Mesto PREŠOV

Sobota - 30. júl 2016
 

Vedci v dobrej nálade

V rámci podujatia Vedecká roadshow navštívili prešovskú radnicu viacerí slovenskí vedci. V uvoľnenej atmosfére ukázali, že nie sú „suchári“ v bielom plášti, a že o svojej práci dokážu rozprávať s nadhľadom.

Vedci, ktorí v rámci podujatia Vedecká roadshow nedávno dvakrát navštívili Prešov, neobišli ani radnicu. Po zaujímavých prednáškach zameraných na propagáciu vedných študijných odborov sa o svojich poznatkoch rozrozprávali aj s vedením mesta.

V diskusii sa ukázalo, že veda vôbec nie je nudná, je to živá, občas dokonca veselá oblasť života, hlavne pre tých, ktorí si z nej nerobia traumu. Na odľahčenie vážnych informácii si tak napríklad fyzici vo svojich prednáškach dovolia používať husle, drumbľu či iné hudobné nástroje, čo je vraj veľmi dobrý spôsob na pochopenie toho, čo je frekvenčné spektrum. Pre budúcich študentov boli zaujímavé aj pokusy s výbuchmi, predvádzanie možnosti robotiky či rôzne ďalšie interaktívne aktivity.

Hovorilo sa však aj o vážnejších témach – napríklad o tom, že medzi študentmi klesá záujem o technické predmety. „Je potrebné si uvedomiť, že technika je zaujímavá aj z perspektívy uplatnenia v humanitných vedách, “ zaznelo.

Známi vedci ako matematik Milan Ftáčnik, fyzik pôsobiaci v CERN-e Karel Šafařík, biológ Slavomír Mindek, a ďalší, skonštatovali, že v Prešove majú študenti veľký potenciál. „Boli sme prekvapení úrovňou ich vedomostí, vďaka čomu umožnilo živo reagovať na to, čo sme im predvádzali. Myslíme si, že táto generácia nie je pre technické vedy ešte stratená. Potom, aby sa stal človek vedcom, je to už len o cieľavedomosti, vytrvalosti a zodpovednosti, “ zhodli sa.


Zverejnil: Milan Grejták 12.11.2015 13:54
Aktualizoval: Milan Grejták 12.11.2015 14:02 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.