Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Národný týždeň manželstva aj pre PrešovčanovVytlačiť
 

Od 13. do 19. februára 2017 sa na Slovensku uskutoční Národný týždeň manželstva. Do tejto iniciatívy sa zapája aj mesto Prešov.

V dnešnej dobe, kedy je jednoduchšie kúpNárodný týždeň manželstva aj pre Prešovčanoviť nové veci ako opravovať staré, sa táto myšlienka môže zdať bláznivá. Avšak vzťahy nie sú materiálna vec. Nedajú sa rýchlo a ľahko vymeniť. Tie zlé nám nedajú spať, za to tie dobré prinášajú raj na zem.

Každý môže mať dobré manželstvo, len je potrebné na ňom pracovať. Z tejto myšlienky pramení aj iniciatíva Národného týždňa manželstva, ktorá prebehne už siedmykrát aj na Slovensku a v širšom okruhu druhýkrát aj v Prešove. Znovu pod záštitou primátorky mesta Andrey Turčanovej. V termíne od 13. do 19. februára 2017.

Národný týždeň manželstva je celosvetová kampaň na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína. Cieľom Národného týždňa manželstva je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. Vytvára priestor, kde si môžeme pripomenúť, že spokojné manželstvo nie je samozrejmosť, ale vzťah, ktorý by sme mali rozvíjať.

Na celoslovenskej úrovni Národný týždeň manželstva zastrešuje občianske združenie Národný týždeň manželstva a jeho pracovníci. V Prešove sa ho ujalo niekoľko dobrovoľníkov, ktorých cieľom bolo povzbudiť mieste organizácie a cirkvi, aby prispeli buď kvapkou do programu alebo nejakou zľavou, ktorú by manželské páry mohli využiť.

Celkovo môžeme bohatý program v Prešove rozdeliť do 4 skupín: nájdete v ňom (1) prednášky, diskusie či workshopy, (2) voľnočasové, kultúrne i športové aktivity, (3) svoje miesto má i duchovný program a samozrejme znovu je k dispozícii viacero rôznych (4) zliav, od zlatníctva a kvetinárstva až po rôzne kaviarne či čajovne. Manželia budú môcť napríklad využiť o polovicu zľavnený výstup na Vodárenskú vežu, s rovnakou zľavou sa budú môcť zúčastniť víkendového Objavovania Prešova,  pripravený je pre nich aj Valentínsky tanečný večer.

Veríme, že každý si bude môcť nájsť niečo, čo ho zaujme a čím bude môcť podporiť  svoje manželstvo. Tento týždeň s našou pomocou a potom v ďalších týždňoch vďaka vlastnej kreativite.

O celoslovenskej kampani sa môžete dozvedieť viac na stránke www.ntm.sk o Prešovskej kampani na stránke www.ntmpo.sk, kde nájdete kompletný popis programu i zliav.


 
 

Pre bezpečnosť PrešovčanovVytlačiť
 

Tento rok sa v Prešove rozšíri kamerový systém i obnoví časť jeho súčasného technického zariadenie. Počet kamier sa tak aj vďaka schválenému projektu zvýši na štyridsaťštyri.

Kamerový systém Mestskej polície v Prešove sa rozšíri o ďalšie štyri kamery. Po ich inštalovaní sa záber monitorovacieho systému zameria na lokalitu pri Sklade soli, priestor podchodu medzi autobusovou a železničnou stanicou, na Levočskej ulici sa plánuje s osadením dvoch kamier - otočnej i stacionárnej.

Cieľom projektu jPrešov, kamerový systéme prevencia a zníženie kriminality i ďalšie sledované aspekty pri ochrane verejného poriadku a životného prostredia. Dotácia vo výške 10 000 eur z  Rady vlády Slovenskej republiky a financie z vlastného rozpočtu budú v tomto roku použité na rozšírenie kamerového, monitorovacieho systému i obnovu časti súčasného technického zariadenia.

Pripravenosť na ich inštaláciu do mestského systému si prišla osobne obzrieť aj primátorka Andrea Turčanová, ktorú o aktuálnom stave i realizácii budúcich projektov informoval Imrich Olejník, zástupca náčelníka MsP v Prešove.

 

V súčasnosti má Mestská polícia v Prešove 40 kamier. Dôkazom efektívity vynaložených prostriedkov je klesajúci počet protiprávnych konaní.

Zoznam monitorovacích zariadení kamerového systému, ich umiestnenie i monitorovacia zóna každého zariadenia sú zverejnené na webe mesta Prešov: 

http://egov.presov.sk/Default.aspx?NavigationState=704:0:

 


 
 

Prešovskí školáci majú mobilné dopravné ihrisko Vytlačiť
 

detské ihriskoMobilné dopravné ihrisko, ktoré mesto Prešov získalo v rámci preventívneho programu "Meskáčik pomáha", má za sebou svoju premiéru. Prvýkrat si ho vyskúšali školáci a škôlkári zo Sládkovičovej ulice.

Malé i veľké prenosné ihrisko, kolobežky, bicykle, cyklistické prilby, reflexné vesty, dopravné značky, semafóry – to je výbava, s ktorou môžu prešovskí mestskí policajti obohatiť svoje preventívne aktivity v prešovských školách. Na projekt mesto získalo 7000 eur z Ministerstva vnútra SR a spolufinancovalo ho sumou 1400 eur.

„Pomôcky na dopravnú prevenciu sme získali v rámci projektu s názvom Meskáčik pomáha, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť detí, mládeže i seniorov. Prenosné dopravné ihrisko pritom môžeme v prípade nevhodných klimatických podmienok využiť v interiéroch, čo zvyšuje jeho využiteľnosť. Je k dispozícii všetkým prešovským školákom, ku ktorým vieme prísť a prakticky ich učiť, ako sa správať na cestách. Vieme ho však využiť aj pri prevencii vo vzťahu k seniorom, lebo tí, pri pohybe po dopravných komunikáciách, tiež robia chyby,“ skonštatoval náčelník prešovskej mestskej polície Ján Andrejko počas prvej vyučovacej hodiny, ktorú absolvovali škôlkári i školáci zo Sládkovičovej ulice. Vyskúšali si nielen jazdu po uliciach ihriska na bicykloch a kolobežkách, ale aj to, ako sa prechádza cez priechod pre chodcov, či ako sa parkuje. „Verím, že keď sa deti naučia s istotou pohybovať po cestách a chodníkoch na tomto ihrisku, budú to vedieť uplatniť aj v bežnom živote,“ dodala poslankyňa Renáta Fedorčíková.

„Ja poznám všetky značky. Naučila som sa ich, keď jazdím s ockom v aute,“ pochválila sa prváčka Veronika Gibová a hneď to aj potvrdila na ihrisku, keď ukázala: „Toto je chodník pre cyklistov, toto kruhový objazd...“  Mobilné ihrisko ocenila aj učiteľka Mária Mihališinová: „Nám to veľmi pomôže, pretože teóriu vieme ukázať v praxi v bezpečnom priestore škôl.“

Súčasťou hodiny dopravnej prevencie bolo aj zvýraznenie nebezpečenstva používania alkoholu účastníkmi cestnej premávky. Vďaka špeciálnym simulačným okuliarom si pritom deti mohli vyskúšať pohyb človeka, ktorého pozornosť i koordinácia je otupená jedným a pol promile alkoholu. „Už len podanie ruky bolo problematické a ťažko sa rovno chodilo,“ zhodli sa tí, ktorí si okuliare vyskúšali.

detské ihrisko

detské ihrisko

detské ihrisko

detské ihrisko


 
 

„Polovičná Obrancovka“Vytlačiť
 

Na ulici Obrancov mieru dôjde k čiastočnej uzávierke cesty. Dôvodom je rekonštrukcia kanalizácie.

V dňoch od 23. januára do 31. marca 2017 bude uzavretý pravý jazdný pruh v smere od križovatky ulíc 19. januára – Obrancov mieru po budovu Lesov SR š.p.  OZ Prešov. Približne 150 metrový úsek bude uzavretý z dôvodu uloženia kanalizačneilustračný obrázok, zdroj: wwwj prípojky vrátane náročných rekonštrukčných prác v podloží.

Premávka bude v tom čase presmerovaná do jedného jazdného pruhu štvorpruhovej komunikácie v smere Poprad – Košice, v úseku od križovatky ulíc 19. januára – Obrancov mieru po križovatku ulíc Obrancov mieru – Kollárová. Z dôvodu bezpečnosti bude cesta zabezpečená ochrannými zábranami, priečne uzávery budú zabezpečené smerovými doskami s výstražným svetlom pri každej z nich.

Po ukončení prác bude komunikácia uvedená do štandardnej prevádzky. Vydaniu rozhodnutia predchádzal súhlas Krajského dopravného inšpektorátu v Prešove.

Obrancov mieru, Prešov


 
 

Úcta obetiam vojnyVytlačiť
 

Pri Pamätníku Červenej armády sa dnes uskutočnil pietny akt kladenia vencov pri príležitosti  72. výročia oslobodenia mesta Prešov.

„Stojíme pred pamätníkom, ktorý je poctou Úcta obetiam vojnyvojnovým hrdinom. Tým, ktorí sa nevrátili k svojim rodinám, lebo oslobodzovali rodiny naše. Vzdajme im hold bez ohľadu na to, akú armádu reprezentovali. V prvom rade to boli ľudia, ktorí nielenže plnili rozkazy, ale tiež mali túžby a ciele. Nenaplnené, prerušené...

Vďaka týmto hrdinom môžeme mať pokojné Úcta obetiam vojnyživoty, vďaka ich odvahe si môžeme plniť naše bezstarostné želania. Buďme však odvážni aj my. Prestaňme ignorovať to, čo sa deje okolo nás, prestaňme byť apatickí k šíreným klamstvám, k rozosievaniu nenávisti, k úpadku mravov. Zastaňme sa tých, ktorým je ubližované tak, ako sa títo vojaci pred desaťročiami zastali nás, pre nich neznámych, Prešovčanov. Ľudská ľahostajnosť totiž spôsobuje bujnenie bezprávia, pribúdanie krívd či príkorí a dokáže vyústiť do najvyššej formy zla – do vojny,“ vyslovila primátorka Andrea Turčanová vo svojom príhovore k účastníkom pietneho aktu. Okrem organizátorov, ktorými boli mesto Prešov a Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Prešove, vence pri Pamätníku Červenej armády položili aj zástupcovia štátnej, verejnej správy a samosprávy, ozbrojených síl, záchranných zložiek, politických strán a ďalších organizácií.

Účastníci dnešnej spomienky si následne uctili aj pamiatku obetí bombardovania Prešova. 

Úcta obetiam vojnyÚcta obetiam vojnyÚcta obetiam vojny


 
 

Najlepším športovcom roka opäť hádzanár   Vytlačiť
 

Spoločenská sála Parku kultúry a oddychu sa včera stala miestom vyhlasovania 56. ročníka najúspešnejších športovcov a športových kolektívov mesta Prešov za rok 2016. Najúspešnejším športovcom mesta Prešov za vlaňajší rok sa stal po ročnej odmlke opäť hádzanár a to Oliver Rábek z majstrovského Tatrana Prešov.Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  

Okrem tohto ocenenia získali zelenobieli aj titul najúspešnejšia kolektívu mesta Prešov, starší dorastenci sa dostali medzi najúspešnejšie družstva mládeže a medzi „desiatku“ najúspešnejších (cena za športovú reprezentáciu) sa tiež dostal spojkový univerzál Lukáš Urban. Novinkou tohtoročnej ankety bolo internetové hlasovanie. Spomedzi 23 športovcov dostala najviac hlasov od verejnosti (1153 hlasov z celkového počtu 3150) slovenská reprezentantka v karate a členka Karate klubu Junior Prešov Lucia Langošová.Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  

Vrcholom slávnostného dekorovania bolo uvedenie v poradí siedmeho laureáta do Siene slávy prešovského športu. Tejto pocty sa dočkal bývalý Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  skvelý hádzanár a držiteľ striebornej medaily z majstrovstiev sveta v roku 1961 Karol Lukošík. Podujatie otvorila primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, ktorá sa na začiatku galavečera v rámci svojho príhovoru poďakovala nielen tým športovcom, ktorí získali ocenenia na vyhlasovaní tejto ankety, ale predovšetkým celej prešovskej športovej obci, ktorá významným spôsobom reprezentovala mesto Prešov v roku 2016.Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  

Moderátorom 56. ročníka bol prešovský rodák, veľký lokálpatriot  a skvelý športový komentátor Marcel Merčiak. O spoločensko-kultúrny program sa postarali Mário „Gapa“ Garbera, majsterky sveta pole art dance Lenka Miklošová a Ingrid Kardoheli, spevácke kvinteto zo ZUŠ Ebony, tanečno-športový klub GRIMMNajlepším športovcom roka opäť hádzanár  Y a TJ Slávia PU Prešov – Klub gymnastických športov.

PREHĽAD NAJÚSPEŠNEJŠÍCH ŠPORTOVCOV A ŠPORTOVÝCH KOLEKTÍVOV MESTA PREŠOV ZA ROK 2016:

Najúspešnejšie športové družstvá dospelých:

1. miesto: Tatran Prešov (hádzaná)

2. miesto: VK Mirad PU Prešov (volejbal)Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  

3. miesto: ŽHK 2000 Šarišanka Prešov (ženský hokej)

Najúspešnejšie kolektívy mládeže bez určenia poradia:

Starší dorast Tatrana Prešov – hádzaná

TJ Slávia PU Prešov – vodné pólo  Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  

TJ Slávia PU Prešov – gymnastický aerobik  

Športovo-strelecký klub ŠKP Prešov – športová streľba

Jednotlivci:

Najúspešnejší športovec mesta Prešov za rok 2016: Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  Oliver Rábek (Tatran Prešov – hádzaná)

Jednotlivci bez určenia poradia (Cena za športovú reprezentáciu mesta Prešov za rok 2016):

Drotár Igor (Rally systém Slovakia Prešov - motorizmus)

Jurčová Petra (ŽHK 2000 Šarišanka Prešov - hokej)Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  

Karlík Marek (Kickboxing klub Panter Prešov – kickbox)  

Kažíková Viktória (Kickboxing klub Panter Prešov – kickbox)

Lazorík Jakub (TJ SOKOL ŠŠG POLY-TRADE – športová gymnastika)  

Líšková Klaudia (AWK Prešov – pretlačenie rukou)Najlepším športovcom roka opäť hádzanár  

Sopko Martin (VK Mirad PU Prešov – volejbal)  

Talian Jozef  (1. FC Tatran Prešov – futbal) 

Urban Lukáš (Tatran Prešov – hádzaná)

Objav roka:

Matej Baloga FoxTeam Biatlon Prešov  

Zvláštna cena mesta Prešov:

Karate klub Junior Prešov  

Mládežnícke talenty roka:

Mia Tarcalová -  Prešovská Bedmintonová akadémia

Manuel Laci – Karate klub Junior PrešovNajlepším športovcom roka opäť hádzanár  

Víťaz internetového hlasovania:

Lucia Langošová – Karate klub Junior Prešov

Sieň slávy prešovského športu:

Karol Lukošík – hádzaná  

 


 
 

Ocenili kvalitu projektovVytlačiť
 

Novou koordinátorkou Europskej investičnej banky pre Prešov je Celia Alvarez. Primátorke Andrei Turčanovej svoju nástupkyňu predstavil doterajší zástupca banky Pavol Konicky.

„Keďže ideme do ďalších investičných projOcenili kvalitu projektovektov, výhodná spolupráca s Európskou investičnou bankou bude pokračovať,“ skonštatovala primátorka Andrea Turčanová po stretnutí s predstaviteľmi Európskej investičnej banky (EIB). Jej doterajší reprezentant pre Prešov Pavol Konicky jej pritom predstavil svoju nástupkyňu Celiu Alvarez.

„Zároveň sme zhodnotili našu doterajšiu spoluprácu, ktorá je veľmi dobrá. Boli sme pritom veľmi spokojní s kvalitou projektov, ktoré nám boli prezentované a čakáme na ich implementáciu v roku 2017,“ zhrnul Pavol Konicky


 
 

Prešovské dni klasickej gitary 2017Vytlačiť
 

Metropola východného Slovenska už po siedmy krát privíta domácich i svetových elitných umelcov klasickej gitary. Prešovské združenie klasickej gitary v spolupráci s DJZ Prešov a PKO Prešov Vás všetkých pozýva na siedmy ročník medzinárodného gitarového festivalu Prešovské dni klasickej gitary, ktorý sa uskutoční v dňoch 1. a 2. februára 2017 v Prešove.Prešovské dni klasickej gitary 2017

Súčasťou festivalu sú už tradične majstrovské interpretačné kurzy, pod vedením odborných lektorov a koncertných umelcov zo Slovenska i zahraničia: Susana Prieto (es), Alexis Muzurakis (gr), prof. Jozef Zsapka (sk), prof. Štepán Rak (cz), doc. Mgr.art. Ján Labant, ArtD. (sk), Mgr.art. Martin Krajčo, ArtD. (sk), Mgr.art. Adam Marec, ArtD. (sk), Mgr.art. Michal Červienka, ArtD. (sk). Tieto kurzy sú určené žiakom základných umeleckých škôl, študentom konzervatórií a vysokých hudobných škôl.

Program prvého dňa festivalu zavŕši večerný koncert v Divadle Jonáša Záborského. Na doskách veľkej scény vystúpia umelci Štátnej filharmónie Košice, ktorá  bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Štátna filharmónia Košice v krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester Štátnej filharmónie Košice koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York…) V roku 1994 Štátna filharmónia Košice absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Filharmónia počas svojej histórie zaznamenala významné úspechy na koncertných pódiách nielen európskych krajín, ale aj v Severnej Amerike a Ázii.

Sólistkou prvého februárového večera bude všestranná gitaristka a pedagogička - Anna Pietrzak  z Poľska. V roku 2004 absolvovala s vyznamenaním Academy of Music v meste Wroclaw, kde študovala  v triede Marka Zielinskeho a Piotra Zaleskeho. Neskôr študovala na konzervatóriu v meste Pireus v Grécku v triede gitaristu Costasa Cotsiolisa. V roku 2012 získala titul PhD na Academy of Music vo Wroclawe. Anna Pietrzak dostala množstvo sólových ocenení a tiež ocenení na súťažiach komornej hudby v Rakúsku, Grécku, Rumunsku a Poľsku. Vydala 3 albumy, ktoré zožali úspech aj u hudobných kritikov. Britský magazín “Classical Guitar” napísal, že Anna Pietrzak je veľmi pôsobivou hudobníčkou, ktorá dokáže upútať publikum. Anna vystupovala s komorným orchestrom, ale taktiež aj ako sólistka s orchestrom v Poľsku, Švédsku, Grécku, Rakúsku, Česku, Estónsku, Francúzsku, Španielsku, Nemecku, Švajčiarsku, Maďarsku a Slovensku. Anna Pietrzak momentálne pôsobí a učí na Akadémii hudby vo Wroclawe a na základnej umeleckej škole v meste Olesnica v Poľsku.

Prvý večerný koncert  v novej budove  Divadle Jonáša Záborského ukončí Wroclawské gitarové kvarteto z Poľska, založené v roku 1999 Kamilom Bartnikom a Markom Dlugoszom. Do svojho súboru pozvali aj Łukasza Pietrzaka a Bartlomieja Helwinga. Kvarteto debutovalo v roku 2000 počas EURO ART MEETING festivalu vo Wroclawe, kde zahrali “Concierto Andaluz“ od Joaquina Rodriga, spolu s Wroclawským orchestrom, ktorý viedol Jan Stanienda. Vystúpenie malo veľký úspech a kvarteto bolo pozvané na spoluprácu s mnohými ďalšími orchestrami. V súčasnosti hrá kvarteto v zložení : Michal Bąk, Kamil Bartnik, Bartlomiej Helwing a Anna Pietrzak. Wroclawské gitarové kvarteto je uznávané pre ich rytmickú precíznosť, ohnivý temperament a ich schopnosť pre vyjadrenie aj tých najjemnejších nuans.

Druhý deň festivalu vyvrcholí slávnostným koncertom v historickej budove Divadla Jonáša Záborského vystúpením dvoch excelentných umelcov - Duo Melis. Susana Prieto sa narodila v španielskom meste Santander v roku 1975. Študovala pod vedením Josého Luísa Fernandéza a Margarity Escarpy na konzervatóriu v Gijóne (Asturias), kde ukončila štúdiá s vyznamenaním. V hudobnom vzdelaní pokračovala na Kráľovskom konzervatóriu v Madride u Manuela Estevéza. Neskôr absolvovala postgraduálne štúdium u Zorana Dukića na Kráľovskom konzervatóriu v Haagu (Holandsko) a magisterské štúdium na Vysokej hudobnej škole Felixa Mendelssohna Bartholdyho v Lipsku (Nemecko) u Carla Marchioneho. Taktiež študovala komornú hru na Vysokej hudobnej škole Hannsa Eislera v Berlíne (Nemecko) u Eugenie Kanthou.

Druhým členom Duo Melis je Alexis Muzurakis, ktorý sa narodil v Aténach (Grécko) v roku 1976. Hudobné štúdiá začal na konzervatóriu v Lamii v triede Dimitrisa Condoyiannisa, ktoré absolvoval s vyznamenaním. Pokračoval u Costasa Cotsiolisa na Konzervatóriu v Aténach. Potom študoval v postgraduálnom štúdiu na Kráľovskom konzervatóriu v Madride pod vedením Miguela Ángela Jiméneza a na Kráľovskom konzervatóriu v Haagu u Zorana Dukića. Magisterské štúdia absolvoval na Vysokej hudobnej škole Felixa Mendelssohna Bartholdyho v Lipsku u Carla Marchioneho, ktoré ukončil s najlepšími možnými hodnoteniami. Komornú hudbu študoval na Vysokej hudobnej škole Hannsa Eislera v Berlíne u Eugenie Kanthou.

Veríme, že bohatý program Prešovských dní klasickej gitary 2017, zanechá všetkým tým, ktorí si tento ročník nenechajú ujsť, nezabudnuteľné umelecké zážitky.

                                                                                                                          (fut)


 
 
Položky 1-8 z 232

ÚRADNÉ HODINY PRE VEREJNOSŤ:

Počasie

img

dnes je: 23.1.2017

meniny má: Miloš

Mestské firmy

Dotácie

webygroup
ÚvodÚvodná stránka