Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

S úsmevom do školy Vytlačiť
 

Školský rok začneme v Prešove veselo. Na Hlavnej ulici bude 3. septembra nielen zábava, ale aj prezentácia rôznorodého umenia.S úsmevom do školy 

Mesto Prešov už jedenásty krát organizuje podujatie s názvom DO ŠKOLY S ÚSMEVOM 2018, ktoré sa uskutoční 3. septembra od 13:00 h na pódiu v centre mesta. Na tejto akcii sa roztancujú nielen, základné umelecké školy, ABC Centrum voľného času, ale aj nádejné kultúrne kolektívy, speváci, speváčky, tanečníci, herci, muzikanti, v neposlednom rade tiež športové družstvá i jednotlivci, ktorí reprezentujú mesto Prešov doma i v zahraničí.

Hlavnou myšlienkou tohto nielen zábavného, ale aj náborovo–prezentačného podujatia je ukázať možnosti aktívneho využitia voľného času detí a mládeže mimo školských povinností prostredníctvom kultúrnych a športových kolektívov v meste. Po zhliadnutí krátkych ukážok kolektívov a voľno-časových centier sa mládež môže priamo prihlásiť do niektorých z prezentovaných krúžkov.

Vidíme sa 3. septembra, dovtedy ešte pekné a pohodové prázdniny!

www.presov.sk


 
 

V Krajskom múzeu si môžu deti vyrobiť vlastnú soľnobanskú čipkuVytlačiť
 

Remeslo má zlaté dno. Už tento štvrtok sa o tom môžu presvedčiť aj najmenší návštevníci Krajského múzea v Prešove. Zoznámia sa tu s tradičným čipkárstvom a ak budú šikovní, môžu si odniesť aj malý darček.

V Krajskom múzeu si môžu deti vyrobiť vlastnú soľnobanskú čipkuPodujatie Zlatá čipka je súčasťou cyklu Netradičné prázdniny v múzeu. Deti sa tu oboznámia s históriou rozvoja čipky v Soľnej Bani a s tým, prečo, ako a kto sa jej výrobe venoval.

„Výroba čipiek paličkovanou technikou má v Soľnej Bani pri Prešove dlhoročnú tradíciu. Je to jedno z mála remesiel, ktoré sú živé dodnes,“ hovorí etnografka Krajského múzea v Prešove Mgr. Michaela Dvoekonko.

Odborná lektorka deťom ukáže rôzne druhy čipiek a charakteristické vzory, farby a techniky. Zároveň si budú môcť vyskúšať základné techniky paličkovania.

„Podujatie je vhodné aj pre začiatočníkov. Ak sa im podarí, môžu si vypaličkovať a vziať domov náramok alebo záložku do knihy,“ dodáva Dvoekonko.

Na v poradí už piaty tohtoročný denný tábor sa treba nahlásiť vopred. Jeden vstup bude v dopoludňajších hodinách o desiatej a druhý o trinástej popoludní.

ooo

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956.  Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo svetabábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

 


 
 

Prešovský strom môžete podporiť aj v letnej fotosúťažiVytlačiť
 

Prešovské Ginko dvojlaločné, ktoré je finalistom ankety Strom roka, môžete podporiť aj na Instagrame. Stačí sa s ním odfotiť a využiť pritom kreativitu a fantáziu. Na najoriginálnejšiu fotku čaká aj špeciálna cena.

Vaše kreatívne fotografie nezabudnite doplniť hashtagom #anketastromroka2018 a označiť aj mesto Prešov a Nadáciu Ekopolis (@nadaciaekopolis).

Prešovský strom môžete podporiť aj v letnej fotosúťažiGinko dvojlaločné je strom, ktorý rastie v Záhrade umenia v Prešove. Patrí medzi unikáty, prežil akoby len zázrakom. Svoje prvé roky rástol v krásnej meštianskej záhrade, no v období socializmu sa v tomto areáli rozhodli postaviť kúpalisko. Výrubu sa strom našťastie akoby zázrakom vyhol – nedokázali ho vytrhnúť s jeho silnými koreňmi. Hoci ho málokto pozná, dodnes tvorí majestátnu dominantu v Záhrade umenia.

Vek prešovského ginka sa odhaduje na približne 120 rokov, obvod jeho kmeňa je 270 centimetrov a vysoký je 25 metrov. 

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2018 a postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur.

Všetko o ankete a hlasovaní nájdete TU.


 
 

Blíži sa 6. ročník sídliskového festivalu Šváby v akciiVytlačiť
 

Množstvo zábavy, hudby, tanečných vystúpení, skvelých športových výkonov i atrakcií pre deti - to všetko na vás čaká už tento víkend v Prešove na obľúbenom sídliskovom festivale Šváby v akcii.

Aj miesta, o ktorých by ste to možno nepovedali, majú potenciál vytvoriť špecifický a zaujímavý festival s nenapodobiteľnou atmosférou.

Blíži sa 6. ročník sídliskového festivalu Šváby v akciiUž tento víkend, 18. - 19. augusta 2018, bude sídlisko Šváby v Prešove hostiť  6. ročník sídliskového festivalu športu a umenia Šváby v akcii 2018. Festival sa uskutoční v areáli ZŠ Važecká a večerný program sa presunie do podniku U Greka.

Festival tvorí 6 amatérskych športových turnajov, ktoré sú otvorené pre každého bez rozdielu a na víťazov čakajú krásne ceny. Súťažiť sa bude vo futbale, volejbale, streetballe, florbale, tenise a po novom už aj v šípkach. Registrácia na turnaje je stále otvorená.

Na svoje si prídu Prešovčania aj návštevníci z okolia. Po športových turnajoch je pre nich pripravený kultúrny program zahŕňajúci tanečné vystúpenia a street-dance battle, ukážky bojových umení, vystúpenia mažoretiek, gymnastiek, workout súťaž, akrojoga a dokonca aj airsoft súboj. Kultúrny program v nedeľu zakončí bohatá tombola.

Blíži sa 6. ročník sídliskového festivalu Šváby v akciiPre najmenších sú prichystané tvorivé dielne, súťaže, maľovanie na tvár a metalické tetovania. Novinkou bude filmársky workshop a kriedové grafitti.

Príjemnou bodkou na záver festivalu bude večerný program v podniku u Greka, kde vystúpia mladé kapely Unforeseen, TomFrom a Wandererove segry. Po nich si určite nenechajte ujsť mystickú ohňovú šou a ohňostroj!

Podujatie sa koná pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej. Projekt realizuje skupina dobrovoľníkov Rady mládeže Prešovského kraja a uskutoční sa vďaka programu Spojme sa pre dobrú vec 2018 Nadácie Orange.


 
 

Náruč potvrdila kvalitu certifikátomVytlačiť
 

Zariadenie pre seniorov Náruč na Veselej ulici získalo akreditovaný certifikát systému manažérstva kvality. Proces certifikácie trval takmer pol roka.

Akreditovaný certifikát systému manažérstva kvality vydal Certifikačný orgán systémov manažérstva PQM, s.r.o., Banská Bystrica, ktorý tak potvrdil, že Zariadenie pre seniorov Náruč zaviedlo a používa systém manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001: 2016/EN ISO 9001: 2015 v odbore Starostlivosť o staršie osoby a osoby so zdravotným postihnutím v pobytových zariadeniach.Náruč potvrdila kvalitu certifikátom

„Prípravný proces zameraný na budovanie systému manažérstva sme začali už na začiatku roka. Zamestnanci boli počas vzdelávacích aktivít oboznámení s požiadavkami na systém manažérstva kvality s orientáciou na procesný prístup a modelovanie procesov, metódy a nástrojov kvality. Vedúci zamestnanci získali certifikát manažéra kvality a ďalších desať absolvovalo vzdelávanie zamerané Náruč potvrdila kvalitu certifikátomna činnosť interného audítora,“ uviedol riaditeľ ZPS Náruč Jozef Dobrovič.  

Koncom mája certifikačný orgán systémov manažérstva vykonal v zariadení audit, na základe ktorého bolo preukázané, že systém manažérstva spĺňa požiadavky vyššie uvedenej normy.    

„Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave certifikácie a prajeme si, aby zariadenie prostredníctvom svojich zamestnancov a prijatej Politiky kvality stále dokázalo zvyšovať kvalitu života klientov,“ dodáva Jozef Dobrovič.


 
 

V Rákociho paláci odhalia zabudnutý list Štúra a HurbanaVytlačiť
 

Krajské múzeum v Prešove predstaví najväčšie literárne skvosty svojich zbierok. Okrem iného aj list, ktorý tu ostal po návšteve Ľudovíta Štúra a Jozefa Miloslava Hurbana v Prešove. Návštevníci múzea budú môcť nazrieť aj do jedinečných originálnych dokumentov ako sú napríklad Žiadosti slovenského národa.

V Rákociho paláci odhalia zabudnutý list Štúra a HurbanaV rámci cyklu Čaj o piatej u Rákociho odhalí Krajské múzeum v Prešove svoje výnimočné zbierkové predmety. Rok 2018 prináša mnoho dôležitých výročí slovenskej štátnosti. Počas podujatia Literárny Prešov a východné Slovensko v národnom obrodení si preto návštevníci okrem iného pripomenú aj významné udalosti v dejinách formovania slovenského národa.

„Jedným z týchto medzníkov je revolúcia roku 1848 – 1849 a dobrovoľnícka výprava, ktorá zasiahla aj východné Slovensko,“ prezradila o podujatí literárna historička Krajského múzea v Prešove Viera Kačmaríková.

Odborná pracovníčka predstaví návštevníkom múzea aj obdobie potláčania túžby Slovákov po slobode v národnoobrodeneckom období. Reprezentovali ho významní predstavitelia nášho kultúrneho a literárneho života, ktorí boli spojení priamo s Prešovom.

„Pohľad do minulosti je pre bežného človeka dnes často neatraktívny. Mnohí si ale neuvedomujú, že práve naši predkovia sa postarali o našu samostatnosť a slobodu, ktorú teraz žijeme,“ dodáva Kačmaríková.

Na návštevníkov čaká malé pohostenie a mnoho zaujímavých informácií. Dozvedia sa napríklad aj to, prečo bolo východné Slovensko izolované a čím sa odlišovalo od ostatných častí dnešného územia. Podujatie sa uskutoční v stredu 15.8. o 17-tej.

ooo

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956.  Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou  pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku  Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo svetabábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

 


 
 

Prešovský rómsky festival zaplnil Hlavnú ulicuVytlačiť
 

Centrum Prešova ožilo počas víkendu rómskou kultúrou v podaní umelcov reprezentujúcich túto komunitu. Diváci na zaplnenej Hlavnej ulici tlieskali muzikantom, spevákom či tanečníkom.Prešovský rómsky festival zaplnil Hlavnú ulicu

„Prešovský rómsky festival si dáva za cieľ zlepšovať vzájomné vzťahy medzi rómskom minoritou a majoritou v Prešove,“ pripomína Roman Eštočák, ktorý prišiel s myšlienkou organizovania Prešovského rómskeho festivalu v roku 2012. 

Tento festival sa tak postupne stal miestom, ktorý dáva priestor na prezentáciu nielen profesionálnym, ako aj amatérskym umeleckým telesám. „Svoje umenie tak okrem profesionálov môžu predvádzať aj tanečníci, speváci, hudobníci či spevácke zbory Prešovský rómsky festival zaplnil Hlavnú ulicuz jednotlivých komunitných centier. Našou aktivitou nepriamo podporujeme aj činnosť mimovládnych organizácií, komunitných centier či základných škôl, ktoré umelecké žiacke zoskupenia pripravujú na ich účinkovanie,“ dopĺňa pán Eštočák.

V programe sa tentoraz predstavili súbory z komunitných centier v Bidovciach, Sabinove, Veľkom Šariši, v Hanušovciach nad Topľou i v prešovskej Starej tehelni. Ovácie zožali aj umelci z Očovej, Tomáš Ščuka zo Spišskej Novej Vsi, Devleskere Čhave z Telgártu či umelecké zoskupenia Dusi Band, Gipsy Saxofon Band, Romano Hangos a Ondrej Ferko. Z Českej republiky sa na festivale predstavili skupiny Rumungre a Bengas. 

Prešovský rómsky festival je podľa neho jedným z najväčších a najvýznamnejších festivalov na Slovensku. „Máme čoraz vyššiu návštevnosť, ukazuje sa, že námestie je už primalé, preto sa obzeráme po inom, vhodnejšom prostredí, kde by sme festival preniesli, pretože naďalej chceme rozvíjať jeho dôstojnosť a tradíciu,“ konštatuje Roman Eštočák.

Festival svojou záštitou podporila aj prešovská primátorka Andrea Turčanová.


 
 

V septembri môžete byť aj vy aktívnym dobrovoľníkomVytlačiť
 

Prešovské dobrovoľnícke centrum štartuje prípravu na septembrové Dni aktívneho dobrovoľníctva – DAD 2018. Zapojiť sa môžete aj vy, a to už teraz prostredníctvom formulára.

Aj tento rok pripravuje Prešovské dobrovoľnícke centrum pre organizácie možnosť otvoriť svoje brány a predstaviť svoju činnosť širokej verejnosti počas Dní aktívneho dobrovoľníctva 2018. V celom Prešovskom kraji budú mať záujemcovia možnosť prísť na chuť dobrovoľníctvu a zažiť hrdinstvo od 17. - 29. septembra.

V septembri môžete byť aj vy aktívnym dobrovoľníkomCieľom podujatia je motivovať ľudí k dobrovoľníckej činnosti, organizácie k propagácii svojich aktivít a dokázať, že ľahostajnosť by v spoločnosti nemala mať miesto.

V prvej fáze sa môžu prihlásiť organizácie, školy, KC, kluby i cirkevné spoločenstvá, ktoré pripravia aktivitu, vhodnú aj pre nováčikov. Keďže organizácie najlepšie vedia, kde a v čom potrebujú pomôcť, Prešovské dobrovoľnícke centrum im následne poskytne potrebnú pomoc pri propagácii, konzultáciách i úhrade časti materiálnych nákladov. 

Viac informácií nájdete vo výzve na webovej stránke:  http://www.dobrovolnictvopo.sk/dad

Prihlásenie je možné do 25. augusta 2018, prostredníctvom formulára na tomto odkaze:  https://lnk.sk/bA16

V roku 2017 prijalo výzvu na zapojenie sa 1133 dobrovoľníkov, ktorí spolu odpracovali 4755,5 hodín. V roku 2018 to môže byť ešte viac nadšencov. Už 10 rokov totiž objavuje Prešovské dobrovoľnícke centrum DOBRO. Objavte ho s ním. Buďte superhrdinom, staňte sa dobrovoľníkom. :-)


 
 
Položky 1-8 z 1052
ÚvodÚvodná stránka