Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Mesto ocenilo prácu kuchárok školských zariadeníVytlačiť
 

Na Svetovom dni výživy mesto Prešov ocenilo nielen jedlá, ale najmä prácu kuchárov a kuchárok v školských stravovacích zariadeniach. Kvalita stravovania je totiž v prešovských školách a škôlkach každým rokom vyššia.

Mesto ocenilo prácu kuchárok školských zariadení16. októbra pri príležitosti Svetového dňa výživy v PKO – Čierny orol už po jedenásty raz rozvoniavali jedlá, ktoré boli nielen lákavé na pohľad, ale predovšetkým, výborne chutili. Tento ročník bol venovaný téme obilnín.

„Počas rokov sa mení aj stravovanie a na jedálne v školách sú neustále kladené nové podmienky, či už zákonné alebo v rámci apelu na zdravé stravovanie. Práve to bolo vždy cieľom v našich zariadeniach a aj vďaka tomu je na vysokej úrovni,“ uviedla vo svojom príhovore primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto Prešov aktívne a dlhodobo venuje veľkú pozornosť zdravej výžive, hlavne výžive detí a má za sebou v tejto oblasti aj viaceré kvalitné výsledky a prvenstvá.

Mesto ocenilo prácu kuchárok školských zariadeníPo minulých ročníkoch, ktoré sa niesli  napr. v znamení medu či strukovín, chcel tento ročník poukázať na pozitívne účinky konzumácie obilnín na ľudský organizmus.

Obilninové jedlá, ktoré mali deti, rodičia i hostia možnosť vidieť a následne aj ochutnať, pripravili zamestnanci zariadení školského stravovania v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov. Tým potvrdili, že sa gastronómii venujú s naozajstnou láskou. Svetový deň výživy bol tak ukážkou vysokej profesionality a odbornej zdatnosti.

Svojimi vystúpeniami spríjemnili hosťom popoludnie aj deti z MŠ Volgogradská a MŠ Bernolákova. MŠ Haburská sa spolu s nimi pripojila k výzdobe sály. Zamestnancom i hosťom sa na podujatí prihovorila aj prezidentka Prvej asociácie školského stravovania AŠKOS Mgr. Oľga Koklesová. Odznel aj ďakovný list štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR Petra Krajňáka.

Mesto ocenilo prácu kuchárok školských zariadeníSvetový deň výživy bol zároveň príležitosťou na ocenenie jedál, ale aj zamestnancov.

Cenu primátorky mesta Prešov Ing. Andrey Turčanovej získal Bulgur s králičím mäsom a zeleninou, ktorý pripravili šikovné kuchárky z MŠ Haburská.

Za dlhoročnú prácu získali ocenenie:

Cecília Veselovská - Je kuchárkou na plný úväzok. Keďže varila prevažne sama, musela si so všetkým vždy poradiť a zvládla to vždy s úsmevom na tvári a navyše aj s humorným slovom. Neodradili ju v minulosti ani stiesnené podmienky v provizórnych priestoroch materskej školy. Teraz, keď dovŕšila životné jubileum, vykonáva svoju prácu v nových, moderných priestoroch MŠ na Haburskej ulici a snaží sa chutným jedlom rozžiariť očká vďačným stravníkom.

Mesto ocenilo prácu kuchárok školských zariadeníViera Janovčíková -  Pracuje ako vedúca školskej jedálne v MŠ Bernolákova už od roku 1987. Aktívne sa zúčastňuje školských akcií organizovaných pre deti a rodičov a na podujatiach súvisiacich so zdravou výživou. Okrem svojej práce v oblasti školského stravovania navyše spracúva podklady pre ekonomickú agendu materskej školy. V práci je svedomitá, aktívna, vždy ochotná pomôcť a v kolektíve veľmi obľúbená.

Mesto ocenilo prácu kuchárok školských zariadeníIrena Centková -  Už takmer 35 rokov pracuje ako kuchárka  v MŠ Budovateľská. Je veľmi zodpovedná, svedomito a presne dodržiava technologické postupy prípravy jedál a aj keď jedlá z materiálno-spotrebných noriem za tie roky veľmi dobre pozná, každé ráno si technologický postup prípravy prečíta, až tak začne variť. Má rada humor a stále rada prispeje vtipným výrokom k humoru na pracovisku.

Mgr. Kamila Hrušková - Úspešne pracuje ako vedúca školskej jedálne, ktorá sa aktívne zaujíma o svojich stravníkov. Aktívne tiež spolupracuje  a zapája sa do projektu MŠ: „Cesta zdravia s Hrušíkom,“ kde v prepojení MŠ – rodič – ŠJ,  plní tímovo spoločné ciele a úlohy, smerujúce k zdravému spôsobu života a zdravej životospráve. Sleduje nové trendy, zúčastňuje sa školení, a ustavične hľadá inovácie pre skvalitnenie školského stravovania  Má vynikajúci tvorivý a odborný prístup k práci.


 
 

Kulturisti v Prešove o Tatranský pohárVytlačiť
 

Medzinárodná pohárová súťaž v kulturistike mužov, men´s physique, bodyfitnes,bikiny fitnes a fitnes žien TATRANSKÝ POHÁR pokračuje v Prešove svojim 38. ročníkom. Už v nedeľu 21.10.2018 o 13:00 h v Tatran handball aréne. Záštitu nad podujatím prevzala primátorka mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová.

Tatranský pohár v kulturistike Kulturisti v Prešove o Tatranský pohárorganizuje Power club Prešov v spolupráci s PKO Prešov a Galaxy 2 Poprad z poverenia SAKFST.

V histórii slovenského športu a kulturistiky je Tatranský pohár jednou z najstarších pohárových súťaží v Európe, ktorá je publikovaná aj v kalendári medzinárodnej federácie IFBB. Súťažia na nej pretekári zo Slovenska, Českej republiky, Chorvátska, Ukrajiny, Francúzska, Poľska aj Kanady. Súťaž sa počas svojho trvania dostala  do povedomia súťažiacich nielen v športovej kulturistike, ale aj v ďalších kategóriach ako sú klasická kulturistika mužov, fitnes, bodyfitnes, bikiny, fitnes žien, a men´s physique zastrešovaných SAFKST, ktorá je členom svetovej federácie IFBB.

35. ročníkov sa uskutočnilo v Poprade. Od roku 2016 sa táto medzinárodná pohárová súťaž presťahovala do Prešova.

Veríme, že aj tohoročný 38. ročník Tatranského pohára v Prešove, bude pre divákov nášho regiónu dobrou príležitosťou vychutnať si nezabudnuteľnú atmosféru kulturistiky.
 

21.10.2018 o 13:00 * TATRAN HANDBALL ARÉNA Prešov (Mestská hala), Jána Pavla II. č. 2 

Predaj vstupeniek na mieste v deň podujatia

Vstupné: 10.- €


 
 

V Prešove na jar zakvitnú holandské tulipányVytlačiť
 

Centrum Prešova už o pár mesiacov skrášli nový nádherný kvetinový koberec. Bude tvorený z tisícky špeciálne vyšľachtených holandských tulipánov.

„Som rada, že táto špeciálna odroda bude zdobiť centrum nášho mesta a zároveň bude symbolom nielen dobrých vzťahov, ale aj vzájomného medzinárodného priateľstva,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

V Prešove na jar zakvitnú holandské tulipányPrimátorka Prešova a veľvyslanec Holandského kráľovstva Henk Cor van der Kwast spolu na Námestí legionárov vysadili 1000 tulipánových cibuliek pri príležitosti 25. výročia bilaterálnych vzťahov. A keďže je Holandsko nielen krajinou tulipánov, od Mestského úradu sa k bývalému Justičnému palácu presunuli na bicykloch.

Tulipány sú unikátnou špeciálne vyšľachtenou odrodou, ktorá dostala od prezidenta SR Andreja Kisku názov Slovensko. Na Námestí legionárov v blízkosti budovy Veliteľstva 2. mechanizovanej brigády tak vznikne nový kvetinový koberec v nádhernej bielo-červenej farbe.

V Prešove na jar zakvitnú holandské tulipányNa celom Slovensku sa spolu vysadilo 11 000 tulipánov tejto vyšľachtenej odrody. Cibuľky vykvitnú na jar 2019, kedy bude holandská ambasáda oslavovať 25. výročie od založenia kancelárie na Slovensku. Záhon rovnakých tulipánov je aj v záhrade prezidentského paláca v Bratislave. Unikátne vyšľachtenú odrodu tulipánu pomenovanú Slovensko vyšľachtili v Holandsku – The Royal General Bulbgrowers´ Association KAVB v meste Hillegom. Táto odroda je zapísaná a zaregistrovaná v medzinárodnom tulipánovom registri kultivarov.


 
 

Hory a mesto PrešovVytlačiť
 

V Kine Scala sa v dňoch 19.10. – 20.10.2017 uskutoční 11.ročník prehliadky horských a outdoorových filmov „Hory a mesto Prešov“.

Už po jedenástykrát sa na svoj pravidelný prídel outdoorových a dobrodružných filmov s horskou tematikou môžu tešiť všetci nadšenci filmového festivalu Hory a mesto Prešov. Tento festival s tematikou horských športov a cestovania pripravujú už od roku 2007 pravidelne (s malou prestávkou v roku 2011) členovia občianskeho združenia Skalná hrana spolu s horolezeckým klubom Rock Edge v Prešove. 

Hory a mesto PrešovFilmy na tento festival putujú až z ďalekého kanadského Vancouveru (Vancouver International Mountain Film Festival) – na Slovensku sa prezentujú počas bratislavského festivalu Hory a mesto, aby dorazili až do Prešova, kde máme možnosť vidieť to najlepšie, čo v priebehu roka vzniklo vo svete. Samozrejme, obohatené o niektoré slovenské filmy, výstavy a besedy s atraktívnymi hosťami.

Tento ročník, organizovaný s podporou mesta Prešov, sa uskutoční v dňoch 19.10. – 210.10.2017 (piatok a sobota) v priestoroch Kina Scala. Počas 2 dní budete mať možnosť uvidieť filmy s horskou, bikerskou, lezeckou, freeriderskou tematikou a tiež témy divoká voda, dobrodružné cestovanie a mnohé iné.

Podujatie bude obohatené o fotovýstavu horolezca Erika Rabatína „V zajatí obra“ z úspešného vylezenia cesty „The Nose“ na El Capitan v americkom Yosemite.

Pripravení sú aj skvelí hostia, napríklad horolezec Vladimír Linek, ktorý sa predstaví s multimediálnou prezentáciou o slovenskom prvovýstupe svetovej úrovne na Pik Alexandra Bloka v Kirgizstane.

Piatky dopoludnia bývajú už obvykle venované obľúbenému špeciálnemu filmovému bloku pre organizované školské skupiny a aj tento rok je pripravená zaujímavá výberovka.Organizátori sa opäť snažili vybrať to naj z festivalu tak, aby program mládež zaujal viac ako smartfóny.

Viac o prehliadke filmov na : www.festival.rockedge.sk


 
 

Ako udržať krok s dobouVytlačiť
 

Prednášky pre aktívnych seniorov, pre žiakov, študentov,  učiteľov, pedagogických zamestnancov, rodičov a všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o problematike riešenia konfliktov, hádok, nedorozumení či o mediácii. Stačí sa prihlásiť. 

Rodinné centrum V dobrom aj v zlom

s podporou mesta PREŠOV

pozýva na prednášky 

„Pomoc seniorom pri riešení konfliktných situácií v rodine“

/v rámci projektu  „Seniori ako udržať krok s dobou“/

Hravo riešime konfliktné situácie

/pre školy a školské zariadenia/

Konflikty v rodine ani v školskom prostredí nemusia byť problémom, môžu byť výzvou.

Prednášky sú organizované skupinovo, v prípade záujmu Vás odborníci radi navštívia

Cena:  Bezplatne       /Projekt je finančne podporený mestom Prešov/ Seniori ako udržať krok s dobou                      Trvanie:    60  minút

Prihlásenie :

Rodinné centrum V dobrom aj v zlom, Nám. Mieru 1, 080 01 Prešov Tel. kontakt:  0905135032,  0907338757

Trvanie: Do konca novembra

CIEĽ: Cieľom je predchádzať konfliktným situáciám v rodine naučiť sa efektívne komunikovať a sebapresadzovať. Napomáhať k rozvoju medzigeneračných vzťahov.  Priblížiť význam a výhody mediácie ako alternatívneho spôsobu  riešenia konfliktov a sporov. Vzdelávať v oblasti  komunikácie a  mediácie - i v oblasti  školskej mediácie - ako aj využívania mediácie pri riešení konfliktov a  sporov. Prispieť k rozšíreniu využívania mediácie ako metódy zabezpečujúcej vyriešenie konfliktu k obojstrannej spokojnosti sporových strán, naučiť riešiť konflikty s chladnou hlavou bez  emócií, hádok, autoritatívneho zásahu tretej strany.

Ponúkame:Seniori ako udržať krok s dobou

Praktickými cvičeniami zameriavame pozornosť na konflikt, fázy konfliktu a ukončenie konfliktu. Vedieme účastníkov prednášky k tomu aby vedeli rozpoznať konflikt a dokázali ho efektívne riešiť, zvyšovali svoje právne povedomie, sebavedomie, sebapoznanie a sebapresadenie.

Komu sú prednášky určené:

Prednášky sú určené pre aktívnych seniorov, pre žiakov, študentov,  učiteľov, pedagogických zamestnancov, rodičov a všetkých ktorí majú záujem dozvedieť sa o tejto  problematike /Konflikt, Hádka, Nedorozumenie, Mediácia  ......./


 
 

V Rákociho paláci spoznáte prácu hasičov na vlastnej kožiVytlačiť
 

Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu už túto nedeľu (14.10.) uvidieť špeciálnu techniku, ktorá sa v súčasnosti používa pri likvidácii požiarov. Pripravené sú praktické ukážky v podaní profesionálnych a dobrovoľných hasičov, či prehliadka historických exponátov. Program sa začne o 14-tej v átriu Rákociho paláca a na svoje si prídu aj tí najmenší.V Rákociho paláci spoznáte prácu hasičov na vlastnej koži

Podujatie pod názvom Hasiči o hasičoch je náhradnou akciou za stretnutie z cyklu Leto s Rákocim, ktoré sa neuskutočnilo pre nepriaznivé počasie. Svoju prácu a modernú techniku predstavia návštevníkom príslušníci Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Prešove a členovia Dobrovoľného hasičského zboru.

„Pre deti, ale aj pre dospelých máme pripravené aktivity ako napríklad striekanie na terč a rôzne iné formy cvičenia hasičských zručností,“ prezradil Mgr. Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove.

Návštevníci si budú môcť prezrieť aj unikátnu expozíciu Z dejín hasičstva, ktorá je najväčšou svojho druhu na Slovensku. Jedným z výnimočných exponátov je parná striekačka, pomocou ktorej s najväčšou pravdepodobnosťou hasili požiar Bojnického zámku v máji 1950. Celá zbierka obsahuje viac ako 8 tisíc zbierkových predmetov, pričom najstarší pochádza z 18-teho storočia.

V Rákociho paláci spoznáte prácu hasičov na vlastnej koži„Expozícia obsahuje dvojkolesové a štvorkolesové striekačky na ručný pohon, motorové striekačky a požiarne automobilové vozy československej výroby. Zaujímavé sú aj rôzne súčasti hasičskej výzbroje, ako napríklad kožené či plátenné vedrá vodné pušky, dobové prilby a uniformy, ale aj samaritánske pomôcky,“ hovorí Lazorík.

Podujatie sa uskutoční na základe dlhodobej spolupráce múzea so záchrannými zložkami. Jeho cieľom je predstaviť verejnosti hasičské povolanie a v neposlednom rade aj popularizovať históriu požiarnej ochrany a techniky.

„Návštevu nášho múzea sa snažíme Prešovčanom ale aj ostatným turistom oživiť zaujímavým programom. Cyklus podujatí Leto s Rákocim tak ponúka príjemne strávené nedeľné popoludnie pre celú rodinu,“ dodáva  riaditeľka Krajského múzea v Prešove a autorka tohto projektu PhDr. Mária Kotorová, PhD.

Záštitu nad podujatím prevzala primátorka mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová a predseda Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milan Majerský, PhD.

ooo

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956.  Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo svetabábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.


 
 

Aktívne si pýtajme slovenské - každý deň!Vytlačiť
 

Aktívny prístup k nakupovaniu znamená aj komunikáciu s predajcami. Národné dni na podporu ekonomiky Slovenka sú na to dobrou príležitosťou.

Počas Národných dní na podporu Aktívne si pýtajme slovenské - každý deň!ekonomiky Slovenka (15. - 21. októbra 2018) majú občania príležitosť, aby aktívne pristupovali k nákupom. Aby nielen nakupovali, ale aj komunikovali s predajcami a dávali im tipy na dobré domáce produkty, aby ich upozorňovali, ak niečo v regáloch chýba.

Každoročne sa do Pýtajme si slovenské zapája viac ako milión občanov Slovenska. Za posledných pár rokov projektu Kvalita z našich regiónov, ktorého sú Národné dni súčasťou, sa podarilo zvýšiť záujem spotrebiteľov o sledovanie krajiny pôvodu pri nákupoch až o 60%. Je povzbudzujúce, že si spotrebitelia čoraz viac uvedomujú dôsledky svojho nákupného správania na makroekonomiku krajiny, v ktorej žijú.

Dôležitosť nakupovania domácich produktov sa stala celospoločenskou témou. Viac ako 60% ľudí sa doma, v práci, medzi priateľmi rozpráva o dopadoch nákupného patriotizmu na kvalitu nášho života.

Dozrel čas na rozšírenie komunikácie so spotrebiteľom o ďalšie, súvisiace oblasti, ako je neplytvanie potravinami či surovinovými zdrojmi a upriamenie ich pozornosti na hodnoty, ktoré sú v nich ukryté a ako sa k nim správať. Dozrel čas na poukázanie ďalších súvislosti, ktoré sú spojené s nakupovaním domácich produktov, teda nielen na dopad na našu ekonomiku, ale aj na naše zdravie, životné prostredie a taktiež na celú kvalitu života, za ktorú nesieme spoločnú zodpovednosť a ktorú vytvárame na základe nášho správania počas života každého z nás.


 
 

V sobotu vyzveme v Lige majstrov portugalského šampióna Sporting LisabonVytlačiť
 

Prvú polovicu vystúpení v skupinovej fáze Ligy majstrov ukončia hádzanári Tatrana Prešov v sobotu 13. októbra od 18. hodiny v domácej Tatran handball aréne stretnutím s portugalským majstrom Sportingom Lisabon. Duel dvoch šesťbodových tímov môže veľa napovedať do bojov o dve postupové miestenky do play-off.

V sobotu vyzveme v Lige majstrov portugalského šampióna Sporting LisabonHoci Tatran a Sporting proti sebe ešte nikdy nenastúpili, portugalský majster Tatran Handball Arénu pozná. A má na ňu dobre spomienky. Predstavil sa v nej totiž v minulej sezóne v rámci kvalifikácie Ligy majstrov, no k očakávanému vzájomného súboju zeleno-bielych tímov vtedy neprišlo. Prešov totiž zaváhal v semifinále s rakúskym majstrom Alplou Hard, zatiaľ čo Sporting si poradil s fínskym Cocksom (31:27) a po výhre nad Hardom (35:34) si zahral skupinovú fázy Ligy majstrov.

„Sporting má dobré mužstvo. Má takých hráčov ako Nikčevič, strednú spojku Ruesgu, či dvojicu dobrých brankárov. V Lige majstrov však nie je žiadny zápas ľahký, čo sa naposledy ukázalo aj proti Čechovským medveďom. Ak zahráme dobre v obrane, bude všetko OK. Uvidíme, ale ja som optimista,“ uviedol tréner Tatrana Prešov Slavko Goluža.

Kým naposledy ruský tím z Čechovských medveďov mal na súpiske kompletný výber zo svojej krajiny, Sporting je oproti tomu medzinárodným mixom zloženým z hráčov až z deviatich krajín. Ešte v minulej sezóne za nich hral aj bývalý hráč Tatrana Michal Kopčo, aktuálne pôsobiaci vo francúzskom US Ivry.

Duel rozhodujú poľskí rozhodcovia Marek Baranowsko a Bogdan Lemanowicz. V priamom prenose ho odvysiela Sport 2.

V tabuľke C-skupiny majú totiž pred vzájomným duelom oba tímy, rovnako ako dánsky Bjerringbro-Silkeborg, nielen po šesť bodov, ale dokonca aj rovnaký rozdiel v skóre (+12). Aj to signalizuje mimoriadne vyrovnaný a možno aj kľúčový zápas. Tatran naposledy po troch víťazstvách (Istanbul 28:22, Bjerringbro-Silkeborg 26:24 a Metalurg  29:24) doma zaváhal proti ruským Čechovským medveďom (27:28) a zaznamenal prvú prehru v prestížnej súťaži. Sporting v stredu zaznamenal v siedmom zápase prvú ligovú prehru (s Maia-Ismai 25:26) , napriek tomu vedie ligovú tabuľku.

 


 
 
Položky 1-8 z 1150
ÚvodÚvodná stránka