prešov si so seniormi aj zatancoval.

Do tanca hrala všetkým nestarnúce hity hudobná skupina KLM a pripravené bolo aj chutné občerstvenie. Podujatie Senior disco zorganizoval Odbor služieb pre občanov MsÚ v Prešove.


 
 

Objavte tajomstvá uchované v kronikáchVytlačiť
 

Mesto Prešov vás pozýva na unikátnu výstavu pri príležitosti 720. výročia udelenia mestských výsad. Výstavu s názvom Tajomstvá uchované v kronikách slávnostne otvoríme 30. októbra 2019 o 15.30 hod. v Krajskom múzeu v Prešove.

Objavte tajomstvá uchované v kronikáchVýstava Tajomstvá uchované v kronikách, predstavená pri príležitosti 720. výročia udelenia mestských výsad, prezentuje vzácne autentické mestské, obecné, školské, spolkové a iné historické kroniky zo zbierok Štátneho archívu Prešov.

Otvorenie  výstavy sa uskutoční v stredu 30. októbra 2019  o 15:30 hod. v Krajskom múzeu v Prešove.

Vstupné na otvorenie výstavy je zdarma, v ostatných dňoch podľa cenníka KM: http://tripolitana.sk/rakociho-palac-presov/info/

Výstavu pripravuje mesto Prešov v spolupráci s PKO, Prešovským samosprávnym krajom, Krajským múzeom v Prešove, Štátnym archívom v Prešove a Regionálnym vzdelávacím centrom Prešov.

ooo

Slovo kronika pochádza z gréckeho slova chronos - čas a označuje záznam udalostí, údajov, osôb a javov významných pre evidovanie, poznanie a pochopenie spoločenskej oblasti v postupnom časovom slede. Má historicko-dokumentačný a kultúrnopolitický význam. Kroniky sú prameňom poznania dejín našich predkov.

Kroniky sú vzácne najmä tým, že vznikali zväčša bezprostredne po významných udalostiach a tak tieto zachytávajú pomerne podrobne. Obecné kroniky sú systematickými záznamami o súčasných udalostiach miest a obcí.

"Na výstave sa prezentuje časť kroník, ktoré sú uložené v Štátnom archíve v Prešove. Vypovedajú o živote v danej dobe, o umení, školstve, zvykoch, povestiach. V niektorých kronikách nachádzame nakreslené ľudové motívy krojov, výšiviek, ktoré sa už nikde nenachádzajú. Pri dejinách obcí, kde sa nezachovali archívne dokumenty, kronika obcí, či škôl, niekedy poslúži, aby sme sa dozvedeli niečo viac o daným regionálnym dejinám," uvádza Mgr. Ľubica Kováčová, riaditeľka štátneho archívu v Prešove.


 
 

Prešov ocenil najlepšie kuchárkyVytlačiť
 

Kuchárky prešovských škôl a školských zariadení opäť predviedli svoju kreativitu a zručnosti pri príprave chutných a oku lahodiacich jedál. V rámci Svetového dňa výživy mesto Prešov ocenilo nielen ich tvorivosť, ale aj náročnú prácu.

Kulinárske podujatie Svetový deň výživy napísalo už svoj 12. ročník a tento rok sa nieslo v znamení zeleninových jedál a hesla „Prevencia proti chorobám prostredníctvom zdravej výživy.“

Prešov ocenil najlepšie kuchárkyPrešovské kuchárky pri tejto príležitosti uvarili zeleninové špeciality a pripravili vynikajúce šaláty pre 400 hostí. Samozrejme, už tradične sa pridržiavali noriem školského stravovania a všetkých presvedčili o tom, že aj recepty zo školskej jedálne môžu poľahky konkurovať jedlám z reštaurácií.

Do prípravy sa zapojili všetky školské jedálne v meste. Súčinnosť v rámci organizácie podujatia poskytli MŠ Solivarská a MŠ Mirka Nešpora.

Prešov ocenil najlepšie kuchárky"Ako zriaďovateľ základných a materských škôl sa mesto Prešov neustále snaží zveľaďovať prostredie kuchýň, robiť ho krajším a bezpečnejším, dopĺňať vybavenie na prípravu stravy. Chcel by som sa v tejto chvíli poďakovať predovšetkým Vám, ktorí svoj čas a kuchárske umenie venujete príprave jedla. Napriek tomu, že aj dnes ste museli zabezpečiť obedy pre všetkých stravníkov v jedálňach, našli ste si čas a pripravili ste pre nás pestrú ponuku zeleninových špecialít," prihovoril sa prítomným druhý zástupca primátorky mesta Prešov Pavol Neupauer.

Prešov ocenil najlepšie kuchárkyCenu viceprimátora mesta Prešov Pavla Neupauera získal Tekvicový koláč s tvarohom a želatínou, ktorý pripravili šikovné kuchárky zo školskej jedálne MŠ Jurkovičova.

Svetový deň výživy bol zároveň príležitosťou na ocenenie zamestnancov.

Za svoju prácu získali ocenenie:

  • Viera Kostovčíková - vedúca Zariadenia školského stravovania v MŠ Solivarská
  • Emília Kocíková - kuchárka pre diétny stravovací systém v ZŠ Kúpeľná
  • Mária Koľšovská - hlavná kuchárka v MŠ Bratislavská
  • Silvia Šrágová - kuchárka v MŠ Čapajevova
  • Mária Ištoňová - administratívna pracovníčka v ZŠ Šrobárova 
  • Anna Bramuková - hlavná kuchárka ZŠ s MŠ v Šarišských Bohdanovciach, ktoré sú súčasťou Školského úradu v Prešove

Prešov ocenil najlepšie kuchárkySvetový deň výživy však nebol iba o jedlách, ale aj o užitočných radách z oblasti zdravého stravovania.

Mesto Prešov je známe tým, že dlhodobo venuje zvýšenú pozornosť zdravej výžive a zdravému životnému štýlu. V tejto oblasti si už naša samospráva pripísala viaceré pozitívne výsledky a prvenstvá. V roku 2015 získal Prešov prestížne ocenenie ako najlepší zriaďovateľ školských jedální v Česku a na Slovensku. Svetový deň výživy tak bol opäť ukážkou vysokej profesionality a odbornej zdatnosti personálu, ktorý denne pripravuje jedlá pre takmer 10 000 stravníkov.

Prešov ocenil najlepšie kuchárkyŠkolské stravovanie v meste Prešov sa ako jedno z prvých na Slovensku zapojilo aj do projektu "Dovidenia rezne, alebo Startup modrej planéty". Jedným z cieľov tohto projektu je podpora a nákup potravín od regionálnych producentov či nakupovanie v ekologických obaloch.

Projekt tiež umožňuje flexibilný prístup k zostave jedálneho lístka, t.j. akceptovanie náboženských požiadaviek, národnostných špecifík a podobne, a tiež znižovanie zdroja živočíšnych bielkovín v prospech tých rastlinných.

Prešov ocenil najlepšie kuchárkyZamestnancom i hosťom sa na podujatí prihovoril aj  štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR Peter Krajňák.

Divákov svojimi vystúpeniami zabavili deti z MŠ Solivarská, ktoré predviedli pásmo tanca a spevu v ľudovom kroji, ale aj deti z MŠ Mirka Nešpora, ktoré všetkých zaujali svojimi milými riekankami, hrami a pesničkami.


 
 

Mesto Prešov sa zapojilo do Pink Light Day, radnica svietila na ružovoVytlačiť
 

Pink Light Day je celosvetové podujatie zamerané na vyjadrenie solidarity ženám s rakovinou prsníka a na podporu prevencie a včasnej diagnostiky tejto choroby. K tejto myšlienke sa pridalo 15. októbra aj mesto Prešov symbolickým vysvietením radnice na ružovo.

Mesto Prešov sa zapojilo do Pink Light Day, radnica svietila na ružovoRužová farba je symbolom boja proti rakovine prsníka i nádeje na zlepšenie diagnostiky, skoršieho záchytu ochorenia a rozvoja možností liečby. Aliancia Nie rakovine spustila na Slovensku Mesiac osvety o karcinóme prsníka. V rámci edukačných aktivít informuje, že podľa platnej legislatívy má každá žena nad 40 rokov nárok na preventívne mamografické vyšetrenie každé 2 roky.  

V piatok, 25. októbra 2019, zavíta kampaň aj do Prešova. V obchodnom centre na ulici Armádneho gen. Svobodu bude od 12:00 do 18:00 otvorený stánok OZ Nie rakovine. Onkologické pacientky pochádzajúce z Prešova, ktoré si prešli náročnou liečby rakoviny prsníka, budú pomocou makety názorne ukazovať, ako si urobiť dôležité samovyšetrenie prsníkov. Práve tento jednoduchý úkon môže zachrániť život. Vítané nie sú len ženy, ale aj ich partneri, ktorí môžu v prevencii rakoviny prsníkov zohrať dôležitú úlohu. K stánku bude ľudí osobne pozývať aj ambasádor kampane a pacientskeho združenia NIE RAKOVINE, televízny moderátor Patrik Herman.  

Onkologickí pacienti z Prešova zároveň môžu každú stredu od 9:00 do 12:00 využiť pacientsku onkologickú poradňu vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach. Poradenstvo, praktické rady a podporu pre pacientov a ich rodiny poskytujú bývalí onkologickí pacienti, medzi ktorými sú aj dobrovoľníci z Prešova. V duchu známej skutočnosti „pacient pacientovi rozumie najlepšie,“ poskytujú poradenstvo a podporu bez rozdielu onkologickej diagnózy. Na základe svojich skúseností odpovedajú na otázky, na ktoré nie je čas a priestor v ambulanciách.

Na Slovensku výskyt rakoviny prsníka stále rastie. Predpokladaný počet žien, ktoré budú v tomto roku diagnostikované, je viac ako 3000. Počet všetkých žien s rakovinou prsníka na Slovensku je viac ako 30 000.  Stále platí, že piatim až šiestim percentám Sloveniek (300 žien ročne) diagnostikujú pokročilú rakovinu prsníka.

Odhaduje sa, že ročne na Slovensku zomrie na rakovinu prsníka okolo 900 žien. Pokiaľ  sa ženy budú venovať pravidelnému samovyšetrovaniu prsníkov a aspoň 60% z nich bude chodiť na preventívne mamografické vyšetrenie, môžeme dosiahnuť zníženie počtu úmrtnosti až o jednu tretinu. To znamená, že až 300 žien na Slovensku nemusí zomrieť a je možné ich zachrániť.

Mesto Prešov symbolicky podporí aj kampaň na podporu boja proti rakovine pankreasu. 21. novembra 2019 bude radnica tematicky nasvietená na fialovo.


 
 

Dopravné značenie na Jurkovičovej zrealizujú vo štvrtokVytlačiť
 

Realizácia vodorovného dopravného značenia na Jurkovičovej ulici sa pre nepriaznivé počasie v plánovaný deň prác presunula na 17. októbra.

Dopravné značenie na Jurkovičovej zrealizujú vo štvrtokVodorovné dopravné značenie, ktoré malo byť pôvodne zrealizované 9. októbra, bude realizované vo štvrtok 17. októbra 2019 v čase od 8:00 hod. do 12:00 hod. Práce sa presunuli pre minulotýždňové nepriaznivé počasie.

Dopravné značenie sa teda bude realizovať na parkovisku pred bytovým domom na Jurkovičovej ulici č. 12 – 14.

Dopravné značenie na Jurkovičovej zrealizujú vo štvrtokV rámci tejto etapy sa bude realizovať len vodorovné dopravné značenie, ktoré zabezpečí bezproblémový prístup pre obsluhu a zásobovanie MŠ Jurkovičova.

Mesto Prešov v tejto súvislosti prosí vodičov a majiteľov motorových vozidiel, aby v uvedený dátum a čas na tomto parkovisku neparkovali, čím sa umožni bezproblémová realizácia vodorovného dopravného značenia.


 
 

Kraj skúma kvalitu služieb v prímestskej autobusovej dopraveVytlačiť
 

Ste spokojní s kvalitou poskytovaných služieb v prímestskej autobusovej doprave v Prešovskom samosprávnom kraji? Vyplňte dotazník a svojím názorom pomôžte skvalitňovať a zlepšovať služby pre cestujúcich.

Kraj skúma kvalitu služieb v prímestskej autobusovej dopravePrešovský samosprávny kraj požiadal jednotlivé samosprávy o zverejnenie dotazníka Kvalita poskytovaných služieb v prímestskej autobusovej doprave Prešovského samosprávneho kraja.

Dotazník je zameraný na zistenie dôležitosti a spokojnosti vybraných kritérií kvality v prímestskej autobusovej doprave na území Prešovského samosprávneho kraja. Pomocou neho chce kraj spoznať požiadavky a spokojnosť cestujúcich na území PSK.

Výsledky dotazníka budú slúžiť ako jeden z podkladov k vytvoreniu nových štandardov kvality v prímestskej autobusovej doprave.

Dotazník nájdu cestujúci na tejto webovej adrese: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJsaLim9o4OvRFyhGHOLBLxrRN4Yb2-6sQUkXY0G-JEslXCA/viewform?usp=sf_link

Foto: FB - SAD Prešov, a.s.


 
 

Aktívne si pýtajme slovenské výrobky!Vytlačiť
 

Počas Národných dní na podporu ekonomiky Slovenka vyzývajú organizátori projektu Pýtajme si slovenské občanov, aby aktívne pristupovali k nákupom. Aby nielen nakupovali, ale aj komunikovali s predajcami a dávali im typy na dobré domáce produkty, aby ich upozorňovali, ak niečo v regáloch chýba.

Aktívne si pýtajme slovenské výrobky!Národné dni podpory ekonomiky Slovenska sa začali 14. októbra a potrvajú až do nedele 20. októbra. Do tejto inciiatívy sa môžu zapojiť všetci občania tým, že budú nakupovať prevažne alebo iba slovenské potraviny, čím podporia slovenských podnikateľov a zvýši sa aj záujem o slovenské výrobky.

Každoročne sa do Národných dní  „Pýtajme si slovenské“ zapája viac ako milión občanov aj vďaka spolupráci s mestami a obcami Slovenska, ktoré informujú svojich občanov o tejto aktivite. Za posledných pár rokov projektu Kvalita z našich regiónov, ktorého sú Národné dni súčasťou, sa podarilo zvýšiť záujem spotrebiteľov o sledovanie krajiny pôvodu pri nákupoch až o 60%.

Je povzbudzujúce, že si spotrebitelia čoraz viac uvedomujú dôsledky svojho nákupného správania na makroekonomiku krajiny, v ktorej žijú. Dôležitosť nakupovania domácich produktov sa stala celospoločenskou témou.

Dozrel čas na rozšírenie komunikácie so spotrebiteľom o ďalšie súvisiace oblasti, ako je neplytvanie potravinami či surovinovými zdrojmi a upriamenie ich pozornosti na hodnoty, ktoré sú v nich ukryté, a ako sa k nim správať. Dozrel čas na poukázanie ďalších súvislosti, ktoré sú spojené s nakupovaním domácich produktov, teda nielen na dopad na našu ekonomiku, ale aj na naše zdravie, životné prostredie a taktiež na celú kvalitu života.

Bohumila Tauchmannová

ambasádorka projektu


 
 

30 rokov slobodyVytlačiť
 

Mesto Prešov v spolupráci s PKO Čierny orol a Filma production pripravujú špeciálny spomienkový večer pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.

30 rokov slobodySpomienkový večer s názvom 30 rokov slobody sa uskutoční 15. novembra 2019 so začiatkom o 19.00 hod. v Kine Scala v Prešove. Spolu s Prešovčanmi si hudobnými vystúpeniami pripomenú významný medzník v histórii našej krajiny aj Kryl band a speváčka Viki Olejárová.

Večer venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie bude spojený s moderovanou diskusiou s priamymi aktérmi udalostí 17. novembra 1989.

---

Keď sme v osemdesiatom deviatom “riešili revolúciu”, boli sme mladí chalani. Ako poklady sme uchovávali zožltnuté noviny z augusta ´68 a čítali ich stále dookola. Na “béštvorkách” (pozn. pre neskôr narodených - B4 - kotúčový magnetofón Tesla) sme potajomky kopírovali Krylove pesničky a s pocitom zaraditeľným niekde medzi strach a dobrodružstvo ich šírili ďalej. Šesťdesiatyôsmy bol pre nás neskutočne vzdialenou minulosťou, ktorú sme poznali len z týchto fragmentov a zo sporého rozprávania rodičov. Niečo ako legenda, ktorá v šedej spleti panelákov na sídlisku voňala farbami slobody.

A zrazu sme ten pocit mohli zažiť na vlastnej koži.

Prešlo však ďalších tridsať rokov a Nežná revolúcia je ešte vzdialenejšia, než bola vtedy pre nás Pražská jar. Dnes však o nej môžeme (narozdiel od vtedajšej doby) hovoriť úplne slobodne a nahlas. Nemusíme schovávať novinové výstrižky so strachom, že kvôli nim zavrú našich rodičov. Kryla môžeme spievať kedykoľvek a kdekoľvek sa nám to zapáči. Úplne v pohode nás (alebo teraz už naše deti) aj napriek tomu zoberú na vysokú.

A predsa nehovoríme a nespievame.

Pozývame vás preto na tento večer. Budeme hovoriť a spievať. Pretože môžeme. Pretože chceme. Nemáme ambície robiť hĺbkové analýzy dopadu tejto politickej zmeny na náš súčasný život. Za ten totiž Nežná revolúcia nenesie zodpovednosť. Za ten nesieme zodpovednosť už iba my sami.

Príďte. Bude nám spolu príjemne. Ako pred tridsiatimi rokmi.

Organizátori.


 
 
Položky 1-10 z 1715
ÚvodÚvodná stránka