Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Turisti vítali jar a vodáci odomkli vody TorysyVytlačiť
 

Prešovskí turisti v nedeľu vítali jar, vodáci sa zasa po prvýkrát plavili vlnami Torysy. V jej vodách skončili aj zapálené Morény.

Tradícia turistického vítania jari má v Prešove už Turisti vítali jar a vodáci odomkli vody Torysy61-ročnú tradíciu. V tomto roku sa podujatie uskutočnilo v rámci osláv 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste Prešov. Hosťami tejto akcie boli aj turistickí kolegovia z partnerského mesta Nowy Sacz, ktorí pred samotným začiatkom podujatia boli prijatí aj v priestoroch radnice.

V tomto roku na podujatie prišlo približne 200 ľudí, ktorí sa spred budovy radnice presunuli k Toryse, a následne na Borkút, kde si pochutili na guláši.

Medzitým vodník - Zoltán Kolár – dreveným kľúčom „odomkol“  rieku a dovolil kajakárom vydať sa na prvý tohtoročný  splav. Následne vo vlnách Torysy skončilo aj 18 Moren – symbolov zimy. Tie pripravili nielen jednotlivé turistické kluby, ale aj vodáci či deti so svojimi rodičmi.

Turisti vítali jar a vodáci odomkli vody Torysy 


 
 

Žena v hlavnej úloheVytlačiť
 

Dosky, ktoré znamenajú svet, dnes v historickej sále Divadla Jonáša Záborského v Prešove patrili umeleckému prednesu poézie a prózy žien a dievčat. Tradícia hovoreného slova, ktorú zanechala Terézia Vansová, v Prešove spojila tento ročník o. i. aj viacero jubilejných medzníkov.

Sú to už desaťročia, čo podujatie Vansovej Lomnička podporuje rozvoj umeleckého prednesu žien na Slovensku a vytvára priestor na ich umeleckú sebarealizáciu. Aj dnešný, jubilejný 50. ročník krajského kola súťaže v historickej budove DJZ, patril najlepšej kvalite umeleckého prednesu, ktorá zaznela, povedané otváracími slovami podujatia, "s citom daným iba žene".

Tento ročník bol však umocnený aj výročím 160 rokov od narodenia Terézie Vansovej, významnej slovenskej spisovateľky, predstaviteľky prvej generácie realizmu na Slovensku, zakladateľky ženského časopisu Dennica, funkcionárky Živeny, podporovateľky ochotníckeho divadla i etnografky. Zároveň si tento rok pripomíname aj 75 rokov od jej úmrtia.

Podujatie dnes svojou prítomnosťou podporila aj primátorka Prešova Andrea Turčanová a úvodným slovom sa za spoluorganizátora, Prešovský samosprávny kraj, prihovoril Emil Chlapeček, predseda Komisie kultúry a národnostných menšín pri Zastupiteľstve PSK.

Dnešné umelecké prednesy vo viacerých kategóriách hodnotila trojčlenná odborná porota v zložení Dagmar Rusnáková z Útvaru osvetového strediska DJZ, Eva Chlapečková z PSK a známy herec Peter Lejko. Porota hodnotila najmä vnútornú kvalitu vybraného textu recitátoriek a úroveň interpretácie, na základe ktorej víťazka postúpi do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v Banskej Bystrici.

Organizátormi podujatia sú DJZ - útvar osvetovej činnosti v Prešove a Okresná organizácia Únie žien Slovenska v Prešove. V šarišskej metropole má súťaž už 20 ročnú tradíciu, počas ktorej tu súťažilo vyše 450 recitátoriek. Cieľom je pestovať vzťah žien k umeleckému slovu, tak ako sa o to celý život snažila spisovateľka Terézia Vansová, ktorej meno súťaž do dnešného dňa nesie.


Vansovej Lomnička, Prešov 2017

Vansovej Lomnička, Prešov 2017

Vansovej Lomnička, Prešov 2017

Vansovej Lomnička, Prešov 2017Vansovej Lomnička, Prešov 2017


 
 

V Prešove ponúknu bezplatné právne radyVytlačiť
 

Prešovská radnica podporila projekt bezplatného právneho poradenstva. Advokáti budú Prešovčanom zdarma radiť v priestoroch MsÚ 26. apríla 2017.

Mesto Prešov sa v stredu 26. apríla pri príležitosti DŇA ADVOKÁCIE stane súčasťou projektu bezplatnej právnej pomoci. Podľa slov predsedu Slovenskej advokátskej komory JUDr. Ľubomíra Hreždoviča mala táto aktivita aj v minulom roku veľký úspech, keď sa do nej zapojilo po celom Slovensku 45 advokátov a po právne rady prišlo okolo 330 občanov v 6 mestách.

Ostatné dva roky sa do projektu zapája aj mesto Prešov a je jedným z najaktívnejších miest. Vďaka dobrej spolupráci mesta a regionálnych členov Slovenskej advokátskej komory budú môcť využiť právne poradenstvo zdarma Prešovčania aj tento rok. Podľa slov regionálneho predsedu JUDr. Ambróza Motyku splnil vlani tento deň očakávania, keďže klienti odchádzali spokojní. „Radili sme v rôznych oblastiach, najčastejšími otázkami, s ktorými k nám klienti prichádzali boli z oblasti medziľudských vzťahov, rodinného práva, ale i majetkových sporov,“ spresnil A. Motyka a zároveň vyzdvihol spoluprácu s radnicou. Záujemcom o právne rady bolo vlani k dispozícii šestnásť advokátov a ich právne poradenstvo využilo sedem desiatok ľudí nielen z Prešova, ale celej spádovej oblasti.

Prešovská radnica bude na projekte participovať koordináciou spoločných aktivít a bezplatným poskytnutím priestorov aj tento rok, keďže dlhodobé skúsenosti ukazujú, že občania sa v prípade problémov obracajú práve na samosprávu, ktorá je im najbližšie.

Bezplatné právne poradenstvo v oblastiach pracovného, obchodného, civilného i trestného právna sa bude poskytovať v zasadacej miestnosti MsÚ v Prešove na Jarkovej ul. 26, počas spomínaného dňa, v čase od 9.00 h do 14. 00 h.

Bezplatné právne poradentvo sa poskytla prešovská radnica aj vlan

Bezplatné právne poradentvo sa poskytla prešovská radnica aj vlani

Bezplatné právne poradentvo sa poskytla prešovská radnica aj vlani

Bezplatné právne poradentvo sa poskytla prešovská radnica aj vlani

Bezplatné právne poradentvo sa poskytla prešovská radnica aj vlani


 
 

VSE CITY RUN opäť zaplní ulice Prešova Vytlačiť
 

Po vlaňajšej premiére sa v Prešove 11. mája uskutoční druhý ročník charitatívneho behu VSE City run. Účastníci tentoraz budú svojim behom pomáhať Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Jeden z najväčších a najúspešnejších slovenských VSE City Runprojektov spájajúcich šport a charitu, za ktorého zrodom stojí spoločnosť Progress Promotion a Východoslovenská energetika, dlhoročný titulárny partner projektu, sa vo štvrtok 11. mája 2017 pokúsi už po 2. krát v Prešove aktivizovať deti, školy, športové kluby, profesionálnych športovcov, významné osobnosti spoločenského života a celú širokú verejnosť, aby urobili niečo pre vlastné zdravie, a pomohli tak spoločne vybranému obdarovanému subjektu získať potrebné finančné prostriedky.

Projekt sa po minuloročnej vydarenej premiére opäť vracia k nám do Prešova a s spolu Košicami, kde City Run odštartuje 3. mája, tak vytvoria zaujímavé košicko-prešovské derby. Keďže mestá od seba delí len čosi vyše tridsať kilometrov a spoločným menovateľom pre obe bude i obdarovaný subjekt, všetci veríme, že sa nájdu i takí, ktorí si nenechajú ujsť túto udalosť ani v jednom z jej termínov.

Pripomeňme, že za 9 rokov svojej existencie saVSE City Run podujatie predstavilo už v 7 východoslovenských mestách, zúčastnilo sa ho 26.775 účastníkov, hodnota charitatívnej pomoci presiahla sumu 100 000 EUR a smerovala 17 rôznym subjektom.

V tomto roku bude príjemcom finančnej pomoci v oboch mestách Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorého členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priaznivci, priatelia a rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Podpora VSE City Run poputuje na obstaranie chýbajúceho vybavenia a pomôcok v prešovskom krajskom stredisku Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska potrebných pre terénnu prácu a služby, ktoré združenie svojim klientom poskytuje. Časť finančného daru združenie použije priamo na sociálne služby a rehabilitáciu pre klientov, ktorú poskytuje bezplatne v krajských strediskách a deviatich poradenských miestach na východnom Slovensku.

Charakter podujatia ostáva i v roku 2017 bez väčšícVSE City Runh zmien, dopoludnia bude odštartovaný non-stop bežecký pás, ktorý sa nezastaví po dobu 8 hodín, aby sa prostredníctvom neho a vďaka podpore Východoslovenskej energetiky podarilo vygenerovať čo najvyššiu sumu pre obdarovaný subjekt. Na pódiu bude prebiehať celodenný program plný športu a hudby a vo finále odštartujeme aj hlavný nesúťažný 4 km beh, ktorému bude predchádzať krátka symbolická prechádzka pre tých, ktorí sa s projektom stotožňujú, no z rôznych dôvodov bežať nemôžu. Registrácia je na webovej stránke www.cityrun.sk už spustená. Kúpou štartového čísla (deti/študenti/seniori symbolické 1€, dospelí 3€) rovnako prispejú všetci účastníci na dobrú vec, keďže celý výťažok zo štartovného taktiež poputuje Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Na záver čaká všetkých bohatá tombola, odovzdanie finančného daru a koncert skupiny, ktorej meno, dospelí podržíme ešte chvíľu v tajnosti.

Pri prešovskej premiére sa vlani do VSE City Run zapojilov viac než tisíc Prešovčanov, ktorí podporili  hlavnú myšlienku podujatia „Vyhráva jeden, pomáha každý". Prešovskí bežci vtedy pomohli sumo 4 705 eur neziskovej organizácii Dorka. 

Stručný program VSE City run v Prešove: 

- 10:30 - non-stop bežecký pás na pódiu pri PKO sa vVSE City Runďaka študentom a všetkým dobrým ľuďom dáva na 8 hodín do pohybu, aby vygeneroval čo najviac kilometrov, ktoré sa na konci dňa premenia na eurapomoci
- 14:00 - otvárajú sa registračné centrá (štartovné 1 EUR deti, študenti, dôchodcovia, 3 EUR dospelí - všetko ide v plnej výške na charitatívny účel)
- 17:30 - štart VSE CITY RUN - nesúťažný charitatívny 4 km beh
- 18:30 - bežecký pás sa zastaví a výťažok z celého dňa je venovaný vybranému subjektu, tombola, koncert

Pripomíname: Nezabudnite sa registrovať a poznačiť si do svojho bežeckého kalendára:

11. máj 2017 PREŠOV!

Registráciu a viac info nájdete na Facebooku a novom webe www.cityrun.sk


 
 

Prešov venuje hodinu našej ZemiVytlačiť
 

Mesto Prešov sa aj tento rok zapojí do projektu HODINA ZEME. Už v sobotu 25. marca vypnutím verejného osvetlenia spoločne pomôžeme zmierniť dôsledky a upozorniť na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog.

Mesto Prešov sa opäť stane súčasťou Hodiny Zeme, kedy sa každý môže zapojiť a prispieť k zníženiu negatívnych vplyvov na životné prostredie. Primátorka Andrea Turčanová vyzýva Prešovčanov, aby sa do celosvetovej akcie zapojili, keďže podľa jej slov je potrebné na tieto globálne problémy upozorňovať, no zároveň aj reálne pomôcť. „Aj malé ekologické zmeny v každodennom živote dokážu motivovať k veľkým činom,“ dodala primátorka.

HODINA ZEME, PREŠOV 2017V sobotu, 25. marca 2017 v čase od 20:30 h do 21:30 h na hodinu - Hodinu Zeme, zhasnite a stlmite svetlá v domácnostiach, firmách a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete. V meste Prešov v tom čase bude vypnuté verejné osvetlenie.

K vypnutiu približne 9 000 svietidiel verejného osvetlenia dôjde v spolupráci so spoločnosťou OSVO comp, a.s. v sobotu 25. marca 2017 v čase od 20:30 h do 21:30 h. Počas tejto hodiny sa v Prešove vlani ušetrilo 972,4 kWh, zároveň sa pritom o 370 kg znížila aj produkcia CO2. 

Hodina Zeme je globálnym projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je nielen upozorniť na existenciu problémov ako je globálne otepľovanie, klimatické zmeny či znečisťovanie našej planéty, ale zároveň malými skutkami prispievať k riešeniu takýchto problémov s cieľom zvrátiť klimatické zmeny, ale pomôcť ekosystému, planéte a v konečnom dôsledku i sebe. 

V rámci tejto najväčšej celosvetovej ekologickej aktivity sa aspoň na pár minút ponárajú do tmy aj také monumenty ako Eiffelova veža v Paríži, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro či rímske Koloseum.


 
 

Stavebný ruch na OpáleVytlačiť
 

Nákupné stredisko Opál na sídlisku Sekčov onedlho naberie nový šat. V týchto dňoch sa začali práce na jeho revitalizácii v objeme necelých 139 000 eur.

Sídliskový priestor námestia s obchodmi, službami, priestor na stretávanie obyvateľov i trávenie voľného času naberá novú tvár. Práce na obnove nákupného strediska nadväzujú na zrealizovanú úpravu centrálnej časti a schodov.

V tejto fáze sa pracuje na centrálnom nástupe v podobe širokého schodiska a bezbariérovej rampy. Hlavné, teraz betónové plochy, budú vydláždené novou dlažbou so spádom k štrbinovým žľabom, čo výrazne prispeje k príjemnému dotvoreniu atmosféry priestranstva. Priestor bude doplnený prvkami drobnej architektúry, lavičkami, stojanmi na bicykle či odpadkovými košmi. Ráta sa aj s inštaláciou tzv. púzdra na ukotvenie vianočného stromčeka v západnej časti tohto priestoru počas obdobia adventu.

Práce sa týkajú i verejného osvetlenia a zahŕňajú aj sadovnícke úpravy na ploche 352 m2 vrátane výsadby nových drevín. Inštalovať sa bude taktiež vodovodná prípojka pre hadicové zavlažovanie zelene.

Zmluva o dielo bola podpísaná v objeme 138 660,69 eur, realizátorom stavby je prešovská spoločnosť Ekoprim, s.r.o. Práce by mali byť ukončené v polovici letných prázdnin.

Stavebný ruch na Opále, Prešov 2017

Stavebný ruch na Opále, Prešov 2017

Stavebný ruch na Opále, Prešov 2017

Stavebný ruch na Opále, Prešov 2017


 
 

Primátorka prijala jubilantkuVytlačiť
 

Primátorka Andrea Turčanová prijala v priestoroch prešovskej radnice docentku PhDr. Květoslavu Perečinskú, PhD., ktorá si pripomenula významné životné jubileum.

„Som prekvapená vaším pozvaním,“ neskrývala pPrimátorka prijala jubilantkuríjemný údiv oslávenkyňa. Známa vysokoškolská pedagogička i predsedníčka a trénerka Klubu gymnastických športov TJ Slávia Prešovská univerzita.

Rodáčka z moravského Kyjova prišla do Prešova pred takmer päťdesiatimi rokmi. „Som rada, že som tu zakotvila. Po tých rokoch som už Prešovčankou,“ uviedla v rozhovore s primátorkou pedagogička, stále aktívne pôsobiaca na Fakulte športu Prešovskej univerzity, ktorá sa od mladosti upísala gymnastickému športu. MPrimátorka prijala jubilantkuatka dvoch synov a zároveň stará mama štyroch vnúčat tiež pripomenula dôležitosť športovej prípravy mládeže, ktorá nielen rozvíja obratnosť, ale zároveň učí prekonávaniu prekážok pri ceste za cieľom.

Konverzácia dám sa dotkala aj aktuálneho života v Prešove: „Je vidno, že sa Prešov v ostatných dvoch rokoch mení k lepšiemu, že tu máme čistejšie, v uliciach je vidno viac ľudí, ktorí mesto upratujú, je to aj kultúrnejšie,“ ocenila súčasnú podobu Prešova stále mlado pôsobiaca docentka Perečinská.

xxx

Květoslava Perečinská počas svojho aktívneho športovéhoPrimátorka prijala jubilantku pôsobenia získala majstrovskú výkonnostnú triedu, stala sa trojnásobnou akademickou majsterkou Slovenska vo viacboji, reprezentovala bratislavský Slovan a Sláviu UK na podujatiach v NDR a Poľsku. Najradšej mala prostné a cvičenie na bradlách.

Rozhodkyňou je od roku 1975, medzinárodnou sa stala o desať rokov neskôr. Ako medzinárodná rozhodkyňa športovej gymnastiky FIG rozhodovala na olympijských hrách v Barcelone 1992, desiatich majstrovstvách sveta, štyroch svetových univerziádach, na mnohých európskych šampionátoch a ďalších prestížnych podujatiach v športovej gymnastike.

Bola tiež predsedníčkou komisie rozhodkýň Slovenskej gymnastickej federácie. Je úspešnou trénerkou. Jej pôsobenie ocenil aj Klub fair play Slovenského olympijského výboru.


 
 

Sólista opery SND v PrešoveVytlačiť
 

PREŠOVSKÁ HUDOBNÁ JAR 2017

58. ročník

22.03.2017 o 19,00 hod. v sále PKO Čierny orol

"RANDEZVOUS S OPERETOU"

Ivan OŽVÁT sólista opery SND

Zábavne ladený operetno - muzikálový koncert operetného bonvivána a dlhoročného sólistu Opery SND – Ivana Ožváta. V programe odznejú prekrásne slovenské i svetové melódie Gejzu Dusíka, Karola Elberta, Dušana Pálku, Andreja Lieskovského, ale i Franza Lehára, či Emmericha Kálmána. Program bude spestrený muzikálovými melódiami a šlágrami z My Fair Lady, West Side Story a Fantóm opery.

Maestro Ivan Ožvát opäť zavíta do nášho krásneho mesta,zabaví nás inteligentným humorným slovom, pôsobivým speváckym umením a prinesie nám operetnú noblesu a šarm. Umelec je dokonca i rodinne previazaný s našim mestom a tak sa Prešovčania majú určite načo tešiť. Príďte sa pobaviť s „ Pani Operetou.. „ !

www.pkopresov.sk

Sólista opery SND v Prešove


 
 
Položky 1-8 z 308
ÚvodÚvodná stránka