Mesto PREŠOV

Nedeľa - 24. júl 2016
 

Magna Via

Kedysi bola dôležitou poštovou a prepravnou cestou v bývalom Rakúsko-Uhorsku a viedla cez dnešné Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajinu. Dnes sa začína pomaly vracať k zašlej sláve.

Vďaka združeniu Magna Via sú už v 40-tich rôznych mestách a obciach Slovenska osadené žulové dlaždice s logom Magna Via, od Bratislavy až po Sobrance. Vo štvrtok 14.10.2010 pribudne ďalšia aj v Prešove.
O 11.30 hod. ju slávnostne odhalí primátor mesta Pavel Hagyari spolu s predsedom združenia Jozefom Húskom a ďalšími hosťami. Umiestnená bude pri zastávke MHD pred divadlom DJZ a hotelom Dukla.

„Všetky cesty niekam vedú. Aj keď poštové cesty sa zmenili, zmenili sa formy komunikácie, je skvelé, že si vieme pripomenúť históriu, ktorá stáročia ovplyvňovala komunikáciu našich predkov a nášho mesta“, uvádza na margo tejto udalosti primátor mesta.
Podľa Jozefa Húsku je súčasťou projektu aj odovzdávanie tabuliek s logom Magna Via, ktoré sa umiestňujú na stenách pri vchodoch do podnikov poskytujúcich služby pre cestovných ruch v koridore historickej cesty. V Prešove sú už jej držiteľmi hotel Dukla, reštaurácia Via Magna a čoskoro ju dostane aj Hotelová akadémia.
„Máme záujem zapojiť do toho aj ďalšie školy a Prešovskú univerzitu, aby mládež a študenti obnažovali prírodné, kultúrne a historické dedičstvo na ceste Magna Via pre cestovný ruch“, upresnil predseda združenia.

História cisársko-kráľovskej poštovej cesty, projektovanej v 16. storočí siaha do obdobia vojen. Na rozkaz panovníka Ferdinanda I. bola k štyrom tratiam z Viedne do Ľvova, Carihradu, Kronštatu a Karlstadtu dobudovaná v r. 1550 jedna z najdlhších poštových a dopravných spojníc, ktorá mala celkom 56 poštových staníc. Jednotlivé stanice boli od seba vzdialené dve poštové míle (cca 15 km) a súčasťou boli i stravovacie a ubytovacie objekty a tiež hospodárske budovy pre ustajnenie koní. Poštovú stanicu spravoval magister postae, ktorému podliehali postilioni. Títo vykonávali samotnú dopravu, pôvodne na koňoch, neskôr na poštových vozoch. Svoj príchod oznamovali trúbkou, ktorá ostala dodnes symbolom pošty.


Zverejnil: Iveta Adamová 13.10.2010 13:26
Aktualizoval: Iveta Adamová 13.10.2010 13:38 tlačiťVerzia pre tlač
 
 

(C) Vádium s.r.o a mesto Prešov 2009 | spracované v redakčnom systéme TESMUR.CMS
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.