Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov

Aktuálne udalosti

Je to fakt! Zrýchlené vlaky sú realitou.Vytlačiť
 

Podarilo sa. Prešovčania pocestujú vlakom rýchlejšie. Do  Košíc sa v dopravných špičkách cestujúci dostanú vlakom za rovnakú dobu ako autom.

Zrýchlené vlaky (REX) medzi Prešovom a Košicami Je to fakt! Zrýchlené vlaky sú realitou. - zdroj: https://commons.wikimedia.orgzačnú premávať už 6. marca. Iniciatíva prešovskej primátorky Andrey Turčanovej za rýchlejšie vlakové spojenie do Košíc dostala zelenú. Alternatíva k cestovaniu autobusmi a osobnými vozidlami sa tak stáva realitou. 

Cestá potrvá necelú polhodinu

Ide o impulz, ktorý si dáva za cieľ zvýšiť podiel cestovania hromadnou verejnou dopravou medzi Prešovom a Košicami. „Cestujúci vo vlakoch sa vyhnú dopravným kolónam a zápcham,“ skonštatovala primátorka Andrea Turčanová. Zrýchlené vlaky trasu medzi druhým a tretím najväčším mestom Slovenska absolvujú len s jednou zastávkou za necelú polhodinu.

Prvý zrýchlený vlak na tejto trase vyrazí Je to fakt! Zrýchlené vlaky sú realitou.6.3 ráno o 6.00 h z prešovskej Hlavnej stanice, zastaví iba v Kysaku a do Košíc dorazí o 6.29 h. Ďalšie zrýchlené vlaky z Prešova budú odchádzať o 7.09 h , 8.11 h, 14.21 h 16.17 h.

Z Košíc budú zrýchlené vlaky zasa odchádzať o 6.14 h, 15.14 h, 16.14 h, 17.15 h

Doposiaľ medzi Prešovom a Košicami premávali len osobné vlaky, okrem rýchlika do Bratislavy, resp. rýchlika súkromného prepravcu do Prahy.


 
 

Prvá slovenská primátorka vystúpila v Europarlamente Vytlačiť
 

Prešovská primátorka Andrea Turčanová, ako vôbec prvá slovenská primátorka, vystúpila v budove Europskeho parlamentu. Jediná predstaviteľka slovenskej samosprávy na rokovaní k Dohovoru primátorov a starostov pre klímu a energiu predstavila kroky, ktoré v Prešove prispievajú k zníženiu emisií CO2.

Andrea Turčanová vystúpila v Európskom parlamenteV Bruseli sa 22. februára uskutočnilo slávnostné zasadnutie Dohovoru primátorov a starostov pri príležitosti jeho 10. výročia. Ceremónia sa konala v Európskom parlamente za účasti stoviek primátorov a starostov nielen z Európy, ale aj ďalších kontinentov.

Slovensko na stretnutí zastupovala Andrea Turčanováo, primátorka mesta Prešov, ktoré je od roku 2016 signatárom Dohovoru. Primátorka mesta je zároveň ambasádorkou Dohovoru v Európskom výbore regiónov.

V panelovej diskusii venovanej nízko-uhlíkovým a zdravým Andrea Turčanová vystúpila v Európskom parlamentemestám, ktoré prispievajú k napĺňaniu Parížskej dohody, predstavila Andrea Turčanová investície mesta do modernizácie verejného osvetlenia a do energetickej efektívnosti budov. Poukázala na spoluprácu v týchto oblastiach s Prešovským samosprávnym krajom v rámci technickej pomoci ELENA.

Medzi rečníkmi boli primátori miest Florencia, Savona, Sevilla, Ghent, Sonderborg, Espoo, Bologna, prezident španielskeho regiónu Murcia, komisári Európskej komisie M.A. Cañete, C. Moedas, podpredseda EK M. Šefčovič, predseda Európskeho parlamentu A. Tajani a predseda Európskeho výboru regiónov K-H.Lambertz.

Dohovor primátorov a starostov je európska iniciatíva miestnych a regionálnych samospráv v boji proti klimatickým zmenám a za udržateľnú energiu v mestách a regiónoch. Iniciatíva vznikla v roku 2008. Doteraz sa do nej zapojilo 7 755 signatárov, čo predstavuje 252 miliónov obyvateľov Európy. Z prešovského regiónu sú medzi signatármi mestá Kežmarok a Prešov.Andrea Turčanová vystúpila v Európskom parlamente

ooo

Andrea Turčanová vystúpila v Európskom parlamentePotrebné kroky, aby sa aj mesto Prešov stalo signatárom Dohovoru starostov v oblasti klímy a energetiky, začala primátorka Andrea Turčanová realizovať po svojom zvolení v roku 2014. „Mesto Prešov sa pristúpením k iniciatíve Dohovor primátorov a starostov zaviazalo najmä znížiť do roku 2030 emisie CO2, a podľa možnosti aj ďalších skleníkových plynov na území pod jeho správou aspoň o 40 %, a to prostredníctvom lepšej energetickej efektívnosti a rozsiahlejšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie,“ uviedla

V roku 2015 mesto Prešov spracovalo východiskovú Andrea Turčanová vystúpila v Európskom parlamenteinventúra emisií, kde sa ukázalo, že najvýznamnejším zdrojom emisií sú obytné budovy a doprava, ale aj to, že mesto má potenciál tieto emisie znižovať.

V rámci projektu ELENA Prešovský samosprávnym kraj poskytol mestu Prešov technickú asistenciu pri príprave  strategických investícií mesta, ktoré významne prispievajú k rozvoju mesta Prešov cez úsporu energií, zníženie CO2 a využitie obnoviteľných zdrojov energie.

Prešovu sa však darí získavať aj zdroje z európskych MŠ Bernolákováštrukturálnych fondov a projekty sa darí úspešne realizovať. Ide o projekty energetického zvýhodňovania budov (prioritne materských škôl), kde sú pripravené projekty za viac ako 4,6 mil. €, pričom projekty za viac ako 3 mil. už mesto Prešov realizuje (MŠ Bernolákova - 980 tis., MŠ Volgogradská - 380 tis.) resp. začne realizovať v blízkej budúcnosti (MŠ Važecká - 1 mil,. MŠ Čapejevova - 1,1 mil., MŠ Bratislavská -  880 tis.).

Tiež je potrebné vyzdvihnúť aj oblasť  modernizácie systémov verejného osvetlenia v meste Prešov, kde sa v ostatných troch rokoch podarilo vymeniť 1170 svietidiel a 4 rozvádzače verejného osvetlenia, a tiež upraviť nastavenie softvéru v 19 rozvádzačoch. Tým sa dosiahla úspora energie na úrovni 919,90 GJ / rok, čo je o  67% menej oproti pôvodnej spotrebe.

V rámci Slovenska Ocenenie za GPP Awardszískalo mesto Prešov 1. miesto za zelené verejné obstarávanie a tiež v rámci Európy čestné uznanie za 4. ocenené miesto za prínos projektu k ochrane životného prostredia znižovaním emisií CO2 vo výške 64,39 ton ročne.

Mesto Prešov od roku 2015 vyvíja nemalé úsilie  v oblasti dopravy. Podarilo sa vymeniť 15 trolejbusov za modernejšie a energeticky úspornejšie, v tomto roku začne modernizácia dvoch prestupných dopravných uzlov (Levočská, Masaryková), pripravuje sa preferencia Verejnej osobnej dopravy, rozširuje sa sieť cyklistických komunikácií, keď realizujeme 7 úsekov nových cyklociest.

ooo

Záznam zo slávnostného zasadnutia Dohovoru primátorov a starostov z 22. februára 2018 v Bruseli je: http://www.covenantofmayors.eu/2018ceremony.html

Fotografie z podujatie:

https://www.flickr.com/photos/cor-photos/albums/72157663981658987/page1

Bližšie informácie k podujatiu:

http://www.covenantofmayors.eu/news-and-events/events/upcoming-events/1107-eu-covenant-of-mayors-ceremony.html

 

 

 

 

 

 


 
 

Prešov má ambíciu byť SMART lídrom SlovenskaVytlačiť
 

Iba dve mestá na Slovensku dostávajú podporu pri realizácii pilotných projektov pre tvorbu konceptov Smart City. Prešov sa vďaka svojím doterajším SMART projektom stáva jedným z nich.

Parkovací, či cestovný lístok v MHD zaplatenýPrešov projekt inteligentného mesta predstavil vlani vo Viedni pomocou sms, počítanie cestujúcich v niektorých vozidlách MHD, inteligentné riadenie osvetlenia či križovatiek, informačné tabule na niektorých zastávkach, projekty prešovskej otvorenej samosprávy, využívanie obnoviteľných zdrojov a projekty zamerané na znižovanie dopadu na životné prostredie – to sú reálne technológie, ktoré sa v Prešove podarilo od roku 2015 realizovať.

No nezostalo to len pri plnení ambícií Prešova v tejto oblasti, či pri oceneniach, ktoré mesto v tejto oblasti získalo. SMART potenciál Prešova bude navyše podporený renomovanými partnermi.

Prave prešovský projekt Inteligentné mesto Prešov - SMART CITY, ktorého cieľom je túto koncepciu zrealizovať, dostal zelenú tak od Európskej investičnej banky, ako aj od JASPERS-u. Mesto Prešov tak počas osemnástich mesiacov dostane bezplatnú odbornú pomoc zo strany EIB a JASPERS pri tvorbe konceptu SMART CITY.

Prepojením i rozšírením SMART projektov a Dopravná komisia sa v tomto roku zaoberala niekoľkými návrhmi SMART riešenísúčasne využitím množstva otvorených dát, ktorými mesto disponuje, sa možnosti smart (inteligentných) technológií dokážu znásobiť a v konečnom dôsledku obyvateľom i návštevníkom mesta zvýšia kvalitu života a kvalitu podnikateľského prostredia. Zvýšia aj efektivitu fungovania, urobia naše mesto  bezpečnejším, čistejším, energeticky úspornejším a schopným reagovať na spoločenské, ekologické či iné výzvy a potreby. 

Súčasne nám budú sprostredkované skúsenosti z iných európskych miest a výsledkom tejto spolupráce bude tiež pomoc pri hľadaní investícií na tieto projekty, resp. návrh iných biznis modelov pre navrhované riešenia.

 

 


 
 

Tesco už nie je. Dopravné obmedzenia končia skôrVytlačiť
 

Vodiči sa môžu tešiť. Budovu bývalého obchodného domu v centre Prešova sa oproti predpokladom podarilo zbúrať o týždeň skôr. Od budúceho týždňa preto skončia aj dopravné obmedzenia na Štefánikovej ulici.

Dnes, vo štvrtok 22. 2 . 2018, bolo ukončené Tesco už nie je. Dopravné obmedzenia končia skôrbúranie budovy bývalého OD Tesco v Prešove. V tejto súvislosti dodávateľ búracích prác oznámil, že od budúceho týždňa už pôvodne ohlásená uzávierka Štefánikovej ulice nie je potrebná. Pôvodný predpoklad rátal s ukončením búracích prác vo štvrtok 1. marca. Rovnako skôr bude pre chodcov otvorený aj priľahlý chodník na Námestí legionárov.

Upozorňujeme vodičov, že po sprejazdnení Štefánikovej ulice budú opäť dopravu na križovatke na Námestí legionárov regulovať semafory, ktoré boli počas uzávierky vypnuté.

Pozri aj: Búracie práce


 
 

Oznam o umiestňovaní prenosných a dočasných zariadení na území mesta Prešov pre rok 2018Vytlačiť
 

Mesto Prešov oznamuje, že o umiestnenie Oznam o umiestňovaní prenosných a dočasných zariadení na území mesta Prešov pre rok 2018prenosných a dočasných zariadení na miestnych komunikáciách, spevnených plochách a iných verejných priestranstvách vo vlastníctve mesta Prešov, je potrebné požiadať Odbor dopravy a životného prostredia, ktorý vykonáva kompetencie cestného správneho orgánu pre miestne a účelové komunikácie v zmysle zákona č. 135/1961 Zb. (cestný zákon).

Týka sa to:

 • prenosných reklamných, informačných a propagačných zariadení,
 • zariadení na poskytovanie služieb, predajných a prezentačných zariadení (pre kultúrno-spoločenské akcie, športové akcie, promo akcie, ambulantný predaj),
 • stavebných zariadení (stavebné lešenia – posuvné a pevné, zábrany, veľkoobjemové kontajnery, stavebnej techniky, skládky materiálu, stavebných  výťahov,  mobilných eko WC a pod.),
 • zariadení cirkusu, lunaparku a podobných atrakcií,
 • zariadení letného sedenia a terás,
 • prvkov prenosného drobného mobiliáru.

Umiestniť prenosné a dočasné zariadenia na ploche, ktorá je vo vlastníctve mesta Prešov je možné len na základe vydaného rozhodnutia na zvláštne užívanie miestnych komunikácii alebo povolenia na osobitné užívanie (záberu) verejného priestranstva.

O predmetné povolenie je možné požiadať mesto Prešov prostredníctvom kancelárie prvého kontaktu na Jarkovej ulici č. 26 v Prešove, minimálne 14 dní pred požadovaným termínom umiestnenia predmetných zariadení na území mesta Prešov.


 
 

Termín 1. ŠARIŠSKÉHO HACKATHONU je už známy!Vytlačiť
 

Historicky prvý „programátorsky maratón“ na prešovských otvorených dátach sa uskutoční na pôde mestského úradu 18. – 20. mája 2018.

Termín 1. ŠARIŠSKÉHO HACKATHONU je už známy!Mesto Prešov o sebe poskytuje najviac otvorených dát spomedzi slovenských samospráv. 1. ŠARIŠSKÝ HACKATHON si preto dáva za cieľ ukázať, či je ich možné využiť aj nenáročnými aplikáciami.

Po minuloročnom pozitívnom hodnotení zverejňovania stovky mestských datasetov a získaní prestížneho ocenenia Cena ITAPA 2017 (Mapové údaje mesta Prešov pre každého) chce radnica usporiadať tvorivé stretnutie tých, pre ktorých sú kvalitné datasety základnou „surovinou“ pre tvorbu aplikácií.

Inšpiráciou sú podobné aktivity, napr. v Českej republike, http://www.otevrenadata.cz/soutez/soutezni-aplikace-2017/, ktoré zastrešuje Fond Otakara Motejla.

Čo je Hackathon?

Hackathon (programátorský brainstorming) je podujatie pre programátorov, dizajnérov, grafikov, študentov a ďalších, na ktorom sa vytvorí niekoľko tímov (aj z ľudí, ktorí sa prvý krát v živote vidia), ktoré intenzívne pracujú na zvolenom zadaní (riešení problému) počas víkendu.

Výsledné riešenia sú verejne prístupné a prezentované komisii, ktorá určí víťaza. Víťazom je však každý. Členovia tímov majú  možnosť vyskúšať nové technológie, zoznámiť sa s novými dátami, získať nové kontakty...

Usporiadateľ hackathonu získa nový pohľad na tému, ktorej sa hackathon týkal.

Zadaním môže byť:

 • vyriešenie nejakého problému,
 • kreatívne využitie dostupných dát a informácií,
 • vytvorenie webu, mobilnej aplikácie,
 • použitie novej technológie inovatívnym spôsobom a pod.

Zámerom podujatia je:

 • získať, poskytnúť a použiť údaje o doprave MHD,
 • vizualizovať zaujímavým spôsobom geo data mesta Prešov prostredníctvom opensource GIS nástrojov,
 • prepojiť, vyhodnotiť a prezentovať zverejnené údaje, napr. z ekonomickej oblasti samosprávy,
 • zistiť o aké nové mestské datasety je záujem,
 • a iné inovatívne aplikácie prospešné pre obyvateľov mesta....

 

Vítaní sú všetci programátori, dizajnéri, grafici, web developeri ale napríklad aj študenti informatiky. Svoje nápady a predstavy môžu poslať na kontaktnú adresu smartcity@presov.sk.

Najlepšie aplikácie budú odmenené zaujímavými finančnými cenami.

Program bude obohatený o prekvapenia, ktoré sa týkajú nielen ducha, ale aj tela...

Prihlasovanie sa spustí začiatkom apríla.

Súvisiace články:

http://www.presov.sk/oznamy/prestiznu-cenu-itapa-2017-ziskal-presov-.html


 
 

Pomoc bez súdov. A bezplatná. Vytlačiť
 

Bezplatnú mediačnú a probačnú službu nájdu občania v priestoroch prešovského Mestského úradu už tretí rok. Prešovská samospráva začala spoluprácu s mediátormi ako prvá na Slovensku. 

Nechcete sa súdiť? Skúste pomoc mediátora. Pomoc bez súdov. A bezplatná. Práve mediácia je totiž jednou z ciest, ako vyriešiť spor bez súdov, je cestou kedy nezaineresovaný mediátor ponúka účastníkom sporu iný pohľad na konflikt a hľadá praktické riešenie, dohodu, ktorá upokojí obe strany. 

„Spolupráca radnice pri poskytovaní bezplatnej mediačnej a probačnej služby je našou pomocou tým, ktorí sa dlhodobo domáhajú spravodlivosti, alebo sami nevedia nájsť inú cestu k vyriešenie sporu,“ konštatuje primátorka Andrea Turčanová. Práve za ňou pred troma rokmi prišli čerství absolventi štúdia mediácie s myšlienkou, že jednou z foriem ako zvýšiť povedomie spoluobčanov o mediácii, by mohla byť spolupráca so samosprávou.

„Služba sa osvedčila o čom svedčí každoročne stúpajúci počet klientov,“ pripomína mediátor Jozef Bialončík (na fotografii), ktorý je pri projekte od jeho spustenia pred tromi rokmi. Odvtedy mediátorov môžu občania nájsť každú stredu v budove Mestského úradu v Prešove na Hlavnej 73. „V Prešove sa nám podarilo prispieť k tomu, aby ľudia vo väčšej miere využívali možnosť riešenia konfliktu pokojnou cestou v rámci dohody, a aby mali participáciu na vzniku takejto dohody. Verím, že sa Prešovom budú inšpirovať aj ďalšie samosprávy.“

Pomoc bez súdov. A bezplatná. O stúpajúcom záujme o túto službu svedčí aj štatistika. „Mediačná a Probačná služba bola spustená v júni 2015 a za prvý polrok využilo naše služby 38 občanov. V sporoch, ktoré priviedli občanov k nám, dominovali občiansko - právne pred  rodinnoprávnymi spormi. Takáto štruktúra bola aj v roku 2016 kde nás navštívilo 48 klientov,“ hodnotí prvé roky existencie tejto služby Jozef Bialončik.

V rámci vekovej štruktúry dominovali ľudia nad 66 rokov. „Práve táto veková skupina v nás vidí akúsi poslednú inštanciu – nádej, aby sme jej pomohli, a aj keď sa primárne nemusí spor riešiť mediáciou, respektíve ich spor nie je vhodný na mediáciu, sme ochotný im načúvať, keďže často majú pocit, že im nik nemá ochotu a snahu pomôcť,“ prezrádza Jozef Bialončik.

V roku 2017 službu využilo až 87 klientov, z ktorých 43 percent bolo vo veku nad 66 rokov. Vo vekovej kategórii 19-45 rokov bola takmer štvrtina klientov. Mediátori sa ich problémom  venovali takmer 100 hodín. Najviac ľudí mediátorov vyhľadalo po odporúčaní svojich známych, vyše 16 percent sa ich o službe dozvedelo prostredníctvom webovej stránky mesta, alebo z Prešovského magazínu. 

„Veľmi sa nám osvedčila spolupráca so študentmi GTF PU, kde sme ponúkli študentom vidieť v praxi ako prebieha služba na MsÚ. Študenti mali možnosť v reáli vidieť prácu mediátora, aj keď nie priamo pri výkone mediácie, ale v procese prvého kontaktu s klientom,“ dodáva mediátor.


 
 

Na NSM P18 sa prvý mesiac prihlásilo 2 691 ľudí Vytlačiť
 

Na Národné stretnutie mládeže P18, ktoré sa uskutoční v júli v Prešove, sa prvý mesiac prihlásilo takmer 2 691 ľudí. Vyplýva to zo štatistiky registračného tímu P18, najväčšiu skupinu - 1 200 ľudí - tvoria účastníci.

Registračný tím P18 eviduje 64 skupín, v ktorých je okolo 1 200 ľudí. Do metropoly Šariša sa už prihlásilo aj vyše 120 rehoľníkov, viac ako 150 dobrovoľníkov a 25 zdravotne ťažko postihnutých. Z diecéz sa zatiaľ najviac prihlásilo z Košickej arcidiecézy (446), druhá je Spišská diecéza (231) a tretia Bratislavská arcidiecéza (156). Z hľadiska trvalého pobytu evidujú organizátori najviac prihlásených zo Slovenska (1563). Prihlásilo sa už aj 20 Čechov, dvaja mladí z Rakúska, jeden zo Švajčiarska a jeden z Indie. Najviac evidovaných je vo veku 18 a 17 rokov. Aktuálne sa dá naďalej prihlásiť vyplnením formulára na oficiálnej stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk (v časti Prihlásenie). Do konca marca platí akcia - za cenu 25 eur. 

"Ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodli prísť. Tešíme sa na nich v Prešove a pozývame ďalších. Ešte stále sa môžu ďalší rozhodnúť pre možnosť prihlásenia vopred (do 1. júla 2018) alebo na mieste (po 1. júli 2018). Pri registrácii na mieste však organizačný tím už nezabezpečuje ubytovanie a stravu. V prihlasovacom formulári je potrebné vypísať niekoľko osobných údajov a zvoliť si konkrétny typ prihlásenia. Prihlásenie je platné až po uhradení a prijatí poplatku. Ten je potrebné uhradiť do 7 dní od vyplnenia formulára," hovorí Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska, ktorá podujatie chystá s tímom dobrovoľníkov. Organizuje ju v spolupráci s mestom Prešov, ktoré je generálnym partnerom projektu. “Všetkých pozývam do metropoly Šariša. Práve tu začneme našu prípravu na Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia už o rok v Paname. Zídeme sa v meste, ktoré preberie štafetu po R13 v Ružomberku a P15 v Poprade,” dodáva Ondrej Chrvala. 

Oficiálne prihlasovanie sa začalo 18. januára 2018. “Prihlasovací formulár, ktorý je k dispozícii na stránke stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk, funguje bez problémov. V prípade otázok sa dá ozvať na e-mail registracia@narodnestretnutiemladeze.sk, registračný tím sa snaží odpovedať obratom," hovorí Miroslav Novák, ktorý zodpovedal za registráciu aj pri predošlých dvoch Národných stretnutiach mládeže.

Tie sú úzko späté so Svetovými dňami mládeže. Za ich myšlienkou stojí dnes už svätý Ján Pavol II., ktorý osobne zavítal do mesta Prešov v rámci svojej druhej apoštolskej návštevy Slovenska (prvej v samostatnej republike) - 2. júla 1995. Jeho návštevu pripomína Ulica Jána Pavla II. pri Mestskej hale, ale aj socha v nadživotnej veľkosti pri Konkatedrále sv. Mikuláša či pamätné tabule v Katedrále sv. Jána Krstiteľa a pri pomníku obetí Prešovských jatiek. Najbližšie Svetové dni mládeže (SDM) sa uskutočnia v roku 2019 v Paname. Slovenskí mladí sa na toto podujatie začnú oficiálne chystať v Prešove. 

Národné stretnutie mládeže P18

Komunikačný tím P18 

 
 
Položky 1-8 z 810
ÚvodÚvodná stránka