Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Rekonštrukcia potrubia sa dotkne viacerých ulícVytlačiť
 

Začiatkom apríla sa začne s rekonštrukciou primárneho vykurovacieho okruhu centrálneho kúrenia na ulici Jazdeckej. Rozkopávka potrvá do konca augusta, dotkne sa ulíc na Sídlisku II aj III.

Spoločnosť SPRAVBYTKOMFORT začne začiatkom apríla rekonštruovať vykurovací okruh. Práce potrvajú od 3. apríla do 31. augusta 2018.

Rozkopávky sa dotknú ulíc na dvoch prešovských sídliskách, Sídl. II a III. Konkrétne pôjde o ulice Nábrežná, Fraňa Král'a, Engelsova, Československej armády, Októbrová, Marka Čulena, Levočská, Matice Slovenskej, Volgogradská, Námestie Kráľovnej pokoja, Mukačevská.

Po ukončení prác budú miestne komunikácie, chodníky a spevnené plochy uvedené do pôvodného stavu.

ilustračný obrázok, zdroj: espektrum.sk


 
 

Štvrťstoročie ZUŠ Jána PöschlaVytlačiť
 

Prešovská Základná umelecká škola Jána Pöschla vychováva malé veľké talenty. Svoje umenie predstavia počas slávnostného koncertu 22.3.2018 o 18.00 v prešovskom Divadle Jonáša Záborského. 

Záujem malých Prešovčanov o umelecké vzdelávanie bol impulzom pre Štvrťstoročie ZUŠ Jána Pöschlavtedajšieho zriaďovateľa, aby sa zamýšľal nad rozšírením možností poskytovať umelecké vzdelávanie neustále narastajúcemu počtu detí, preto bola s pomocou mesta zrekonštruovaná materská škola na Prostějovskej ulici a 28. augusta 1992 bola v týchto priestoroch slávnostne otvorená nová ZUŠ. 

Od 1.septembra 1992 sa teda začala písať samostatná história ZUŠ na Prostějovskej ulici 36 v Prešove, ktorá pojala do svojho názvu i meno významného prešovského hudobného skladateľa a dirigenta Jána Pöschla. Riaditeľom nového umeleckovzdelávacieho subjektu s 350 žiakmi sa stala PaedDr. Jaroslav Doležal. V roku 2004 sa stala ZUŠ Jána Pöschla plnoorganizovanou školou, teda do jej výchovno‑vzdelávacieho programu boli zaradené okrem dovtedy otvoreného hudobného odboru i výtvarný odbor, tanečný a literárnodramatický odbor. 

Štvrťstoročie ZUŠ Jána PöschlaV krátkej dobe sa vyprofilovali dve veľké orchestrálne telesá ‑ Dychový orchester s dirigentom Jaroslavom Doležalom a neskôr Mládežnícky sláčikový orchester pod vedením Anny Mirossayovej, ktoré sa skutočne zlatým písmom zapísali do histórie školy. Najmä tieto telesá a ich umeleckí vedúci sa zaslúžili o umeleckú reprezentáciu školy, mesta Prešov i Slovenskej republiky. Dychový orchester bol často pozývaný na svetoznáme umelecké festivaly v Poľsku, Ukrajine... viacnásobne vo Francúzsku, Belgicku, Taliansku a Štvrťstoročie ZUŠ Jána Pöschlainých krajinách. Mládežnícky sláčikový orchester až do roku 2012 získaval najvyššie ocenenia a popredné miesta na rôznych interpretačných súťažiach, festivaloch a podobných podujatiach v krajinách, ako Česko, Rakúsko, Belgicko, Maďarsko a Poľsko... 

Od roku 2004 bol riaditeľom ZUŠ JP Ladislav Žilík. Škola sa v roku 2010 rozrástla o elokované pracovisko na Bernolákovej ulici v Prešove, čím sa rozšíril i počet žiakov vo výtvarnom odbore. Školský rok 2014/2015 začal nástupom nového vedenia ZUŠ Jána Pöschla. Jej riaditeľom sa stal Dr. Jozef Hrušovský, PhD. Pedagogický zbor školy tvorí cca 35 interných pedagógov a piati nepedagogickí zamestnanci školy, ktorí sa podieľajú na chode, vzdelávaní a umeleckej výchove pre vyše 700 žiakov vo všetkých odboroch štúdia. Záujem o umelecké vzdelávanie detí s neďalekej obce Fintice prejavila i tamojšia Základná škola s materskou školou a tak v školskom roku 2014/2015 vzniklo ďalšie elokované pracovisko školy vo výtvarnom odbore, ktoré sa o rok neskôr rozšírilo i o hudobný odbor. Umelecká činnosť ZUŠ je bohatá. Na pôde školy rozvíja svoju činnosť 8 samostatných umeleckých súborov.Škola nadviazala v roku 2014 spoluprácu so známym slovenským klaviristom Richardom Rikkonom a usporiadala v roku 2015 koncert pod názvom Talenty Prešova. 

Štvrťstoročie ZUŠ Jána PöschlaAko jediná ZUŠ‑ka na východnom Slovensku usporadúva cyklickú súťažnú prehliadku Prešovského a Košického samosprávneho kraja v hre na cimbale pod názvom Prešovská cimbalová struna. Súčasné vedenie ZUŠ Jána Pöschla nastúpilo v súlade s koncepčným rozvojom na cestu kvalitatívnej revitalizácie školy vo všetkých oblastiach. 

Neustále sa skvalitňuje materiálno‑technické vybavenie školy, do výuky sa zavádzajú najmodernejšie didaktické prostriedky a komunikačné technológie, čo napomáha vytvárať našim žiakom a učiteľom čo najoptimálnejšie podmienky a potrebný komfort pre náročný výchovno‑vzdelávací proces v umelecko‑pedagogickej oblasti. 

JOZEF HRUŠOVSKÝ 

Zdroj: Prešovské noviny č. 11, 


 
 

Rally Prešov už o necelý mesiacVytlačiť
 

Klasické trate, kompaktnosť súťaže a divácke nadšenie boli vždy charakteristickým znakom rely k centre Šariša. V polovici apríla je na programe už 24.ročník Rally Prešov. Záštitu nad ním prijala prešovská primátorka Andrea Turčanová.

Nadšenie pre rely má na Šariši Rally Prešov už o necelý mesiacdlhoročnú tradíciu a slovenskému automobilovému športu vychovalo hneď niekoľko legendárnych osobností. Veď za všetkých stačí spomenúť azda len Igora Drotára, Vlada Bánociho, či Tibora Cserhalmiho a každý fanúšik už vie o akom meste je reč.

Tohtoročná sezóna má na programe šesť súťaží a štartuje sa práve v Prešove. „Som veľmi rád, že ani tentoraz nesklameme prešovských fanúšikov a súťaž sa uskutoční,“ vraví predseda Organizačného výboru, Vlado Bánoci. „Bude to klasická jednodňová súťaž s krátkymi prejazdmi, čo zvyšuje kompaktnosť podujatia. Po vlaňajšej kombinácii šotoliny s asfaltom sme sa znova rozhodli vrátiť výlučne k asfaltovému povrchu. Celá rely sa teda odjazdí na kvalitnom povrchu, čo určite súťažiaci ocenia pri nastavovaní auta.“

Rally Prešov už o necelý mesiac24. Rally Prešov sa bude jazdiť v termíne 13. - 14. apríla 2018, keď v piatok dopoludnia absolvujú posádky obhliadku trate, popoludní shakedown a podvečer slávnostný štart. Do boja s časom na meraných úsekoch potom súťažné vozidlá vyrazia v sobotu ráno. Víťazov by sme mali poznať v rovnaký deň podvečer, kedy bude slávnostné vyhlásenie výsledkov na námestí pred prešovskou radnicou.

Tento rok organizátori zvolili klasické eresky v okolí Rally Prešov už o necelý mesiacPrešova. Celková dĺžka meraných úsekov je 90 kilometrov ku ktorým treba pripočítať 225 kilometrov prejazdov (spolu 315 km). Jazdiť sa bude na troch úsekoch, ktoré posádky absolvujú trikrát. Deväť eresiek je pritom rozdelených nepravidelne do troch sekcií. „Konkretizovať jednotlivé rýchlostné skúšky ešte nechceme,“ vraví z logických dôvodov Vlado Bánoci. „Úseky budú odtajnené asi týždeň pred samotným termínom súťaže. Čo však prezradiť môžeme je, že Riaditeľstvo súťaže a servisné parkovisko bude situované do priestorov AutoAlles na Petrovianskej 6789/1 v Prešove.“

V rámci 24.ročníka Rally Prešov sa budú na Šariši jazdiť úvodné podujatia Majstrovstiev Slovenska v rally (MSR), Majstrovstvá Slovenska v rally historických automobilov (MSR HA), Slovenský Rally Pohár (SRP), Rally Legend a Rally Škola (RŠ). Termín uzávierky prihlášok je do 31.marca 2018. 


 
 

Venujeme hodinu zemiVytlačiť
 

Mesto Prešov sa aj tento rok zapojí do projektu HODINA ZEME. Už najbližšiu sobotu vypnutím verejného osvetlenia spoločne pomôžeme zmierniť dôsledky a upozorniť na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog.

Aj malé ekologické zmeny v každodennom živote dokážu motivovať k veľkým činom,“ vyzýva Prešovčanov primátorka Andrea Turčanová, aby sa do celosvetovej akcie zapojili, keďže podľa jej slov je potrebné na tieto globálne problémy upozorňovať, no zároveň aj reálne pomôcť.

Mesto Prešov sa opäť stane súčasťou Hodiny Zeme, kedy sa každý môže zapojiť a prispieť k zníženiu negatívnych vplyvov na životné prostredie.

V sobotu na jednu hodinu - Hodinu Zeme, zhasnite a stlmite svetlá v domácnostiach, firmách a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete. V meste Prešov v tom čase bude vypnuté verejné osvetlenie.

K vypnutiu vyše 9 000 svietidiel verejného osvetlenia dôjde v spolupráci so spoločnosťou OSVO comp, a.s.

24. marca 2018

v čase od 20:30 h do 21:30 h.

Počas tejto hodiny sa v Prešove ušetrí 960 kWh, zároveň sa pritom o 365 kg zníži aj produkcia CO2. 

Hodina Zeme je globálnym projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je nielen upozorniť na existenciu problémov ako je globálne otepľovanie, klimatické zmeny či znečisťovanie našej planéty, ale zároveň malými skutkami prispievať k riešeniu takýchto problémov s cieľom zvrátiť klimatické zmeny, ale pomôcť ekosystému, planéte a v konečnom dôsledku i sebe. 

V rámci tejto najväčšej celosvetovej ekologickej aktivity sa aspoň na pár minút ponárajú do tmy aj také monumenty ako Eiffelova veža v Paríži, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro či rímske Koloseum.

Hodina zeme, Prešov 2018


 
 

Živá Krížová cesta v uliciach PrešovaVytlačiť
 

Živá Krížová cesta sa v tomto roku opäť, už po ôsmy krát, uskutoční v centre Prešova na Veľký piatok 30. marca o 10. hodine. Sledovať ju bude možné aj v živom internetovom prenose.Živá Krížová cesta v uliciach Prešova

Ide o vysoko emotívne spracovanie tradičného biblického príbehu, ktoré  pripravilo mesto Prešov s amatérskymi hercami z farnosti Nižná Šebastová, s dobrovoľníkmi z neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život a s členmi Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Autentické zobrazenie štrnástich zastavení Krížovej cesty sa začne na pešej zóne, pred Mestským úradom Pilátovým súdom. Diváci uvidia aj Ježišovo bičovanie a mučenie, v sprievode sa potom pôjde cez prepojovaciu komunikáciu medzi konkatedrálou sv. Mikuláša a južným parkom na Hlavnú ulicu. Aj na nej zažijú diváci jednotlivé biblické udalosti – pády Ježiša pod krížom či stretnutie s Veronikou, ktorá mu podá ručník.

Cez  Svätoplukovu ulicu sa sprievod presunie do Záhrady umenia, kde sa uskutoční scéna ukrižovania, sňatia z kríža a uloženia Ježišovho tela do hrobu.

Piatkové autentické, živé stvárnenie biblickej Krížovej cesty bude z centra Prešova vysielané aj na internetovom streame. Priamy prenos bolo možné sledovať na:  tejto internetovej adrese.

 


 
 

Thesaurus – orientálne hebrejské melódie a židovská hudba v synagógeVytlačiť
 

ARTIS festival komornej hudby Vás pozýva na prvý koncert tejto sezóny. Je ním koncert s názvom Thesaurus - židovská hudba 16. - 19. storočia, ktorý sa uskutoční 9. apríla 2018 o 19.00 h v Ortodoxnej synagóge, Okružná 32 v Prešove.

V rámci svojho celoslovenského turné s názvom Thesaurus v slovenských synagógach sa aj v Prešove predstaví unikátny 16 členný medzinárodný komorný súbor zoskupujúci členov výnimočného slovenského súboru Solamente Naturali a ich zahraničných hostí. V hodinovom koncerte zaznie program plný hebrejských orientálnych melódií a výber  z najväčšej kolekcie židovskej hudby vôbec.

Projekt ponúkne obraz svetovej židovskej hudby z obdobia pred 20. storočím. Ide o unikátne rekonštrukcie starých, takmer zabudnutých skladieb synagogálnej hudby , upravených pre barokový súbor so sekciou originálnych exotických nástrojov, obsahujúc tiež sólo i zborový spev a tradičný židovský rytmický sprievod v podobe tlieskania, dupania.

Obecenstvo sa tak bude môcť priamo zapojiť do spoločného „muzicírovania“.

Kedže v mesiaci apríl je počasie ešte premenlivé a v synagóge sa nekúri, usporiadateľ podujatia, ktorým je ARTIS, o. z., odporúča vzácnym návštevníkom aby sa na koncert, adekvátne počasiu v deň koncertu, teplo obliekli.

Viac info: www.artis-oz.sk

Thesaurus – orientálne hebrejské melódie a židovská hudba v synagóge.


 
 

Na P18 pozýva špeciálne promo video Vytlačiť
 

Na Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove pozýva oddnes špeciálne promo video. Organizátori akcie ho zverejnili pätnásť dní pred skončením prvej fázy prihlasovania. To je nevyhnutná podmienka k účasti.

Očakáva sa, že na podujatie príde štyri až päťtisíc mladých ľudí z celého Slovenska i zahraničia. V súčasnosti je prihlásená približne polovica. Prvá fáza prihlasovania sa skončí v posledný marcový deň. Aktuálne platí akcia za cenu 25 eur, neskôr to bude vyššie. Prihlásiť sa vyplnením formulára na oficiálnej stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk (v časti Prihlásenie).

Nové video spája snímky z mesta, ktoré privíta tretie pokračovanie Národných stretnutí mládeže (po Ružomberku a Poprade), a zábery z predošlých. Video vytvoril Martin Ondruš. 

"Už o pár mesiacov nás čaká akcia roka. Doťahujeme množstvo detailov, napríklad rokovania s mestom, celkovú logistiku, pripravujeme program. Zároveň aktívne hľadáme sponzorov, ktorí pokryjú niektoré náklady spojené s organizovaním celej akcie," hovorí vedúci centrálneho tímu Ondrej Chrvala. "Práve dnes je pätnásť dní pred koncom prvej fázy prihlasovania. Ešte stále sa môžu ďalší rozhodnúť pre možnosť prihlásenia vopred (do 1. júla 2018) alebo na mieste (po 1. júli 2018). Pri registrácii na mieste však organizačný tím už nezabezpečuje ubytovanie a stravu. V prihlasovacom formulári je potrebné vypísať niekoľko osobných údajov a zvoliť si konkrétny typ prihlásenia," dodáva tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. 

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove sa uskutoční v dňoch 26. - 29. júla 2018. Toto podujatie je úzko späté so Svetovými dňami mládeže. Za ich myšlienkou stojí dnes už svätý Ján Pavol II., ktorý osobne zavítal do mesta Prešov v rámci svojej druhej apoštolskej návštevy Slovenska (prvej v samostatnej republike) - 2. júla 1995. Jeho návštevu pripomína Ulica Jána Pavla II. pri Mestskej hale, ale aj socha v nadživotnej veľkosti pri Konkatedrále sv. Mikuláša či pamätné tabule v Katedrále sv. Jána Krstiteľa a pri pomníku obetí Prešovských jatiek. Najbližšie Svetové dni mládeže (SDM) sa uskutočnia v roku 2019 v Paname. Slovenskí mladí sa na toto podujatie začnú oficiálne chystať v Prešove. 

Národné stretnutie mládeže P18 v PrešoveKomunikačný tím P18 

  

 


 
 

Letná terasa? Nezabudnite včas požiadať.Vytlačiť
 

Oznam o umiestnení zariadenia letného sedenia a terás (exteriérové sedenie)

Mesto Prešov oznamuje všetkým Letná terasa? Nezabudnite včas požiadať.záujemcom o umiestňovanie sezónnych letných exteriérových sedení a  terás pre poskytovanie služieb občanom a  návštevníkom mesta Prešov  na letnú sezónu 2018, aby žiadosť bola podaná minimálne 30 dní pred požadovaným termínom užívania verejného priestranstva. Žiadosť o povolenie je možné podať prostredníctvom Kancelárie prvého kontaktu na Jarkovej ulici 26 v Prešove. K žiadosti je potrebné priložiť situačný náčrt umiestnenia exteriérového sedenia a uhradený správny poplatok v zmysle zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch.

Žiadatelia o umiestnenie exteriérových sedení musia mať voči mestu Prešov vyrovnané všetky pohľadávky, v opačnom prípade exteriérové sedenia nebudú povolené.

Podmienkou pre vydanie rozhodnutia na zvláštne užívanie miestnych komunikácii, alebo povolenia na osobitné užívanie (záberu) verejného priestranstva (spevnené plochy) na území mesta Prešov, ktoré vydáva v zmysle platnej legislatívy Mesto Prešov - Odbor dopravy a životného prostredia, vykonávajúci kompetencie cestného správneho orgánu pre miestne a účelové komunikácie v zmysle zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon), je súhlasné stanovisko Odboru hlavného architekta mesta s podmienkami pre umiestnenie letného sezónneho sedenia.

Upozornenie: Pred vydaním rozhodnutia na zvláštne užívanie miestnych komunikácii exteriérových sedení je potrebné odsúhlasiť umiestnenie a architektonický výraz  s Odborom hlavného architekta mesta Prešov. Týka sa to hlavne prvotných (nových) exteriérových sedení na území mesta Prešov.


 
 
Položky 1-8 z 845
ÚvodÚvodná stránka