Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Splnený sen o svadbeVytlačiť
 

Svadobný pochod, pierko pre ženícha, obrad v záhrade, úsmevy, potlesk, gratulácie hostí, no predovšetkým emócie vládli na zvláštnej svadbe, ktorá sa mohla uskutočniť vďaka nadšeniu a pomoci Prešovčanov.Splnený sen o svadbe

„Príbeh manželov Hronských je povzbudením pre každého z nás,“ vyslovila primátorka Andrea Turčanová, ktorá Milana a Anastáziu zosobášila na netradičnom mieste – v záhrade areálu Červeného kríža. Toto miesto sa v tej chvíli stalo centrom pre všetkých, ktorí sa rozhodli tejto dvojici pomôcť.

„Pani Stazka trpí onkologickým ochorením a zakrátko podstúpi agresívnu liečbu. Preto sme sa rozhodli že im splníme ich malý sen,“ vysvetlila pozadie príbehu manželov Viki Potášová z OZ Podaj ďale, ktorá spolu s ďalšími zanietencami svadbu zorganizovala. „Láska nemusí byť dokonalá, láska musí byť pravdivá. Taká je aj láska medzi Milanom a Anastáziou,” dodala

Dvojica je spolu už viac ako desať rokov. „O svadbe sme uvažovali už po našom zoznámení sa, no nevyšlo to,“ rozprával pán Milan. Pre oboch je to už druhý vzťah. Pani Anastázia ovdovela, Milanovi prvé manželstvo nevyšlo. S dvomi deťmi však udržiava krásny vzťah, obe prišli aj na túto svadbu.  Nechýbali ani dvaja vnuci.

Láska Milana a Anastázie trvá aj po desiatich rokoch, hoci pritom museli prekonávať rad životných skúšok. „Najťažšie bolo dozvedieť sa o chorobe, ktorá postihla moju pani i môjho vnúčika,“ len ťažko zadržiaval slzy Milan. Jeho štvorročný vnuk totiž tiež trpí onkologickým ochorením. „Prajeme si len zdravie,“ zhodli sa manželia.

„Bez pomoci iných by sa naša svadba uskutočnila asi ťažko. Sme vďační za všetko,“ dodali rozhodnutí bojovať s osudom.


 
 

Škola patrí gymnastkámVytlačiť
 

Priestory Základnej školy Matice slovenskej patria ešte do konca tohto týždňa malým gymnastkám  prešovského klubu modernej gymnastiky Laser- Delta. Pripravujú sa tam na novú gymnastickú sezónu. Škola patrí gymnastkám

Gymnastky okrem tvrdej prípravy, o ktorú sa starajú trénerky Alina Kravchenko, Karin Vaňová, Andrea Fecková a Adriána Lešigová majú pestrý výber aktivít ako fitness, balet a voltíž.

Tento unikátny projekt je kombináciou detského tábora s dennou dochádzkou, spojený so športovými aktivitami zameraných na modernú gymnastiku. Dievčatá rôznych vekových skupín si tak aj počas leta udržiavajú výkonnostnú úroveň a zdokonaľujú sa v tomto rýdzo dámskom športe.

Aj počas prázdninového obdobia tak predbieha príprava na súťažné obdobie, ktoré je predo dvermi. Moderné gymnastky Laser-Delta Prešov našli na ZŠ Matice slovenskej 13 výborné podmienky, kde trávia nielen tréningový proces, ale aj relax v podobe popoludňajšieho spánku a spoločne stráveného času pri raňajkách, desiatách, obedoch i olovrantoch, utužuje kolektív našich športových nádejí.

O tom, že je to správna cesta svedčí aj fakt, že  aj napriek svojej krátkej histórii má tento klub za sebou množstvo podujatí a súťaží a to nielen na domácej pôde, ale aj v zahraničí, kde gymnastky získali 3 zlaté, štyri strieborné a sedem bronzových medailí. 


 
 

Motýlie krídla FlyAn - Jany Tomko FerenčíkovejVytlačiť
 

Park kultúry a oddychu v Prešove , galéria Caraffova väznica a autorka Jana Tomko Ferenčíková Vás pozývajú na debutovú módnu prehliadku  pod názvom ,,Motýlie vyznanie“, ktorá sa uskutoční 22.8. o 16.00 hod. pred Caraffovou  galériou na Floriánovej ulici.Motýlie krídla FlyAn - Jany Tomko Ferenčíkovej

Názov Motýlie vyznanie vystihuje umeleckú dušu autorky ako aj jej pseudonym "FlyAn" .    

Do svojich módnych kúskov vkladá cez rozmanitosť farieb  duchovné námety  a odkazy zo sv. písma zakomponované v kvetoch či motýľoch. V popredí je žena, ktorá je Božou princeznou a každý model dostáva svoj zmysel v nej.

Autorka v troch vstupoch predstaví svoje ručne maľované modely, ktoré doplnia hand made výrobky – kabelky , šperky , topánky apod. 

Môžete sa tešiť na nezvyčajné tuniky, dúhové šaty, kožené tašky ladené k originálnym topánkam a samozrejme šperky ktoré zvlášť  dotvárajú už neobyčajný celok.

Počas podujatia sa predstavia speváčky Klaudia Krivá a Janka Petríková

V prípade zlého počasia sa podujatie uskutoční v interiéri galérie. Vstup na podujatie je voľný.


 
 

Víťazstvá, ktoré pomáhajúVytlačiť
 

Biela pastelka, symbol Víťazstvá, ktoré pomáhajúpomoci v na prvý pohľad neriešiteľných situáciách v živote nevidiacich a slabozrakých, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Každá z nich sa premení na pomocnú ruku podanú pri snahe naučiť sa samostatne a najmä bezpečne chodiť s bielou palicou, variť, postarať sa o domácnosť, pracovať s počítačom a mnoho iných činností, z ktorých každá je malým víťazstvom. Víťazstvom, ktoré ľuďom so zrakovým postihnutím pomôže viesť plnohodnotný život.

Ulice miest a obcí po celom Slovensku budú našim tradičným dvojčlenným tímom patriť 22. a 23. septembra. Informačné stánky sa opäť naplnia najrôznejšími kompenzačnými a optickými pomôckami a odpoveďami na všetky vaše otázky o živote so zrakovým postihnutím.

Úvodný výkop kampane urobíme vo štvrtok 21.9. v Europa SC v Banskej Bystrici, rodnom meste ambasádora Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobného futbalistu roka Mareka Hamšíka. Piatok 22.9. medzi 10.00 a 17.00 nás budete môcť stretnúť na viacerých miestach. Poznačte si: City Aréna v Trnave, OC MAX v Trenčíne, OC Centro v Nitre, Ul. 17. novembra v Topoľčanoch, Mirage SC v Žiline, Divadelné námestie v Martine, ZOC MAX v Prešove, Námestie sv. Egídia v Poprade, Námestie Slobody v Humennom, Aupark v Košiciach a Eurovea v Bratislave, kde sa so sprievodným slovom speváčky a moderátorky Kristíny Prekopovej uskutoční hlavné podujatie Bielej pastelky 2017. V krajských mestách budeme navyše merať zrakové parametre deťom v predškolskom veku a dospelým, ponúkneme vám možnosť odfotiť sa s maketou Mareka Hamšíka a futbalovou loptou s jeho podpisom. Tešíme sa na vás!

Biela pastelka je v roku 2017 ohraničená 1. júnom a 31. decembrom. Podporiť aktivity pre nevidiacich a slabozrakých je možné príspevkom na účet verejnej zbierky SK23 1111 0000 0014 3025 8006 alebo do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách (školy, úrady, firmy a pod.), zaslaním SMS na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti všetkých mobilných operátorov alebo on-line na www.bielapastelka.sk.

Výnos verejnej zbierky bude použitý na:

  • špeciálne rehabilitačné programy zamerané na výcvik samostatnej chôdze s bielou palicou, kurzy Braillovho písma, práce s rôznymi kompenzačnými pomôckami, sebaobsluhy a pod.;
  • obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím zameranú na vytváranie rovnakých príležitostí;
    • odstraňovanie a prevenciu vytvárania architektonických a dopravných bariér;
    • oboznamovanie verejnosti s možnosťami riešenia problémov nevidiacich a slabozrakých ľudí.

 

Za akúkoľvek prejavenú podporu vám ďakujeme.


 
 

Do školy s úsmevomVytlačiť
 

Začiatok školského roku bude pre prešovské deti spojený so zábavou. Už po desiaty krát pre nich mesto pripravuje podujatie Do školy s úsmevom.Do školy s úsmevom

Pódium na pešej zóne v centre Prešova ožije 4. septembra od 12:00 h už po desiatykrát podujatím Do školy s úsmevom 2017.

Prítomných rozveselia a roztancujú nielen základné školy, základné umelecké školy, ABC Centrum voľného času, ale aj nádejné kultúrne kolektívy, speváci, speváčky, tanečníci, herci, muzikanti, v neposlednom rade tiež športové družstvá i jednotlivci, ktorí reprezentujú mesto Prešov doma i v zahraničí.

Hlavnou myšlienkou tohto nielen zábavného, ale aj náborovo–prezentačného podujatia, je ukázať možnosti aktívneho využitia voľného času detí a mládeže mimo školských povinností prostredníctvom kultúrnych a športových kolektívov v meste. Po zhliadnutí krátkych ukážok kolektívov a voľno-časových centier sa totiž mládež môže priamo prihlásiť do niektorých z prezentovaných krúžkov.

Vidíme sa 4. septembra, dovtedy ešte pekné a pohodové prázdniny!

Dajte like facebookovej stránke mesta Prešov a budete vždy v obraze ;) 


 
 

Vojnou postihnutá ukrajinská mládež v PrešoveVytlačiť
 

Viceprimátor Štefan Kužma sa v priestoroch prešovskej radnice stretol so stredoškolákmi z ukrajinskej bojovej zóny.

„Ďakujeme za prijatie, nie sme zvyknutí, že si u nás deti niekto tak všimne,“ zaznelo počas stretnutia s ukrajinskými stredoškolákmi, ktorí na Slovensko prišli v rámci projektu Spolu v Európe na pozvanie Komisie pre misie prešovskej archieparchie.

Vojnou postihnutá ukrajinská mládež v PrešoveOsemnásť stredoškolákov a ich štyria vedúci pochádza z ukrajinskej bojovej zóny. „Ide o deti, ktoré boli presídlené zo svojich domov, ich rodičia bojujú, niektorí ich vo vojne aj stratili. V našich domovoch nie je pokoj, na Slovensko sme prišli pookriať. Ďakujeme všetkým slovenským priateľom, ktorí nám pomáhajú,“ uviedla jedna z vedúcich Daria Voroncová

Pre väčšinu z týchto mladých ľudí  je to vôbec prvá návšteva Prešova a Slovenska vôbec. „Prešov je pekný, páčil sa nám ako to tu večer žije,“ zhodli sa školáci v rozhovore s viceprimátorom Štefanom Kužmom. Od neho sa dozvedeli nielen informácie o histórii Prešova či o tom, že v našom krajskom meste žije veľký počet Rusínov a Ukrajincov, ale aj o študijných možnostiach na tunajšej univerzite, ktoré už v súčasnosti využíva takmer 300 mladých ľudí spoza východných hraníc.

Mladí Ukrajinci, ktorí aj typickým odevom s ľudovým motívom demonštrovali hrdosť na svoju krajinu, budú na Slovensku dva týždne. Do nedele ich čaká spoznávanie Prešova a okolia, počas nasledujúceho týždňa sa presunú do Juskovej Vole na letné stretnutie mládeže.


 
 

V Prešove bude vo viacerých lokalitách odstávka prúduVytlačiť
 

Východoslovenská distribučná spoločnosť oznámila plánovanú odstávku elektrickej energie. Dotkne sa aj viacerých lokalít v Prešove.

21.08.2017

od 07:20 do 18:30

časť mesta Prešov - ul. Fintická úsek od č.d. 23 po č.d. 27, úsek od č.d. 21A po č.d. 6D, úsek od č.d. 2 po č.d. 21A, úsek od č.d. 21 po č.d. 1A; ul. Rybárská úsek od č.d. 2 po č.d. 12, úsek od č.d. 1 po č.d. 23; ul. Nová; ul. Jarná; ul. Trnková; ul. Topoľová; ul. Vranovská úsek od č.d. 49 po č.d. 71

21.08.2017

od 07:30 do 12:30

v meste Prešov: ul. Košická č.d.10, 14, 16

22.08.2017

od 07:20 do 18:30

časť mesta Prešov - ul. Kopaniny, ul. Lúčna, ul. Potočná, ul. Vodná, ul. Nová, ul. Železničná úsek od č.d. 29 po č.d. 39, úsek od č.d. 1 po č.d. 22; ul. Fintická úsek od č.d. 23 po č.d. 27, úsek od č.d. 21A po č.d. 6G, úsek od č.d. 31 po č.d. 47, úsek od č.d. 8B po č.d. 8C, úsek od č.d. 49 po č.d. 73, úsek od č.d. 77 po č.d. 101, úsek od č.d. 81 po č.d. 103

23.08.2017

od 07:20 do 18:30

časť mesta Prešov - ul. Fintická úsek od č.d. 23 po č.d. 27, úsek od č.d. 21A po č.d. 6D, úsek od č.d. 2 po č.d. 21A, úsek od č.d. 21 po č.d. 1A; ul. Rybárská úsek od č.d. 2 po č.d. 12, úsek od č.d. 1 po č.d. 23; ul. Nová; ul. Jarná; ul. Trnková; ul. Topoľová; ul. Vranovská úsek od č.d. 49 po č.d. 71

24.08.2017

od 07:20 do 18:30

časť mesta Prešov - Nižná Šebastová: celá ul. Kopaniny, celá ul. Lúčna, cel ul. Potočná, celá ul. Vodná, celá ul. Nová a časť ul .Železničná od č.d. 29 po č.d. 39, od č.d. 16 po č.d. 22 a časť uL. Fintická od č.d. 23 po č.d. 27, od č.d. 21A po č.d. 6G, od č.d. 31 po č.d. 47, od č.d. 8B po č.d. 8C, od č.d. 49 po č.d. 73, od č.d. 77 po č.d. 101, od č.d. 81 po č.d. 103, od č.d. 83 po č.d. 97 a od č.d.12A po č.d. 18

28.08.2017

od 07:20 do 18:30

časť mesta Prešov - Nižná Šebastová: úseky - ul. Fintická od č.d. 23 po č.d. 27, od č.d.21A po č.d. 6G, od č.d.31 po č.d. 47, celá ul Nová, celá ul. Kopaniny, ul.Rybárska od č.d. 2 po č.d. 12, od č.d. 1 po č.d. 23, ul . Fintická od č.d. 2 po č.d. 21A, od č.d. 21 po č.d. 1A, celá ul. Jarná, celá ul. Trnková,celá ul .Topoľova, ul Vranovská od č.d. 49 po č.d. 71

30.08.2017

od 07:00 do 18:00

časť mesta Prešov - Vydumanec párne č.d. 2 až 30, č.d. 34; nepárne č.d. 3, č.d. 45 až 85, chaty; 5 nových domov v IBV Pod Zabíjanovou

30.08.2017

od 07:20 do 18:30

časť mesta Prešov, Nižná Šebastová - ul. Fintická úsek od č.d. 23 po č.d. 47, úsek od č.d. 21A po č.d. 6G, úsek od č.d. 2 po č.d. 21A, úsek od č.d. 21 po č.d. 1A, úsek od č.d. 12A po č.d. 18, úsek od č.d. 83 po č.d. 97, úsek od č.d. 81 po č.d.103, úsek od č.d. 77 po č.d. 101, úsek od č.d. 73 po č.d. 49, úsek od č.d. 8B po č.d. 8C; ul. Nová; ul. Kopaniny; ul. Potočná; ul. Vodná; ul. Lúčna; ul. Rybárska úsek od č.d. 2 po č.d. 12, úsek od č.d. 1 po č.d. 23; ul. Jarná; ul. Trnková; ul. Belianská; ul. Železničná úsek od č.d. 21 po č.d. 27, úsek od č.d. 12 po č.d. 20, úsek od č.d. 16 po č.d. 22, úsek od č.d. 29 po č.d. 39; ul. Topoľová; ul. Vranovská úsek od č.d. 49 po č.d. 71

31.08.2017

od 07:00 do 18:00

časť mesta Prešov - Vydumanec párne č.d. 2 až 30, č.d. 34; nepárne č.d. 3, č.d. 45 až 85, chaty; 5 nových domov v IBV Pod Zabíjanovou

31.08.2017

od 07:20 do 18:30

časť mesta Prešov, Nižná Šebastová - ul. Fintická úsek od č.d. 23 po č.d. 27, úsek od č.d. 21A po č.d. 6G, úsek od č.d. 31 po č.d. 47, úsek od č.d. 2 po č.d. 21A, úsek od č.d. 21 po č.d. 1A; ul. Nová; ul.Kopaniny; ul.Rybárska úsek od č.d. 2 po č.d.12, úsek od č.d. 1 po č.d. 23; ul. Jarná; ul. Trnková; ul. Belianska; ul. Železničiarska úsek od č.d. 12 po č.d. 20, úsek od č.d. 21 po č.d. 27; ul. Topoľová; ul. Vranovská úsek od č.d. 49 po č.d. 71

ilustračný obrázok, zdroj: VSD, a.s.

 

 

 

 


 
 

Juraj Kukura si zahrá v rodnom PrešoveVytlačiť
 

Divadelnú hru Bratia Karamazovci v podaní pražského Činoherného klubu uvidia v stredu 6. septembra aj Prešovčania. Vo svojom rodnom meste sa v hlavnej úlohe predstaví Juraj Kukura.Juraj Kukura si zahrá v rodnom Prešove

Dostojevského román Bratia Karamazovci patrí k jeho najčastejšie spracovávaným dielam. Dramatizáciu, ktorú vytvorili herci pražského Činoherného klubu, uvidia v hosťovskom predstavení aj Prešovčania - na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského a bude jedným z mnohých kultúrnych príspevkov v rámci osláv 770. výročia prvej písomnej zmienky o Prešove.

„Rozhodne je to jedna z najsilnejších inscenácií tohto roku, ktorá je naviac plná výborných hereckých výkonov,“ skonštatoval vo svojom hodnotení Lukáš Křížek  z Divadelných novín, v ktorých ankete sa táto hra stala divadelnou inscenáciou roku 2015.

Režisér Martin Čičvák príbeh pokrvnej vraždy otca Karamazova a jej fatálnych následkov na synov, zasadil do modernej doby. Charizmatický herec, prešovský rodák,  Juraj Kukura  v nej stvárnil práve despotického otca. Za svoj herecký výkon v tejto inscenácii získal prestížnu cenu Divadelních novin za najlepší herecký výkon sezóny 2014/2015, ktorá sa udeľuje v rámci všetkých divadelných žánrov. Okrem toho bol za postavu Fjodora Karamazova nominovaný na výročnú Cenu Thálie českej Hereckej asociácie a na Cenu divadelnej kritiky 2015, udeľovanej renomovaným českým časopisom Svět a divadlo.

 


 
 
Položky 1-8 z 541
ÚvodÚvodná stránka